şükela:  tümü | bugün
 • daha 18 yaşındayken, tübitak'ın düzenlediği proje yarışması için hazırladığı “ramanujan asalların genelleştirilmesi” başlıklı projesiyle çok önemli bir iş yapmış istanbul erkek lisesi 12. sınıf öğrencisi. olayı tipik bir türkiye hikayesi haline getiren ise tübitak'ın verdiği cevap olmuş. über bilimadamlarımız projeyi "seviye üstü" olduğu gerekçesiyle reddetmişler. bu, "sen bunu yapacak kapasitede değilsin, çalmışsın" demenin kibar bir yolu.

  gerçi ben çocuğun iyiliği için gerçekten çalmış olmasını diliyorum. gerçekten kendisi yapmışsa iyi bir bilimadamı, profesör olup karın tokluğuna çalışır. ama çalmışsa ve bu intihal olaylarını daha bu yaşta çözmüşse günün birinde ösym başkanı hatta milli eğitim bakanı bile olabilir.

  (bkz: ali demir)

  (bkz: ömer dinçer)

  haberin linki:
  http://www.radikal.com.tr/…26.07.2011&categoryid=77
 • matematiğe aşkla bağlı, çoğu yaşıtının aksine tüm boş zamanlarını yıllardır matematik köyünde geçiren bu keskin zekalı genç yetenek; tübitak denen süpersonik! kurumumuzun yanlı ve artık alıştığımız filtresine takılmıştır.

  sonra da "bu çocuklar niçin yurtdışına gidiyor?"; gider tabi. sen devam et barış, biz arkandayız.

  (bkz: #24678848)
 • ülkemizdeki ilk öğrenci dergisi olan numune-i terakki isimli bilim dergisini yeniden çıkaranlardan biridir. istanbul lisesi'ne girdiği andan itibaren tüm derdi matematikti ve bilim adına bir şeyler yapmak isteyen birisi olduğu belliydi. tübitak'ın tavrını ise şaşırtıcı bulduğumu sanmıyorum.
 • çorlu kızanı.
 • tanımadığım halde beni sonsuz boyutta gururlandırmış bir başka genç daha. geçenlerde de bir başka gençle ilgili haber vardı. dünyanın en önemli üniversitelerinden davet almıştı. gözleri gülen bir başka genç daha. belki hamilelik hormonundan dolayı, bilmiyorum, çadırda yaşayıp da öss'de dereceye giren o güzel kızı haberlerde izlerken de salya sümük ağlamıştım.
  böyle başarılı, azimli, umut dolu gençleri gördükçe benim elimden gelen tek şey onlar için dua etmek oluyor. bir de arada gücüm yettiğince eğitim bursu veren derneklere 3-5 lira bağış yapıyorum. devlet ise "yok sen bunu yapmış olamazsın" diyerek umutlarla oynuyor.
 • tübitak tarafından yardımla proje ürettiği iddia edilen çocuk. tübitak hangi kriterlere göre seviye üstü dedi bilmiyorum ama bu çocuk savunma istemiş, eğer oraya gidip savunmasını o jürinin önünde yapsaydı gene seviye üstü savunma diye redderlerdi eminim. radikale yaptığı açıklama bu cinsten;
  "proje konumu ararken amerika’nın meşhur matematik dergilerinden american mathematical monthly’de ramanujan asalları ile ilgili bir makaleye rastladım. ramanujan asallarına dair literatürde yazılan ilk makaleydi. konu oldukça ilginç geldi, oturdum kendi problemlerimi ürettim, kimisini çözdüm, kimisini hâlâ çözemedim. uğraşılmamış problemlerle uğraştığım için özgün, yeni bazı sonuçlara ulaşabildim. tübitak’ın jürileri haricinde hiçbir profesör veya araştırmacıdan olumsuz tepki almadım. yarışma kurallarına ve proje rehberinde belirtilen kurallara uygun bir şekilde başvurumu yaptım."
 • cocuk "senin seviyen bizi aşar" minvalli aciklama ile bence en buyuk odullerden birini almis, bu saatten sonra tubitak onu kabul etmese de karizmasi yeter isin.
 • tipik bir overqualified ornegi olan genc yetenek.

  ey tubitak yetkilileri madem aklinda bir suphe var, imkan ver cocuk ispatlasin di mi. belki gercekten caldi, ya da sizin dediginiz gibi yardim aldi birisinden. peki ya kendi zekasiyla yaptiysa ne olacak? sanki bu tarz zekalar topraktan mantar gibi yetisiyor.
 • 3-4 yil sonra yale ya da princeton'da doktora programinda olacak cocuk. sonra beyin gocu bilmem ne ivir zivir, afra tafra... "bilim ve sanat takdir edilmediği yerden göç eder" demis ibn-i sina, cok dogru demis.