şükela:  tümü | bugün
 • spam maille insanları mitinge çağıran dernek.. ya kardeşim belki ben vurdulu kırdılı hayatları seviorum ne dolduruosun mail kutumu..
 • aralık 2012 tarihli barış gündemi isimli bülteni yayınlanan dernektir.

  http://www.barisdernegi.org/…arisgundemi-201212.pdf
 • dün aşağıdaki açıklamayı yapan dernek.

  --- spoiler ---

  roboski'nin hesabından kimse kaçamaz!

  başbakan boşuna “sabah akşam uludere'den bahsediyorlar” diye şikayet etmiyor. meclis komisyonu oyalama raporunu yılbaşından sonra açıklayacağını söylemiyor boşuna...

  roboski katliamının hiç unutulmama olasılığından endişe ediyorlar. barış içinde bir gelecek örmek isteyen halklarımızın hesap sormakta ısrar etmesinden korkuyorlar. başbakanın “ama onlar da kaçakçı” diyen sözleri çok acemice bulunmuş bir mazerettir ve sorumluluğun kaynağına dair yeterli ipucunu vermektedir.

  34 insanımızın katledilmesinden tam bir yıl sonra, ortada fazla bir bilinmeyen kalmadı. istihbarat abd'den. katliam emri tsk üst düzey kadrolarından. böyle bir emrin hükümet onayından geçirilmemiş olması ihtimal dışı...

  kasıt yokmuş, hata varmış!

  kasıt içermeyen hatanın hesabı olmaz şeklinde bir kural icat etmiş bulunuyor akp. oysa roboski katliamındaki kasıt da bellidir. roboski kürt halkına, hakkını arayan, akp faşizmine boyun eğmeyen herkese yönelik çok ağır bir uyarıdır.

  bu uyarının boşa gittiği ise roboski'nin birinci yıldönümünde odtü'de ve bir dizi başka üniversitede görülüyor. ankara sokaklarında patriot senaryosunu reddeden yürüyüşlerde görülüyor. asgari ücret şarlatanlığına karşı emekçilerin protestolarında görülüyor.

  burada kalmayacak ve roboski'nin hesabı mutlaka sorulacak.

  roboski'nin hesabından kaçamayacaklar.

  halklarımızın barış dolu geleceği ancak böyle kurulur.
  --- spoiler ---

  http://haber.sol.org.tr/…indan-kimse-kacamaz-haberi
 • (bkz: tkp)
 • en son ırak işgalinin 10. yıldönümünde çıkarılan barış gündemi bülteninin yeni bir sayısını çıkaran ve haziran direnişini selamlayan dernek.

  "türkiye ve bölgede geçtiğimiz dönem yaşananların analizlerinin yanı sıra bültende akp'nin yeni-osmanlı açılımının ilk tosladığı duvarlardan biri olan antakya'ya geniş yer veriliyor. cenk saraçoğlu'nun haziran direnişine giden yoldaki önemli kırılma noktalarından biri olarak ele aldığı reyhanlı saldırısı ve sonrası konusunda bir değerlendirmeye yer verilen bültende, dünya barış hareketinin antakya'da yaşananlara ilişkin son dönem açıklamaları temmuz ayı sayısında yerini alıyor."

  bülteni pdf formatında şuradan okuyabilirsiniz.
 • az evvel bana e-posta ile güzel haberler veren dernek.

  --- spoiler ---

  barışın yılmaz savunucusu mahmut dikerdem anısına

  havsalaların, türk hariciye kadroları arasından kendini sömürülenlerle aynı tarafta gören ve barış için mücadele eden bir figür çıkabileceği fikrini pek almadığı günümüzde, bize insan olmanın anlamını hatırlatan bir düşün ve mücadele adamını, mahmut dikerdem’i ölümünün 20. yılında anıyoruz.

  türkiye barış komitesi derneği genel başkanı ve emekli büyükelçi mahmut dikerdem’i, 20 yıl önce 3 ekim’de kaybettik. mahmut bey bir büyükelçi olarak yıllarca ortadoğu, asya ve afrika ülkelerinde görev yaptı. hariciye’de bir komünist olarak var olmayı becerdi. barış derneği’nin kuruluşu aşamasındaki öncü rolüne ve üstlendiği dernek başkanlığı görevine verdiği değeri kendi sözleri anlatıyor: “içtenlikle inanıyorum ki, beni yetiştiren ve her şeyimi ona borçlu olduğum halkıma yaşamım boyunca mütevazı bir hizmette bulunabilmişsem, bunu 37 yıllık mesleki görevimden çok, 3,5 yıl barış derneği başkanlığında yerine getirdim”

  mahmut bey’in yaşamı, onun taşıdığı bayrağı bugün devralmış olanlara ders olma niteliği taşıyan pek çok mücadeleyi barındırır. 12 eylül askeri darbesi sonrasında, istanbul 2 no’lu sıkıyönetim mahkemesi’nde yargılanırken yaptığı savunmada “dünyanın döndüğü nasıl tartışılmaz bir gerçek ise, tüm dünya halklarının barış içinde yan yana yaşamak istedikleri ve topluca intihar demek olan savaşı reddettikleri de o kadar açık ve kesin bir gerçektir” diyordu. “komünizm öldü” mottosunun dünya çapında bir nakarat halinde söylenmeye başladığı bir dönemde; yani sovyetler birliği çözülürken; sosyalizm fikrine sahip çıkarak kaleme aldığı “tüm korotiçlere açık mektup” ise, bugün halen başımız dik bir şekilde “barış sosyalizmde” demek için bize güç veriyor.

  bizim açımızdan mahmut dikerdem’in anısını yaşatıyor olmak, halen sahnelenmekte olan emperyalist oyunlara karşı mücadele etmeye devam etmektir. barışın, ancak adil ve kalıcı bir barışın, emperyalizme karşı mücadele etmeksizin kazanılamayacağının farkında olmak demektir. bu yıl bütün bunlara ek olarak mahmut dikerdem’in bir bölümü daha önce de yayınlanmış olan eserlerini barışseverlerle buluşturarak, bölgemizde ve dünyada savaş değil barış istediğimizi daha gür bir sesle haykıracağız.

  bu amaçla, 3 ekim perşembe günü saat 13.00’de karacaahmet mezarlığı’nda “barışın elçisi”ni kabri başında anacağız.

  5 ekim cumartesi saat 17.00’deyse barış mücadelesindeki yoldaşları ile beraber nâzım hikmet kültür merkezi’nde, barış derneği tarafından düzenlenen bir toplantıda birlikte olacağız. anmada, mahmut bey’in eserlerinden derlenen “mahmut dikerdem eserler -salon verir, sokak alırız-” kitabının tanıtımını yapacak, barış mücadelesinin dünü, bugünü ve yarını üzerine sohbet edeceğiz.

  6 ekim pazar saat 13.00’deyse, boğaziçi üniversitesi garanti kültür merkezi – ayhan şahenk salonu’nda, birçok değerli sanat, siyaset ve düşün insanının katkısıyla “ortadoğu’da emperyalizm ve savaş suçları” başlıklı bir konferans gerçekleştireceğiz.

  mahmut bey’i hatırlamak, bize özellikle bugünlerde insanlığın barış için mücadele etmeye ne kadar ihtiyacı olduğunu ve barıştan umut kesilemeyeceğini hatırlatıyor. tüm barışseverleri, bu umuda kuvvet vermeye davet ediyoruz.
  --- spoiler ---
 • adalet için hukukçular oluşumu ile birlikte, aralık 2013'te suriye halkına karşı işlenen savaş suçları raporunu hazırlamıştır.

  --- spoiler ---

  "raporda bahsi geçen suriye’deki muhalif silâhlı grup üyelerinin tamamı, savaş suçu ve insanlığa karşı suç işlemektedirler. raporda bahsi geçen suriye’deki silâhlı grup üyelerine desteklerini sunan tüm ülkelerin başta barack hussein obama, benyamin natanyahu ve recep tayyip erdoğan olmak üzere hükümet başkan ve ilgili üyeleri insanlığa karşı suçun hem azmettiricileri hem de suç ortaklarıdır."

  --- spoiler ---

  tamamı için bkz