şükela:  tümü | bugün soru sor
  • genellikle (tercihan) kartondan, bazen de plastikten olup, aslen bardaklar masada leke yapmasın diye icat edilmiş, lâkin çok da güzel koleksiyonu yapılan nesne. en nadide örneklerinden biri, avustralya haritası biçimindeki foster's altlığıdır. arka yüzünde anket olanlarına, dört parçanın birleşmesiyle bir resim oluşturanlarına bile rastlanmıştır. barlara bedava geldiği için serbestçe yürütülebilir. ancak göze kestirilen altlığı kıvrak bir bilek hareketiyle çantaya iterek, barmenin gözüne sokmadan yürütmekte yine de fayda vardır. son zamanlarda giderek yayılan altlık-yerine-peçete-koyma-alışkanlığı kınanılası bir davranıştır.
  • önceleri barlardan zevkine yürütülen daha sonra zamanla evde birikmeye başladığı farkedilen ve bu sefer koleksiyonuna başlanıp düzenli olarak temizlerinin toplandığı nesneler. çoğu içki ve sigara şirketleri tarafından üretilip dağıtılır...
  • mouse pad olarak gayet işe yarayan nesne(bkz: ben bunu bugun gordum)
  • bardak altligi denen bu harika naneler ayni zamanda bagimlilik yapicidir. kullanmaya basladiktan bir sure sonra bardaginizi/sisenizi ciplak yuzeylere koyamamaya basladiginizi fark edersiniz. kare not kagitlari, peceteler ile gecistirilmeye calisilsa bile, kesmez. illa ki bir bardak altligi alinir.

satin alinmayan uydurma bardak altliklarina ek olarak ise; yer doseme karolarinin 10x10'luklarini eklemek isterim. seramik degil de, granit, patlatilmis granit, hede tasi gibi olanlar daha tatmin edici olacaktir -ya da zevklere baglidir-.
  • frizbi olarak da kullanıldığı gözlemlenmiş olan nesne.
  • bardak altlığı güzel bir nesnedir. ev eşyaları, mutfak aparatları, dekoratif hedeler satan yerlerde, en güzel tasarımlara sahip olan nesnelerin bardak altlıkları oldukları gözlemlenebilir. ben bunu gözlemledim. hatta hemen size isim vererekten paşabahçede çok nefis bardak altlıkları oldugunu söyleyebilirim. kedilisi var, çöp adam-çöp kızlısı var, balıklısı var... bence evi güzelleştiren küçük ayrıntıcıklar bu bardak altlıkları.
  • hos vakit gecirilen mekanlardan alinip hatira olarak saklanabilecek materyallerdir. ve hayir efendim bu konunun uzaktan yakindan kleptomani ile alakasi yoktur.
  • paşabahçe'nin bir atağı.... ucuza sattığı tek mal olan bu bardak altları camdan ve rengarenktir. dans eden inek, yüzen balık, bebek gibi versiyonlarını üretmiş, piyasaya sürmüştür..!
  • mantardan yapılanları pek hoştur kanımca. 1998 senesinde bodrum'da limon şeklinde olanlarından yürütmüştüm 3-5. (bkz: itiraf com)