şükela:  tümü | bugün
 • samanyolu tv'nin ramazan ayı için yarattığı reality show programı.
  bu programda müslüman olmayan kişiler bir aylığına müslüman gibi davranacak, edirne, bursa, konya'da cami cami gezecek, overdose mevlana ve hacı bektaş'a maruz kalıp, islam ve tasavvufu öğrenecekmiş.

  adıyla tezat program belli ki tüm yarışmacıların şahadet getirmesiyle sonuçlanacak ve "müslüman olmayanın aklı yoktur" ana fikrine ulaştıracak. teşekkürler samanyolu tv. yine içimizi rahatlattın. biz de korkuyorduk ya diğer dinler daha güzelse ve biz bişeyler kaçırıyorsak diye.
 • samanyolu tv'de ramazan ayı boyunca “bir aylığına müslüman” adlı yepyeni bir program başlayacak. bu projede amaç; türk kültür ve geleneğini, batılı aydınlara anlatma, mevlana, yunus emre ve hacı bektaş-ı veli gibi örneklendirmelerin hayatını hikaye ve eserlerinden yola çıkarak anadolu tasavvuf geleneği ve din anlayışını kısa süre de olsa tadarak ve yaşayarak anlamalarını sağlama, bu sayede kültürler ve dinler arasındaki zihinlerde oluşan yanlış anlamaları ve önyargıları izale etmek.

  projenin fikir sahibi, tayland’da başlayarak zamanla serpilen bir sivil toplum kuruluşu,
  blood foundation. özellikle batılıların farklı dinler ve kültürler konusunda yerleşik çerçevelerini yıkmayı planlayan kuruluşun ’bir aylığına budist’, ‘bir aylığına yahudi’, ‘bir aylığına hıristiyan’, ‘bir aylığına sufi’ gibi farklı paketleri de mevcut.

  sloganı, ”her kültür ve inanç ancak kendi yerinde tadılarak ve yaşanılarak en iyi şekilde anlaşılır.” olan programın “bir aylığına müslüman” adlı türkiye ayağı, blood foundation ile anlaşan belgesel ajans tarafından organize ediliyor.

  program 9 günlük periyotlarda yapılıyor. bu 9 günde istanbul, edirne, bursa ve konya geziliyor. katılımcılar otellerde değil türk ailelerinin evlerinde misafir olarak kalıyor, lokantalarda değil türk ailelerinin evlerinde kahvaltı yapıp, yemekler yiyorlar. bu vesile ile kültür ve geleneğin içinde yaşama fırsatı bulunuyor.

  programın akademik kısmında konularında uzman 12 akademisyen ve aktivist islamiyet ve sufizm konularında dersler alıyorlar. daha sonra öğrendikleri bilgileri atölye çalışmaları yaparak deniyorlar. örneğin atölye çalışmalarında 1 gün oruç tutmaktan, camilerde namaz kılmaktan, ebru ve hat dersi almaktan, sema törenine katılmaktan, türk ezgilerini söylemeyi öğrenmeye kadar farklı deneyimler içine de giriyorlar.

  istanbul’daki ilk tur şubat ayında yapıldı ve sekiz ayrı ülkeden 13 kişi katıldı. ikinci gurup ise mayıs ayı başında geldi ve 9 günlük programa katıldılar. her ayın 2. pazar günü 9 günlük programlar devam edecek.
 • dün samanyolu'nda denk geldiğim ucube program. bir hristiyan kızın yarım gün kadar su içmemesinin ardından* "suyun kıymetini anladım" demesiyle beni yarım yarım yarmıştır. ne diyebilirim, senin gibi bir mankafanın islamiyetle tanışması iyi olmuş hakikaten.
 • toktamış ateş, ilber ortaylı ve eser karakaş'ın kitabıdır. 27 farklı kişinin konuyla ilgili görüşlerine yer veriyor. bunların arasında bülent ecevit, cengiz aytmatov gibi kişilerde var. fettullah gülen'in de övüldüğü, fotoğrafların yer aldığı türk okullarını anlatan bir kitap.
 • bu kitap yüzünden çocuklar duymasın dizisi fetöcülükle suçlandı.. halbuki yukarıdaki entryde bahsedildiği gibi hepsi oradaydı...