• böyle bir operasyon başladıysa tabii ki askerimizin arkasında durup destek vereceğiz...

fakat;

(çok basit bir şekilde anlatmaya çalışacağım) bu operasyon baştan sonra kurgulanmış, planlanmış, tuzaklanmış ve maalesef şimdiden türkiye'nin aleyhine sonuçlanmıştır. ilk olarak bahsedilen bölgede konumlandırılan terör örgütü üyelerine binlerce tır silah gönderilmeden önce bu operasyonu yapmalıydın! yapamadın eyvallah neticede tam bağımsız bir ülke değiliz ama en azından müttefikim dediğin orospu çocuklarına "bu silahları gönderme" demeliydin.

son olarak bu bölgeye girip yaşanılan kayıplara rağmen (maddi/manevi) o bölgeden toprak alamayıp dönersen (ki buna ne rusya, ne abd, ne de iran izin verir) kaybettiklerinle kalırsın.

gerçi ölen gariban evlatlarını ve giden milli serveti de başarı diye pompalarsın, bu milletin en az %50'si de bal gibi yutar.

netice itibarıyle; ne güzel istanbul be!
  • ben de destekliyorum. devletimizin yanındayız. askerimizin yanındayız.
  • allah yar ve yardımcıları olsun.
  • aralarında bulunduğum gruptur.
    aklıma gelen her detayı düşündüm ve desteklemeye karar verdim.
    bu bir savaş değildir, teröristleri gebertme operasyonudur.
  • ölmedik, buradayız..
  • çevirdim entry parselimi. amk dun güvercinleri zırlasınlar.
  • ayaklarına taş değmesin. vurdukları leş olsun.
  • pkk ile dağda mücadele eden askerlerimizin emeğini burada en tavizsiz şekilde savunmalıyız.

şerefsizlikler şimdiden başladı.

(bkz: 8 ekim 2019 birgün gazetesi harekat tweet'i)
  • suriye'de ne işimiz var, savaşa hayır diyenler ve bu operasyonlara anlam veremeyenler için; kısaca "barış pınarı" operasyonun amaç ve hedefleri nelerdir?

1. sınır güvenliğini sağlamak

türkiye terör örgütütleri pkk/ypg-pyd ve deaş'ın kendi sınırlarına yönelik tüm tehdit ve saldırılarını engellemek istiyor. ayrıca oluşturulacak güvenli bölgeye türkiye'deki suriyelilerin yerleştirilme planı var. türkiye'nin sınır güvenliği kaybolmuş durumdandır ve artık modern işgaller önce sınır güvenliklerini kaybettirerek oluyor. abd pyd'ye boşuna 90 bin tır göndermedi. sınır güvenliği kaybettirilen ülkelere çok rahat bir şekilde militan ve o silahlar sokulabiliyor. sonrasını tahmin edebilirsiniz. suriye, ırak, libya gibi ülkeler önce sınır güvenliklerini kaybetmişlerdi.

2. "enerji koridoru" adı altında kurulmak istenen terör koridoruna engel olmak

terör örgütü pkk/pyd/ypg suriye'nin enerji kaynaklarının çok ciddi bir kısmını işgal etmiş durumda. gasp ettiği bu petrol ve gazı "enerji koridoru" kurarak hatay üzerinden akdeniz'e geçirmek istiyor. türkiye bu operasyonla terör koridorunun oluşmasını engelleyerek, hatay'ın güvenliğini de kalıcı olarak sağlamak istiyor. aynı zamanda doğu akdenizdeki faaliyetlerini de güvence altına almak istiyor.

3. terör saldırılarını engellemek

terör örtügü pkk/ypg-pyd ve deaş, suriye'den türkiye'ye roket ve havan toplarıyla onlarca kez saldırdı. bu saldırılar sonucu yüzlerce sivil hayatını kaybetti. türkiye vatandaşlarının güvenliğini sağlamak istiyor. ayrıca pyd'nin elinde abd envanterinden çıkma çok ciddi silahlar var. 100 binin üzerinde milis gücü var. bunların hepsi türkiye sınırından içeri sokulabilir ve türkiye'nin parçalanmasına kadar gidebilir. suriye, libya, ırak gibi ülkeler önce sınır güvenliklerini sağlayamadıkları için iç savaşa sürüklendiler.

4. terör örgütü pkk/pyd-ypg'nin bölgedeki demografik yapıyı bozmasını engellemek.

bu örgütlerin otoritesini kabul etmeyen arap, kürt, türkmen vb. yerleşik halklara göç zorluyor. mülkiyetlerine el koyuyor. kukla mahkemelerde yargılıyor. tapu ve nüfus kayıtlarının bulunduğu binaları kundaklıyor ve mevcut belgeleri yok ediyor. af örgütünün ypg'nin bu zorlamarıyla ilgili raporu vardı zaten. türkiye, terör örgütü pyd'nin şiddet ve maruz kalan bölge halklarının da can güvenliğini sağlıyor.

5. terörden arınan bölgelere suriyeli sığınmacıları yerleştirmek.
    türkiye'nin misafir ettiği suriyeli sığınmacı 3.6 milyonu geçik. türkiye suriyeli sığınmacıları terörden arındırdığı bölgelere güvenli bir şekilde yerleştirmek istiyor. daha önce fırat kalkanı, zeytin dalı operasyonlarıyla da şehirleri terörden arındırıp yüzbinlerce suriyelinin dönmesini sağlamıştı.

6.uyuşturucu üretim ve pazarlama yolunu kapatmak

terör örgütü pkk/pyd'nin bölgede uyuşturucu üretim tesisleri var. ürettiği uyuşturucuları avrupa ve abd'ye satyor. türkiye bu operasyonla uyuşturucu üretim ve pazarlamasını sona erdirmeyi hedefliyor.

savaşa hayır, birilerinin savaşı, barış hemen şimdi naraları atmadan önce bu tarz dilin sırtını terör örgütü ypgye yaslayan hdp dili olduğunu unutmamanızı, iç politikada rekabet, dış politikada birlik olmamızı ve ülke çıkarlarını düşünmek ile muhalif olmak arasında ince bir çizgi olduğunu unutmamanızı diliyorum.
  • buradayız!

allah yüce türk milletini ve yüce türk ordusunu korusun, muvaffak eylesin.
hesabın var mı? giriş yap