şükela:  tümü | bugün
19 entry daha
  • tanri'nin erkege armagani, cok az bir zaman ayirarak omuz, kol, karin kaslarini otturme $ansi.. otuz saniye ayiriyorsun onlarca mekik cekmi$, dambilla bir araba hareket yapmi$ gibi oluyorsun. hemen akabinde yurumesi gezinmesi cok zevkli oluyor, vucut tek parca hareket ediyor, adamin ba$i gotu ayri oynamiyor.

gunde 5-10 tane ceken adamin omru uzar, karidan kizdan yana sikintilari azalir diyorum.
  • bilindiği üzere barfiks çekmek oldukça karizma bir spor çeşidi olmakla beraber çok kuvvetli kaslara sahip olmayı gerektirir. spor salonlarında hayvan gibi ağırlıkların altına giren kaslı adamlar bile yeri gelir nizami barfiks çekemezler.

barfiks çekme eylemi esnasında insanın yükünü daha da arttıran bir şey varsa o da barfiks çekerken başkaları tarafından izlenmektir. eylemin en karizmatik yerinde etrafta sizi izleyen insan veya insanlarla göz göze gelmek çok acıdır, hatta göz göze geldiğiniz insan, ademoğlu yerine, şeker mi şeker bir havva kızı ise acınız büsbütün artar ki bu kadarı bile insanın canından can alır.

peki uygun bir demir, boru vb. bulduğunda kendini tutamayarak barfiks çekmeye çalışan gencimiz, kendisini izleyen insanla göz göze geldiğinde ne yapmalı, nasıl davranmalıdır?

türlü kombinasyonları vardır bunun, satırbaşlarında toplamak gerekirse.

nizami şekilde 8-10 tane çekebilenler : hiççç paniğe gerek yok. ıkınıp sıkılsan bile sonuç itibariyle sen bu işi becerebilmiş bir insansın. gayet soğukkanlı olarak hareketini tamamla, ellerini yavaşça bırak ve yere yumuşak bir iniş yap. beyhude yere, "nasıl olsa 10 tane çektim, dur ayaklarımı da demire asayım, tek elle deneyeyim, türlü atraksiyonlar yapayım” diye düşünme. hazır etrafta “güçlü kuvvetli adam” imajı yaratmışken, insanların gözünde tekrar şebek durumuna düşme. haa çok istiyorsan yere indiğinde “hamlamışım yaa” diyerek şöyle 1-2 esneme ve gevşeme hareketi yapabilirsin. abartmadan ama… hadi geçmiş olsun.

nizami şekilde 3-4 tane çekebilenler : şimdi senin standartların belli, sen orda * g*tünü de s*ktirsen 5 yapamazsın, o yüzden kendini kasmanın bir manası yok. 4 taneyi fazla ıkınmadan tamamlamaya çalış, ellerini yavaşça bırak ve yere kon. buraya kadar her şey normal, asıl show şimdi başlıyor. sakın “yaşlanmışım yahu” diyerek gevrek gevrek gülme. en bilinen kaytarma ve suçu zamana atma cümlesi budur ve sen de taktir edersin ki bu numaraları artık kimsecikler yemez. bunun yerine sağ elle sol bileğini tutmak ve ovalamak sureti ile “ne oldu yaa benim bileğime” şeklinde mırıldanmak en sağlam yoldur. burada dikkat edilmesi gereken nokta yüzümüzü de acı içinde buruşturmaktır. bunu profesyonel anlamda başarabilmek için boş zamanlarında ayna karşısında bol bol mimik hareketleri yapman gerekir. emre belözoğlu bile o “çok sinirlendim, şimdi ananı laciverde boyadım” mimiğini bu sayede başarı ile uygulayabilmektedir.

(bkz: http://getir.net/r6l)

nizami şekilde 1 tane çekebilenler : gelelim zurnanın zırt dediği yere. hayatım, şekerim, kınalı kuzum… ne yapıyorsun sen yahu, insan bi tutarlı olur, bir adım atmadan evvel kendini şöyle bir ölçer-tartar. madem bu işi beceremiyorsun, halka açık bir alanda ne diye kendini şebek durumuna düşürüyorsun. ne olacak şimdi, başın göğe mi erdi o 1 barfiksi çekince...

öncelikle durumu zorlama, senin bu konuda inat etmen durumu daha da içinden çıkılmaz bir hale sokacaktır. ellerini yavaşça bırak ve kurbanın olayım iki ayak üstüne in. allah muhafaza birde sendeleyip sağa-sola devrilirsen seni ben bile kurtaramam.

senin kurtuluş yolun olmadığından aklıma gelen yöntemleri ortaya döküyorum, madem kendini bu belaya bulaştırdın, bu yöntemlerden birini seç, ceremesine de kendin katlan.

1. asla işe yaramaz dedik ama senin durumun farklı, aklımıza ne geliyorsa uygulamamız gerek. o yüzden yere güzel bir şekilde indikten sonra, gülümseyerek “yaşlanmışım yaa” diyerek, etrafa “eskiden olsa anasını bellerim” bakışı at. utanma, asla ne oldu ulan, neden beceremedim şeklinde ifadeler kullanarak elini açık etme.

2. uzaklarda bir yere el sallayarak “geliyorum hikmet abi” diye bağır. olay yerinden uzaklaşırken, "çok acelem var, acelem olmasa anasını bellerim bunun, yan çekerim yan" diye mırıldanmayı ihmal etme.

3. mümkün olduğunca hızlı bir şekilde yere in. “ooo boyalıymış yahu” veya “tühh yeni boyamışlar” diye mırıldan. etraftakiler durumu anlayana kadar ortamdan sıvıştın sıvıştın, yok hala sığır gibi olay yerinde salınırsan sittin sene toparlayamazsın o karizmayı haberin olsun.
  • genelde yatak odası kapısına yatay olarak monte edilen demir boru önceleri pek bir hevesle sarılır insan bu alete daha sonra don çorap gibi ufak tefek çamaşırlarını kurutmak için kullanmaya başlar çoluk çocuğa salıncak olmaya kadar gider bu
  • çok az emek, çok fazla getiri...işte barfiks böylesine verimli ve iktisadi bir çalışma. üstelik her türlü sırt ağrısı ve omurga problemlerini de yok ediyor. bu sebeple cümle aleme şiddetle ve önemle tavsiye olunur. bir sporcu hareketi değil, ab-ı hayat çeşmesi mübarek...
  • vücudu hizaya sokan, neredeyse her kası çalıştıran spor hareketi.
    kapıya asıp hepsiburada'dan aldığım, taşınabilir; dandik gelmişti ilk başta bunu itiraf etmek lazım şimdi, takması falan epey bi zaman almıştı, uzatmadan kapının üzerine asılı bu aletle habire barfiks çekmeye başladım. öncesinde altı yedi tane çekerdim, şimdikini söylemeyeyim, salla. bu bir iki yıl içerisinde sabah kalkınca, öğlen, akşam demeden başladım. tabii sonuç çok iyi oldu. boy 1.80, kilo da 80, kardiyo ile de istediğime ulaştım denilebilir. kas kütlesini artırmak için birebir hareket velhasıl. ayrıca bel, sırt, kol karın kaslarını geliştirmesi de cabası. barfiks çekerken dikkat edilecek hususlardan biri de şudur; barfikste asılıyken"c" harfine benzer bir şekilde ayakları da kaldırmak, adonis ve six pack için de faydalı, denedim test ettim. şayet vücudu iyi bir hale getirmek isteyen varsa bunu önemle yapmalı, şiddetle tavsiye edilir. kolay gele.
  • askerde 20 tane çekince uzun dönemler gelip sigara ikram ediyor, bir daha "poşet" lafını duymuyorsun...
  • çekilme tarzına bağlı olarak, göğüs omuz, sırt ve kanatlar üzerinde farklı etkiler yaratabilecek, mühim bir hareket.
    birleşik bir hareket olduğu da göz önüne alınırsa, çekiş gücünün gerektiği bilimum spor ve özellikle vücut geliştirme için elzemdir. bele halat ile ağırlık takarak ya da ayağa dambıl geçirerek de gerçeklenebilir, dadından yinmez.
    delikanlı bodycinin eli nasırlı olur.
  • kapı aralarına asılan demir şeklindeki hali ile çekilirken, çok çok ama çok dikkatli olunması gereken spor hareketi.

--- spoiler ---

"çok sağlam oldu, fil hortumuyla asılsa bile çıkmaz bu yerinden!" falan demeyin, siz siz olun yere yastık veya dizinize dizlik takmadan asla çekmeyin. zira kapı aralığına astığınız için muhtemelen boyunuz uzun gelecek ve dizlerinizi "|_" şeklinde "l" harfi gibi yapıp çekeceksiniz ve eğer bir iki çekişten sonra barfiks aleti haldır huldur yerinden çıkarsa -- ki ne yazık ki çıkıyor --, yere armut gibi diz üstü düşersiniz ve patella (yani diz kapağı) kırığı ile başbaşa kalırsınız. hem sahalardan en iyi ihtimalle 6-8 hafta uzak kalırsınız hem de mallığınız yanınıza baki kalır!

--- spoiler ---

nereden mi biliyorum, çok mal (!) bir tanıdığım var, bu yüzden yattığı yerden sabah akşam entry giriyor, offf of. harbi salaklık.
  • sage ustadin sayesinde onemini anladigim egzersiz.

gecin baklavayi / plaj vucudunu; bunu 13 kere yapabilen adam fittir, sagliklidir.

imza: yapamayan biri.

edit: sirf killigina 10'u 13 olarak degistirdim.
    bkz. alttaki entry.
  • er kişilerin büyük bir çoğunluğu askere ilk gittiklerinde bu hareketi yapamazken son günlerine doğru ortalama 3 tane barfiks çekebilmektedir. bende ise bu süreç nedense tersine işledi, askerlik öncesi devamlı spor yaptığım için gittiğimde 8-10 tane barfiks rahat çekebiliyordum fakat bu rakam zamanla azaldı ve 3 barfiksi zor çeken bir adam olarak askerlik görevimi tamamladım. bu da böyle bir anımdır.
227 entry daha

hesabın var mı? giriş yap