şükela:  tümü | bugün
  • kendisi sevdiğim bir youtuber olduğu için videolarını takip eder ve barış özcan başlığı altındaki entrylere ara sıra göz gezdirirdim.

son zamanlarda başlık altında sıkça dile getirilen bir konu vardı: barış özcan acaba fetöcü mü?

genelde sahip olduğu dış görünüş nedeniyle insanlar böyle düşünüyordu.
    kimisi çocuğunun adının sufi olmasına takıktı.
    bazıları da amerika'da olmasının fetöcü olma ihtimalini güçlendirdiğini söylüyordu.

bu söylenenlere totomla gülüyordum. ta ki 15 temmuz'da yayınladığı videoya kadar.

bakın bu adam her pazar günü hiç sektirmeden video yayınlar. "her pazar."
    nedense o hafta cumartesi günü yayınlamış. cumartesi günü 15 temmuz'a denk geliyor.
    haliyle önce şüphelendim, sonra dikkatli bir şekilde videoyu izlediğimde imâlı bir anlatımı olduğunu fark ettim.

buyrun video, siz değerlendirin:
    https://m.youtube.com/watch?v=oauvdf2pry8
  • günaydın arkadaşlar. youtube kanalıma hoş geldiniz.

https://player.vimeo.com/video/74613969
  • iddia sahibinin bahsettiği imâlı anlatımı açıklaması gereken video. açık açık "şu cümleyi kullanmış, bu görseli kullanmış, bunlar da şu anlamlara gelebilir" şeklinde iddiasını ortaya koyması gerekiyor. ben videodan herhangi bir anlam çıkaramadım. masum bir video gibi duruyor.
  • video'nun masum olduğunu söylemek için çok iyimser yaklaşmak gerek.

sadece pazar günü video yayınlayan adam ne hikmetse o hafta cumartesi yayınlıyor, yani 15 temmuz'da.

imâlı bulduğum kısımları ilk fırsatta videoyu tekrar izleyerek yazacağım.
  • abi yeter,hiç bir videosundan gram bir kelime öğrenmedim.
    ekşide hergün bu adam,
    viraliniz batsın ,bir kişi daha vardı burada piyasa yapan uçakları falan anlatıyordu oda boş,

bir videosunu tam izledim 80/20 prensibini anlattığı;hiç bir şeyden haberi yok ,kitabını bile okumamış gidior video çekiyor,birde üstüne üstelik yere göğe sığdırılamıyor

vasat youtuberi,ruhi çenetten farkı ekrana saygısı
  • behsedilen ima, bahsi geçen videoda incelenmekte olan handmaid's tale adlı dizide geçen bir sahnenin incelemeye alınmış olması:

"artık gerçeklerin farkına vardım. öncesinde uyuyordum.her şey de bu yüzden oldu zaten. meclis binasında katliam yaptıklarında hiçbirimiz uyanmadık. suçu teröristlere attıklarında, anayasayı askıya aldıklarında, o zamanlar da uyanmadık. geçici olacağını söylemişlerdi. zaten hiçbir şey bir anda değişmez. içinde olduğun kazan yavaş yavaş ısınırken farkında olmadan haşlanarak ölürsün."

öncelikle, videoyu izledim ve gayet beğendim. türk youtuberlar arasında bu kadar derli toplu bir anlatım, üstelik böyle akıcı, sade ve düzgün bir türkçeyle çok fazla değil, hatta neredeyse hiç yok. tüm video boyunca en ufak bir ima bile sezmediğimi söylemeliyim. arkadaş tamamen distopyalar üzerinden bir anlatım ile videonun konusu diziyi anlatmış, hatta "distopya okuyun/izleyin, distopyalar güzeldir, insanın geleceğini hatırlamasına yardımcı olur" gibi gayet yerinde bir çıkarım bile yapmış. geleceği hatırla/unutma da gayet yerinde bir kullanım hatta bu noktada; "eğer geçmişini hatırlamaz, bugününü sorgulamazsan geleceğin hakkında da kaygı duymaz, tamamen başkasının ellerine bırakırsın ve bu nedenle de yüksek ihtimalle bombok bir geleceğin olur" fikrini iki kelime ile özetlemiş.

velhasıl kısa kesersek, ortada bir ima yok. distopyalarda anlatılan "geçmişinize ve bugününüze sahip çıkın, yoksa birileri gelir ve sizin için hiç de iyi olmayacak bir gelecek hazırlar ve onu yaşamak zorunda kalırsınız" alt anlamlı bir dizi incelemesinden başka bir şey yok ortada...
  • büyük resmi gören yazar arkadaşımıza madalyasını veriyoruz. buyursunlar

stajı yiğit bulut ya da fatih tezcan'ın yanında yapmış/yapıyor sanırım kendisi.
  • ...
  • bu video bir şey gösterir mi bilmiyorum. ben kendisi ile -ki gereksiz biri olduğunu sadece iyi konuşabildiğini düşünüyorum- şu video ile tanıştım. benim izlediğim dönemde bu konuşmasının çoğunu bir ted talks tan aldığı hatta geri kalan kısmını da aynı konuşmayı yapan kişinin çalışmalarından çevirdiği ve kaynak vermediği için birisi eleştirmişti ve devamında kanal takipçileri tarafından eleştiren kişi linç edilmişti. anlayamamıştım nedir bu tartışmanın nedeni diye belki sebep adamın sadece takipçilerinin değil müritlerinin de olmasıdır.

ama her abd'ye giden ve orada yaşayan fetöcü oluyor derseniz de halt etmiş olursunuz.