şükela:  tümü | bugün
189 entry daha
  • rezervuar köpekleri ayarında sahneler içeren 2007 yapımı bir serdar akar filmi.

film, toplumsal bölünmeye parmak basıyor ve bunu gelir seviyesi ve (doğrudan dile getirmiyor olsa da) etnik köken ile ilişkilendiriyor olması itibariyle de ayrıca önemli. bir grubun diğerine duyduğu kin ve öfkeyi sınır tanımadan ifade etmesine olanak tanıyan “kapanmış bir bar ortamı” da gayet iyi düşülmüş. karakterler çok başarılı sayılmasa da, selim (nejat işler), nasır (erdal beşikçioğlu) ve özellikle de patlak (hakan boyav) diğerlerine oranla epey ilginç çizilmiş.

ancak film problemsiz de değil. benim en çok gözüme batan sorun, filmin yeşilçam’ın kadim geleneğini devam ettirerek iyileri %100 iyi, kötüleri de %100 kötü olarak tasvir etmesiydi – ki bu da maalesef filmin gerçek dünya ile mesafesini artırıyor. zira gerçek hayatta herkes katışıksız iyi bir hulusi kentmen ya da katışıksız kötü bir erol taş değildir.

gerçek hayatın insanları hayata kendi pencerelerinden bakar ve bu nedenden ötürü bilerek ya da bilmeyerek (ya da kendilerince haklı nedenlerle) başkalarının duygularını incitirler. filmde eziyet gören gençler ise tamamiyle masumlar. (hatta filmin sonlarında yer alan bir flash-back sahnede, iyi ve kötü karakterin olay gününden önce de karşılaştığını, ancak iyi karakterin gayet nazik bir şekilde kötü olana saati sormasına rağmen kötü karakterin buna yanlış bir mana verdiğini görüyoruz.)

gerçi, filmde suçluların ele başı olan selim’in neden karşı tarafa öfke dolu olduğunu anlattığı bir sahne de yok değil. orada şöyle diyor selim: "ama sen beni hiç anlamamışın ki güzelim?… ben bu bara niye gecenin köründe geliyom? ha? çünkü başka zaman gelsem, kapıdaki hıyar beni içeri almaz da ondan. neden almaz?… şeklimi beğenmez almaz… hareketlerimi beğenmez almaz… konuşmamı beğenmez almaz… ‘egzozcu bu’ der, siktiri çeker… farzı misal, içeri girdik diyelim. o zaman ne olacak? sizin yaptığınız gibi, sizin baktığınız gibi, benden öküz öküzler bana dik dik bakar! bu hayvan da nerden çıktı? ne güzel eğleniyorduk, ne güzel dalgamıza bakıyorduk, ne güzel oturuyorduk, demezler mi? derler… demediniz mi lan!?? dediniz."

film hakkında daha detaylı bilgi için bkz.: http://tr.wikipedia.org/wiki/barda

filme esin kaynağı olduğu söylenen yaşanmış hadise için bkz.: http://www.hurriyet.com.tr/…azar/5850513.asp?gid=59

tema:
    (bkz: popüler kültür /@derinsular)
83 entry daha