şükela:  tümü | bugün
 • her ikisi de türkiye'de müziğin kilometre taşlarıdır. her ne kadar insanların aklında siyasi anlamda sağa ve sola yerleştirilmişlerse de aslında her ikisi de özgün bir yere sahiptirler. sabitlenebilecek karakterler değillerdir.

  barış manço daha besteci cem karaca ise daha icracıdır.
 • barış manço bir felsefedir, cem karaca ise eşsiz bir ses.
 • barış manço soft karizmadır, cem karaca sert karizma.
 • aralarinda kardesçe is bölümü yapip türk pop piyasasini paylasan iki merhum müzisyen.
  cem karaca "atesli devrimci solcu" baris manço ise "pandomimci hümanist sagci" rolüyle piyasayi götürmüstür. cem karaca politik yönden yanlis ata oynadigi için bir ara yurt disina kaçmak zorunda kalmis ve yaristan kopmustur. sonra özal'in ellerini öperek yurda dönmüs ama bu arada karizmayi "dönek" olarak fena halde çizdirmistir. manço böyle birsey yapmak zorunda kalmadigi için daha tutarli gözükür.
  sirf bu karakter farkliliklari nedeniyle ayni babanin çocuklari olduklari savi son derece tutarsiz gelmektedir bana.
  yine ayni dönemden bir müzisyen emekçisi olan enistem, manço-karaca ikilisi için "ulan bu herifler yillarca hep ayni terane ile mali götürdüler" diye hala hayiflanmaktadir (eee sen de götürseydin aga! degil mi ama?).
 • pop mu, rock mı ne tür müzik yaptıklarını anlayamadığım lakin her ne yapıyorlarsa hakkını sonuna kadar ver iki gerçek sanatçının versusu.
 • gecenin, daha doğrusu sabahın bir vakti cem karaca belgeseli izlemeye başlamamla aklımda '' ulan sanki bu ustaların kardeş olduğu iddia ediliyordu bir zaman'' fikrinin belirdiği versus. o iddia ne oldu sahi ? doğrulanmış mıydı ? barış manço ve cem karaca kardeş midirler ? zannederim halen ailelerden çıkıp birisi '' evet bu doğrudur'' dememiştir. böyle iki usta zaten manen kardeştirler de, kan bağıyla da bağlılar mıdır acaba ? sabahın 5.14'ünde aklıma takılan soru bu evet.
 • şarkıları ile karşılaştırmak gerekirse.
  barış manço'nun çoğu şarkısı ortalamanın üzerindedir.şarkılarını kendi içinde kıyaslarsak aradaki makas çok açık değildir.iyidir hoştur keyifle dinlenir.

  lakin cem karaca'nın şarkıları öylemi bazı şarkıları gerçekten çok kötüdür. bazı şarkıları ise efsaneleşmiştir. şarkılarının arasındaki makas sonsuzdur.

  yalnız cem baba güneşte demlerim senin çayını derken gerçekten ver çayı güneşte demlesin öyle yaşatıyor adama...

  ikisi de nur içinde yatsın. allah rahmet eylesin...
 • versusu bilmem de kombinasyonları bugünün tüm popçu bilmemneci şürekasını 5 le çarpar, suya götürür, susuz getirir...