şükela:  tümü | bugün soru sor
 • antalya'da hayatla ilişkisini koparıp evde satranç çalışarak bu günlere gelen uluslararası ustamız.en çok oynadığı savunma, fransız savunmasıdır.beyazlarla d4 açar.

  edit: gm esen, artık siyahlarla e4'e sicilya savunmasını tercih ediyor.
 • genc kusak turk satranccilar arasinda tartismasiz en iyisidir. 2005 yilinda, 19 yasindayken 2450 rating ile im 'lige adim atmistir.
  2007 yilinda , 2100 ratingli insanlarin antrenorluk yaparak 1000 ytl aldiklari ortamda federasyondan aldigi 450 ytl maasla devam edemeyecegini soylemis, profesyonel oyunculugu biraktigini ve antrenorluk yapacagini aciklamistir. bir sure pek bir turnuvaya katilmamistir. sonrasinda tekrar turnuvalarda gorulmeye baslanmistir. bu konu ile ilgili roportajina su adresten ulasilabilir : http://www.satrancokulu.com/…me-uladantrenlaca.html
  su an ki elo rating'i 2475 'tir.
 • şu sıralarda bloomberg ht'de gece editörüdür kendisi. hatta her gün 23.00'da ekrana çıkar ve dünyanın iktisadi piyasalarının şifrelerini çözer. başarılarının daim olmasını diliyoruz.
 • 24 yaşında gm ünvanı alarak 2500'ün üstündeki elo ve ukd'si ile türk satranç tarihinde bir ilke imza atma başarısını göstermekte olan milli sporcu.
 • öyle azimli ve kararlı bir adamdır ki yaptığı işi yaparken onun rakibi olmak istemezsiniz. futbolcu olacağım dedi günde 10 saat topla beraber koştu, zıpladı hopladı. fazla kilolarının hepsini verdi. gitti kulüpte futbol oynadı. aradığının o olmadığını gördü. ben gm olacağım dedi.saatlerce kendi kendine oynadı. internete 146'dan bağlandı günlerce. internet faturası memur babasının cebini yaktı aylarca. hep kendi çalıştı. birilerinin onu zorlamasına gerek kalmadı. çok büyük bir insan. bunu da zaten kanıtlayarak rusyada doğmuş ama nerenin vatandaşı olacağına karar verememiş (bkz: mikhail gurevich) i ve bosnadan geri aldığımız (bkz: suat atalık) ı saymazsak türkiyenin 1 numaralı her anlamıyla türk süper satranç ustası.
 • fransa'da düzenlenen 2011 avrupa bireysel satranç şampiyonasında güzel bir performans sergilemektedir şu sıralar. oynadığı 2600 üzeri 9 gm'den sadece birine kaybetti. son olarak bugün ispanyol gm ıvan lopez salgado'ya karşı kazanarak puanını 7,5 yaptı ve turnuvayı 16-44 derecelerini paylaşarak tamamladı.

  edit: bu başarının şöyle de bir yönü ortaya çıkıyor; avrupa şampiyonası tarihinde en yüksek performans(2669) gösteren türk oyuncu barış esen olmuş oluyor.

  turnuvadaki son sıralama:
  http://chess-results.com/…=rus&flag=30&m=-1&wi=1000
 • (bkz: #27426907)
 • başarısını karşındakini ne kadar sıkıştırdığından kerteriz alıp ölçmek gerektiğini öğrendiğimiz sunucu

  karşısındaki hangi gün ne yönde konuştuğunda nasıl sıkıştırdığına bakıp surat ifadesinden de karın ağrısının ne olduğunu anlamak o kadar da kolayken hem de
 • corporate games 2014 satrançta 5,5/6 sonucuyla eşitlik bozma sonrası 2. olmuş olan büyük usta.
  tur sayısının göreceli olarak düşük olduğu ( < 7, bu turnuva 6 tur oynandı ) turnuvalarda bu tip süprizler zaman zaman olabiliyor. yoksa 2500+ elosu ile açık ara favori idi, sağlık olsun diyoruz.
 • sametc de yazmış zaten ama adet yerini bulsun, ahmet bulutla aynı tornadan çıkmış gibi konuşan ekonomi uzmanı.