şükela:  tümü | bugün
 • tsk'nın kuzey suriye'de kuracağı koridorun ismi.
  aaron stein isimli analizcinin ingilizce tweetleri için tıklayınız
 • allah askerlerimizin yardımcısı olsun. bu operasyon yıllardır amerika'nın desteklediği kamyon kamyon silah yolladığı köpeklere, sınırımızda terörist yuvası yapan köpeklere iyi bir ders olucak.

  yaşasın tam bağımsız türkiye!
 • "diyelim ki pkk/pyd'yi 30 km. güneye ötelediniz. aynı durumla orada karşılaşmak kaçınılmazdır. ayrıca mevcut sınıra bitişik alanın içinde yaşayan ve terör örgütüne müzahir halkla da mücadele etmek durumunda kalınacak. güneyde ise meşrulaştırılmış bir yapı ortaya çıkacak. yani güvenli bölgenin bedeli daha ağır olacak.

  öngörülen koridora uzaklaştırılan eski sahipleri yerleştirilebilecek. yaklaşık 600 bine yakın sığınmacının topraklarına yerleşmesi demek. parlak bir gelecek ileri sürmek mümkün görünmüyor. aksine bir tuzak kokusu ortalığa yayılmış durumda."

  emekli tümgeneral ahmet yavuz

  (bkz: https://odatv.com/tuzak-kokusu-var-09081913.html)
 • " 30 haziran 2015'te "türkiye'yi tuzağa kim düşürdü?"yü inceledim. orada bu tuzaklar yazılı:

  "-öyle bir oyun oynanıyor ki, ışid belasından bölgeyi pyd kurtarıyor denilerek, suriye'nin kuzeyinde kürt koridoru kuruluyor.

  şimdi bu oyunu sahneye koyanlardan biri olan akp iktidarına güvenilerek suriye'ye girilir mi? girilirse ne olur?-oslo'da ve dolmabahçe'de pkk'ya 'kürtlere özerklik' sözü veren, yani devlet kurmalarının yolunu açan, ırak'ta barzani'nin ordusunu eğiten bir siyasi iktidar, suriye'nin kuzeyinde kurulacak bir kürt devletine neden müdahale etsin?

  "27 şubat 2015 tarihinde bu sütunda çıkan "hakan fidan neden istifa etti?" başlıklı yazımda da doç. dr. sait yılmaz'ın şu tespitine yer vermiştim:"yakın zamanda yapılan süleyman şah operasyonu ise ışid'e bölgeyi bırakmanın ötesinde, kürt koridorunun önündeki bir engelin de kalkması yani büyük kürdistan için yeni bir kazanım anlamına geliyor."bunu anlamak için, abd'nin türkiye'de fetö üzerinden darbe tezgâhlaması mı gerekiyordu?

  ***yenişafak'ın genel yayın müdürü ibrahim karagül'ün teşhisi de çetin'in haberiyle uyumlu:"-15 temmuz darbe girişiminden başlayarak, geriye doğru, son beş yılda suriye meselesinde atılan bütün adımlar yeniden değerlendirilmeli.-abd ile suriye'de yapılan bütün 'ortaklık'lar, her proje, ortak operasyon incelenip sorgulanmalı. sadece rus uçağının düşürülmesi değil, kuzey suriye koridoru'nu oluşturmaya dönük planlarda da türkiye'de kim, kimler, hangi çevreler rol almış, destek vermiş, ortam hazırlamış, siyaseti bu yönde yönlendirmiş, belirlenmeli.

  -özellikle son üç yıldır, suriye'de olan biten ve bizim dahil olduğumuz her şeyin, aslında türkiye'ye kurulan tuzağın bir parçası olduğu ortaya çıktı.-türkiye'nin güvenlik birimleri abd planlarının parçası olmuş. oradaki bütün faaliyetler abd'nin parçalama planı çerçevesinde yapılmış."karagül'ün bu tespitlerini suriye'deki her operasyon vesilesiyle yazdık ama kimse anlamak istemedi! bakalım, bu defa akp yandaşları anlayabilecek mi?

  ***peki şimdi cerablus harekâtı, suriye'nin kuzeyindeki kürt koridorunu önlemeye mi yöneliktir? konuyla ilgili uzmanlardan emekli amiral soner polat, "menbic düştüğü ve gerçek anlamda savunulduğu takdirde, güvenli bölge olarak da adlandırılan harekât alanında koridor kurma hayalleri sona erer. büyük bir risk alınarak başlatılan fırat kalkanı harekâtı, abd-israil-pkk/pyd koridoru dağıtılmadığı sürece amacına ulaşmış sayılamaz!" dedi.

  üstelik merkezi kuvvetler komutanı org. votel'in "suriye demokratik güçleri içinde abd özel kuvvetleri de eklemlenmiş durumdadır" itirafında bulunduğunu hatırlattı.

  daily telegraph gazetesi ise pyd'nin içinde sadece abd değil, ingiltere özel kuvvetleri'nin de bulunduğunu, "suriye'deki ingiliz savaşçılar türkiye'nin hedefi olabilir" başlıklı haberle açıkladı.ingiliz gazetesine göre "ypg'yle birlikte savaşan 100 civarında abd'li, kanadalı, alman, fransız ve isveçli de bulunuyor.

  "tayyip erdoğan, obama ile çin'de yapacağı görüşmede geri çekilme veya durma kararı alırsa bu önce kendisinin sonra türkiye'nin intiharı olur!

  arslan bulut

  (bkz: https://www.yenicaggazetesi.com.tr/…-mi-39605yy.htm)