şükela:  tümü | bugün soru sor
  • - - - - - - -
    bir yıl sonra gelen edit : başlığı açalı bir sene olmuş. eve geldim ekşiye bakayım gündemi takip edeyim dedim. bir de ne göreyim yine başlamışlar şeytan taşlamaya. bir kaç yazardan aldığım güzel bir mesajdan birini buraya yazıyorum. sevgi diliyorum herkese.. bu arada destekleyen arkadaşlar buradan müzik eleştirilerime ulaşabilir.

gelen mesaj : barış manço konusunda sana cok hakaret etmişler. üzülme dostum, bazi insanlar iclerindeki bosluklari ilahlastirdiklari seylerle doldururlar ve ilahlastirilan şeylere bisey olmasindan cok korkarlar. buyuzden.bence nefretleri sana degil ilahlastirdiklari seylerin zarar görme riskine.
    - - - - - - -

her girdiğim ortamda aynı şeyleri anlatmaktan bıkmayacağım. barış manço, erkin koray gibi adamlar kötü müzisyenler değildir ama bu ülkenin müziğine kayda değer ne katmışlardır?

bu ülkede bu denli saygı duyulması gereken gerçekten çok az sanatçı var ama biz her bulduğumuza "efsane" "mükemmel" gibi ünvanları yapıştırıp duruyoruz.

bu adamlar en önemlisi ne bütünsel bir albüm ortaya koymuşlardır, ne bir janr derinliğine sahiptir, ne de sözsel bir derinliğe sahiptir..

büyük bir hata yapmışlardır. ülkede gelişmemiş bir çok yabancı kültür ve müzik türünden biri olan "rock" müziği daha benimsetmeye çalışmadan türk halk müziğiyle yanlış bir şekilde harmanlamışlardır. türk halk müziğinin değeri büyüktür. büyük aşıkları, ozanları vardır. peki bu adamlar halk türkülerini elektro gitarla çalmaktan başka ne yapmıştır? en önemlisi de yaşam görüşü olarak küçük burjuvazinin ötesine gidememiş lümpen tiplerdir.

bülent ortaçgil, fikret kızılok gibi yenilikçi, şair, ozan ruhlu müzisyenlerin değerinin bilinmediği bir ortamda bu adamların böyle tanrısallaştırılması tamamen dilden dile abartılmalarından başka bir şey değildir.

dinleyecekseniz "benimle oynar mısın" "zaman zaman" gibi büyük albümleri dinleyin hem gerçek müzik dinleyin, hem derinlikli şarkı sözleri duyun hem de müziği ve yaşantısı kendisiyle çelişmeyen sanatçı gibi sanatçıları dinleyin.

---------------

engellemek yetmemiş "engellendin it oğlu it"
    yazıp öyle engellemiş.üzücü.. ben nefretle hareket etmeyeceğim çünkü anlayabiliyorum durumu.

tepkiler için1: yazık..konuyu anneme, babama hatta ve hatta ulu önder atatürke kadar getirmişsiniz çok üzüldüm.. ben sadece müzik hakkında bir eleştiri yapmıştım ve trollük olsun diye açmadım başlığı. hemen gerginleşip pisleşmeye ve küfür etmeye varıcak ne dedim anlamadım? o kadar putlaşmışki bu adamlar kafanızda yıkmayı beceremiyorsunuz. bu adamları dünya müzisyenleriyle ve kıymetli türk müzisyenleriyle karşılaştırdığımız zaman inanın sizde hak vericeksiniz. paul mccartney, bob dylan, john lennon, donovan, bülent ortaçgil gibi sanatçılara oranla yaptıkları müzik müzik değildir, yazdıkları sözlerde de derinlik yoktur.

2: gelirsiniz mantıklı ve düzeyli bir şekilde tartışırsınız, ben de sabırla anlatırım.

3:ben bu tarz müzisyenlerin müzik konusunda "tanrısallaştırılmasını" ve yersiz "efsaneleştirilmesi" hakkında eleştiriler yaptım. görüyorum ki barış manço sevgisi doğal olarak hep showman tarafından desteklenmiş. ben showmanliği hakkında konuşmadım. ben müzisyenliği ve müzisyen duruşu hakkında yorumlar ve eleştiriler yaptım. gördüğüm kadarıyla pek duygusal tepkiler var.

4:ne kadar bol küfür var.. madem düşünceniz bu kadar doğru ve sorgulanamaz neden bu kadar çok gerginlik, hakaret ve küfür var? neden düzeyli bir dille anlatıp beni ikna etmiyorsunuz? girdiğiniz entryler hep "hepimiz aynı şeyi düşünüyoruz yakalım bu haini" tadında?

5:benim kim olduğumu, uzmanlığımı vs.sorgulamışlar. belki bir müzisyenim belki bakkalım? belki mühendisim ya da orkestra şefiyim? kim olduğumu açıklamak istemem doğal olarak herkes gibi.. kim olduğumdan ziyade akılcı hareket eden, müziği bilen biri olduğumu söyleyebilirim.

6:müziğe objektif bakabilen, bu "aynı düşünceyi" reddedebilen birçok insanla mesajlaştım, tanıştım ve bu beni çok sevindirdi. benim gibi düşünmeyip hakaret etmeden, saygılı bir şekilde entry giren ve mesaj atan herkese de teşekkür ediyorum.

7:ilk konsept albüm 2023 denmiş. sevgili yazar, içinde "2023" ve "çay elinden öteye" gibi şarkılar bulunan bir albümün neyi konsepttir? öyle bir anlatıyorsunuz ki sanırsın albüm 1950'de yazılmış. ilk konsept türk albümü "benimle oynar mısın" dır ve 1974 de o dediğin 2023'ten 1 sene önce yayınlanmıştır. dünyada bu albümlerden önce yazılmış "darkside of the moon" "white album" "band on the run" "plastic ono band" gibi albümler var.hadi çok amerika-ingiltere yapmayayım fransaya gidelim. serge gainsbourg'un "histoire de melody nelson" ları, brezilyada caetano veloso'nun "transa" gibi albümleri vardır. bunlar hem etnik bileşenlerden oluşur hem de bütünsel albümlerdir ve o dediğin albümlere her yönüyle ders verir niteliktedirler. kendi kültürlerini ve başka kültürleride "uyumlu" bir şekilde rock müzikle ya da pop müzikle harmanlamışlardır. bunun sebebi nedir? janr bilgileri üstündür, müzik geçmişleri üstündür, iyi teknik müzisyenlerdir, piyasa müzisyenleri değillerdir..

8:kullandığım terimler üzerinden bana saldıranlara özellikle lümpen lafına takılanlara hızlı ve öğretici bir iki link koyalım.lümpen proletarya ve lümpen burjuvazi (küçük burjuvazi) arasındaki farkları anlamaya ve öğrenmeye davet ediyorum. ayrıca tdk anlamı da ''sınıfsız'' dır lümpen sözcüğünün.

9:keşke ilkokulda ''başkalarının düşüncelerine saygı duyma'' gibi bir ders olsaydı da bugün şahit olduklarıma şahit olmasaydım. kesinlikle korkunç ve üzücü..

10:konu nerelere gitmiş.. girdiğim sagopa, kendrick lamar gibi entrylerden dolayı beni justin bieber dönemi yazarı zannetmişler.. farz ediyorum yaşlıyım diyelim bunu belirtmek icin de illa rakim ya da 2pac en iyi rapper felan yazmak zorunda değilim ya da method man redman den daha iyi gibi gibi.. entrylerimi okuduysanız bu biraz kafanızı karıştırıcaktır. hiç kendrick lamar dinlediniz mi? grammy performansını izleyip aldığı ödülleri biliyor musunuz? ben jazz müzikten klasik müziğe rock müziğe ve rap müziğe kadar geniş yelpazede "kaliteli" müzik dinleyen biriyim..mesleğimi söylemeyeceğim.ya da kim olduğumu.ama güncel olan şeyleri bilmeniz gerektiğini düşünüyorum. pitchfork, rolling stones ve nme gibi sitelerin müzik eleştirilerini okudunuz mu bu entrylerimi eleştiren arkadaşlar? aşikar ki hayır.. ortaçgil, leonard cohen, arthur rubinstein, kendrick lamar, ceza ya da fazıl say gibi tür olarak çok çok farklı müzisyenlerin hepsini başarılı bulmakla birlikte her birinin albümlerini teker teker incelemiş albümlerini fiziki ve dijital olarak bulundururum.o sebeple yargılamadan önce karşındakinin kim olduğundan emin olman gerekir..ki ekşisözlükte bu biraz zor..
  • bir tespit. lakin tespit de bulunan arkadaşın zeka seviyesi yerlerde sürünüyor. kafasına fırıncı küreği ile sertçe vurulmasını teklif ediyorum.
  • (bkz: ekşi sözlük yazarlarındaki balon fetişi)
    ya bi gidin arkadaş ya. her şey balon en büyük sensin tamam.
  • misal, ben bu göreceli görüşler hakkında "özgürce fikrimi belirtiyorum" kisvesi ile açılmış trollvari başlık açanların abartılmış orospu çocukları olduğuna dair bir başlık açsam yeterince ilgi çeker miyim?

sözüm meclisten dışarı, lütfen sike sürülecek aklınız olsun. teşekkürler.
  • sikim kalem tutsa senden daha mantıklı şeyler yazar amk
    (bkz: bisiktirol günde 3defa aç karnına)
  • atatürk ne yaptı ki,osmanlı gibisi yok polemiği ile insanlara,boş midelerini unutturup,iki safta kutuplaşmasının sağlandığı günümüz politikasını taklit eden bir enteresan bir entaridir.sosyal bir deney gibi birşeydir..

barış manço ve erkin babayı bi tarafa alıp,karşısına bülent ortaçgil ve fikret kızılok'u koyuverdi.okuyanların tepki verip sinirlenmesini sağladı.ikinci aşamada tarafını seçe zorlayacak.lan dördünü de seviyoz biz ama?yok bir tarafı seçmen gerek,yoksa bertarafsın diyecek.bu arada entry girenler o sinirle birbirine bulaşacak.provokasyonlar havalarda uçuşacak,ortalık toz dumana boğulacak.sonunda bi bakmışsın barış erkin ve bülent fikret isimli parti bayraklarını sallayarak yürüyoz sokaklarda mal gibi*

başlığı açan thechamber tabiki de çok mutlu.bülent fikret partisi genel başkanı seçilip,şuan iktidara geldi..halkın anlamsız öfkesinden,iktidar enerjisi üretmenin yolunu keşfetti.milletin kıçında donu olmasa da gurur duydukları bir bülent fikret partileri var artık.bidaha da gitmez artık..

thechamber'ım sen çok yaşaaa,vur de vuralım,kır de kıralım diye bilinçsizce bağırıyorlar an itibariyle..biz mi napıyoz?bizde barış erkin partisinde estarabim çekiyoruz..