şükela:  tümü | bugün
 • büyük ortadoğu veya genişletilmiş ortadoğu projesini planlayanların barış pınarı harekatı'nın sonucunda amaçlarına bir adım daha yaklaşacaklarını düşünüyorum.
  bunun sebebi de ele geçireceğimiz 30 km. güvenli alanın güneyinde fiili bir kürt devletini kabul etmemiz.pyd'nin suriye'de kontrol ettiği bölgenin tamamına girmemiz gerekiyordu.
  ayrıca tüm dünya(azerbaycan-pakistan vs. hariç) bundan sonra alakamız olmamasına rağmen ışid'in yapacağı tüm terör eylemlerinden de bizi sorumlu tutacaktır.
  önümüzdeki süreç çok zorlu bir süreç,umarım sağ salim atlatırız.
 • bu harekat ile elde edebileceğimiz tek şey bir tampon bölge. bu bölgenin altında kalan kısım bir anlamda meşrulaşacak. ve hep bize karşı tehdit olmaya devam edecek.
  bu gelinen son durumun üç sebebi var: 1- hükümetin inanılmaz öngörüsüzlüğü ve hataları. 2- yeterince güçlü olmamak (mesela, güçlü olduğu için rusya bu tür oluşumlara izin vermiyor, yumruğu indiriyor) . 3- ulusal çıkarları gereği, uydu olarak kullanmak için israil ve amerika'nın kürt devletçikleri istemesi.
 • kuzey suriye'de 30 km derinlikte ki alanın tamamı kontrol altına alındığında terör örgütünün elinde kalacak alanın yarısından daha fazlası çöl ve yaşam alanı olmayan güney suriyede ki petrol bölgesi .
  çöl dışında kalan şehirlerde ise arap nüfus yoğunluğu mevcut .

  hali hazır da ırakta devam eden operasyonlarda ordu sınır ötesi boyunca üslenerek ilerlemeyi sürdürüyor .
  örgütün hem ırak sınırımızdan uzaklaştırılması hem de ırak-suriye bağlantısının koparılması yakın .

  bu denklem de bir de hesaba katılmayan suriye devleti var.
  geçtiğimiz yıl bir kaç defa suriye ordusu güney suriye'de ki ypgye saldırmak istemiş ama abd suriye ordusunu vurarak buna engel olmuştu .
  abdnin suriyede bulunan askeri gücü trumpın belirttiği gibi son bulursa, suriye ordusunun ilk hedeflerinden birisi bu bölgeye saldırıp arap yoğunluğu olan bu şehirleri ele geçirmek olacaktır .

  bu konu da geçen ihtimal 5-6 sene önce olası iken içinde olduğumuz günlerde tsk tarafından ortadan kaldırılmak üzeredir