şükela:  tümü | bugün
 • hepsi yaralar sonuncusu öldürür adlı kitabın yazarı. babil yayınlarından çıkan kitap, yakın tarihe ışık tutma çabasında...
 • medyatava'da gün aşırı kendisini pompalayan haberler çıkan gazeteci...kimdir, nedir bilmem ama kardeşim bir insanın bu kadar da kör göze parmak reklamı yapılmaz...
 • taraf ve ergenekon hakkında cok güzel bir yazıya imza atmış gazeteci:

  http://www.gercekgundem.com/?c=56273
 • taraf ve ergenekon hakkinda yazmis oldugu yazida antimilitarizm ile pasifizmi birbirine karistirmis gazetecei,kendisi tanimadigim icin genel bir yargida bulunamayacagim.
 • zülfü livaneli hakkında ilginç tespitlerde bulunmuş yazardır. sabah'ın pazar ekindeki bu röportajı için;

  http://www.sabah.com.tr/…/09/13/ozgurluk_satilir_mi
 • chp'nin yarı resmi yayın organı olma halini bir yandan sürdürürken, bir yandan da akp'li akfırat çetesiyle ilişkileri, dinlemeye takılan telefon görüşmeleriyle ortaya çıkmasına rağmen, chp dışındaki tüm solu soros'cu ilan eden kişi

  http://www.cagdastuzla.org/…d=68:haberler&itemid=50
 • nonstop konuşabilme özelliğini hayretle izliyorum. hiç nefes almadan saydırıyor.

  bir de şu vardı dediği anda tarih yazıyor; susturulamıyor.

  tıknefes olacak bu gidişle.

  sakin...sakin... bir hafta sonra hepsi geçecek...sakin barış'cım!
 • chp’nin oyları yükseliyor mu?
  chp genel başkanı kemal kılıçdaroğlu, fıtık ameliyatı sonrası evinde dinlenirken, kurultaya ilişkin kararını da verdi. parti içindeki gelişmeleri “dışarıdan” izleme fırsatı bulan ve vaktinin önemli bir kısmını okuyarak geçiren kılıçdaroğlu, tabloyu daha net görme imkanı buldu. ayağa kalkar kalkmaz da “nerede kalmıştık?” diye sordu ve bursa’nın yolunu tuttu.

  kılıçdaroğlu’nun bursa gezisi, aynı zamanda olağanüstü kurultay tarihinin açıklanmasına da denk geldi. kurmayları gürsel tekin ile umut oran’ı yanına oturtan kılıçdaroğlu, bursa il başkanlığı’nda yaptığı konuşmada, hem kurultayın tarihini verdi, hem de “yöntem”i açıkladı. kılıçdaroğlu, “kurultaya blok liste ile gideceğiz, listeyi de bizzat kendim yazacağım” dedi.

  alti farkli mesaj

  chp genel başkanı’nın bursa il örgütü’nde dile getirdiği sözler altı farklı alana mesaj veriyor. kılıçdaroğlu, “listeyi kendim hazırlayacağım” sözüyle, halka ve seçmenlerine, “lider benim” mesajı veriyor. aynı açıklama, baykal ve sav’a da bir dolaylı bir mesaj yolluyor. “yeni pm için olası liste pazarlığı”nın önü kesilerek, “istişareye evet, pazarlığa hayır” deniliyor. “liste”ye yönelik vurgu, “üzerimde bir vesayet yok, bununla ilgili dedikodu yapmayın” mesajını da barındırıyor. kılıçdaroğlu ve ekibinin “uyumlu” çalışmasından rahatsız olan bazı çevreler, bir süredir dedikodu kazanını kaynatmaya çalışıyor. kılıçdaroğlu, bu dedikoduların önünü yaptığı açıklamayla kesiyor.

  örgüte ne dedi?

  kılıçdaroğlu’nun bursa’da verdiği mesajın üç hedefi ise tamamen örgüt…bir önceki yazımızda, “kılıçdaroğlu kurultay kararı aldığı taktirde, bana güvenen arkamdan gelsin, diyecek” ifadesini kullanmıştık. “listeyi ben hazırlayacağım” diyen kılıçdaroğlu, “kurultay delegesi”ne seslenerek, “sizden yetki istiyorum” diyor. toplantının bursa il başkanlığı’nda yapılması ise örgüte yönelik bir çağrı niteliği taşıyor. chp genel başkanı, “kendimi örgüte emanet ediyorum” mesajı veriyor. listenin açıklanması sonrası yaşanacak olası “kırgınlık ve küskünlükler”i önlemek ve genel başkan yardımcılarına yönelecek tepkiyi en aza indirgemek isteyen chp lideri, bu yüzden “listenin altında benim mührüm var, kimseye tepki göstermeyin” deme ihtiyacı hissediyor.

  psikolojik duvar aşiliyor

  siyasetin semboller ve algıları yönetme üzerinden yapıldığını bilen kılıçdaroğlu, böylece 18 aralık’ta yapılacak olan olağanüstü kurultay öncesi, karşısına çıkarılmak istenen engellerin bir kısmını da ortadan kaldırmış oluyor. bir süredir parti içinde yaşanan huzursuzluğu kurultay yaparak bitirmeyi hedefleyen kılıçdaroğlu, 18 aralık günü, hem listeye, hem de yeni döneme damgasını vurmaya hazırlanıyor. genç ve yeni kadrolarla “iktidara koşmayı” hedefleyen kılıçdaroğlu, yeni dönemde izleyeceği politikaların alt yapısını da oluşturmaya çalışıyor.

  3. yol vurgusu

  geride bıraktığımız günlerde tv 8’de katıldığım 50 dakika adlı programda, bahar feyzan’ın sorularını yanıtlarken, chp’nin yeni dönemdeki politikasının temelinin “3. yol” üzerine kurulacağını anlattım. etnik ve dinsel kimlikler üzerinden kurulan siyaset dilinin türkiye’yi bir açmaza sürüklediği çok açık… bu açmazdan çıkmanın tek yolu ise, barışçı, uzlaşmacı, çözüm öneren, gerçek anlamda demokrasiyi savunan bir dil oluşturmaktan geçiyor. bu dilin inşası ise, “sosyal demokrasi”nin ilkeleri üzerinde kurulmalı… "sosyal devlet - sosyal adalet ve sosyal refah''ın vurgulanacağı 3. yol, kısa sürede ciddi bir seçenek haline gelecektir...

  chp "yeni bir hayat" vaat etmeli

  kurultay hazırlığı yapan chp, 18 aralık’ta bunları mutlaka anlatmaya başlayacaktır. enerjisini parti içine harcamaktan kurtulabilen chp, türkiye’nin zengin – yoksul tüm kesimlerine “yeni bir hayat”ın güvencesini verdiği taktirde, sandığa gitmeyen 10 milyon kişinin de çekim alanına girecektir. ama bunun için; doğru hedefleri bulmak ve doğru bir strateji kurmak gerekir.

  chp’nin 3 kasım 2010 tarihinde yaşadığı “iç devrim” bu stratejinin ilk adımlarından sayılabilinir. önder sav’ın görevden alınması ve myk listesinin dışında tutulması, chp’ye en az üç puanlık bir sıçrama yaptırdı. bunu yaklaşık 15 gün önce habertürk tv’de anlatmış ve “chp’nin oyu yüzde 30” demiştim. araştırmacı – sonar başkanı hakan bayrakçı ise buna itiraz etmiş, “hayır, yüzde 25” ifadesini kullanmıştı. sanırım, o gün söylediğime hakan bayrakçı da inandı ki; cumartesi günü beşiktaş’ta yapılacak olan katılım töreninde chp’ye üye olma kararı aldı.

  peki chp’deki bu yükselişin kaynağı ne?
  chp neden yüzde 30.4 bandına oturdu?

  devrim heyecani artirdi

  bunun en temel sebebi kuşkusuz, “iç devrim.” kılıçdaroğlu, önder sav vesayetinden kurtulduğunu gösterdiği andan itibaren, “liderlik algısı”nı lehine çevirdi. hemen ardından oluşturduğu yeni myk ise, bu algıyı daha da pekiştirdi. “kadro ve lider değişimi”ni olumlu bulan kitleler, chp’ye yönelmeye başladı. bugün kemal kılıçdaroğlu’nun önünde duran tüm araştırmalar, bu tespitlerimizi doğruluyor. yüzde 30 bandını aşmaya başlayan chp, “çok büyük bir hata yapmadığı taktirde” 2011 genel seçimlerinde yüzde 35’in üzerinde bir oy alma potansiyeline de sahip görünüyor.

  mhp tökezlediği için...

  ancak bunun gerçekleşebilmesi için, muhalefet partisi mhp’nin de yükselişe geçmesi gerekiyor. bugün yüzde 11 dolaylarında dolaşan mhp, haziran ayına kadar toparlandığı taktirde, akp’nin tahtının sallanacağı görülüyor. çünkü; mhp zayıfladıkça, bugün yüzde 44 bandında dolaşan akp konumunu daha da güçlendiriyor. pkk’nın eylemlerinin azalması üzerine neredeyse “söyleyecek sözü kalmayan” mhp, siyaset arenasındaki etkinliğini de yitiriyor. akp bunu bildiğinden dolayı, pkk’nın eylem yapmaması için gerekli tüm zeminleri oluşturuyor. çünkü; mhp yükseldikçe akp iniyor… mhp ve chp bir oy daha fazla aldıkça, akp’nin sandalye sayısı azalıyor. türkiye’ye ilişkin bir perspektifi olmayan mhp’nin içine girdiği ideolojik kısırlık, bu partiyi yüzde 10 barajının etrafında dolaştırırken, bundan en çok akp faydalanıyor…

  'yeni chp' sözünün içi dolmali

  chp’nin 18 aralık’ta yapacağı kurultay, bu yüzden daha bir önem kazanıyor. chp lideri kılıçdaroğlu, 18 aralık tarihinde “yeni chp” sözünün içini doldurarak kitlelere “iktidar olacağız” mesajını verdiği taktirde, hükümet olma yolunda önemli bir adım atacaktır. bunun yolu alti ok'un ilkelerine sıkı sıkıya sahip çıktığını göstermek, bu ilkeleri zenginleştirmek, çağa uyarlamak ve ayakları yere basan bir program ortaya koymaktan geçiyor.

  chp seçimi yüzde 35'le kapatabilir

  programın yanı sıra, yeni ve dinamik bir kadroyla halkın karşısına çıkması gereken kılıçdaroğlu, "iktidarı istediği"ni de kararlılıkla vurgulamalı. bunlar yapıldığı taktirde, araştirmacilara göre, bugün itibariyle yüzde 30.4 olan oyların, 35 – 36’lara çıkmasının sürpriz olmayacağı ifade ediliyor. kılıçdaroğlu yeter ki; doğru bir strateji kursun ve o stratejiyi eksiksiz bir şekilde hayata geçirecek kadroları seçsin… gerisini de halka bıraksın… halk, kendisini iktidara taşıyacak liderlerinin izinden gitmeye ve akp karanlığını tarihe gömmeye hazır zaten…

  bunu görüyor, hissediyoruz...

  http://www.gercekgundem.com/?c=65091
 • gürsel tekin haber ajansının okudukça yoran yorgun şüvalyesi, pardon, galemşörü.

  (bkz: gerçekgündem com)
  (bkz: kabak tadı)
  (bkz: oeeh)
 • tuncay özkan'ın aday olması halinde anca iki bin oy alacağını iddia etmiş; bunun ise chp'ye iki milletvekiline mal olacağını yazabilmiş kişi. devlet bahçeli matematiği ile bile açıklanamayacak bu hesabı neye dayanarak yaptığını ise tespit edemedim.
  -hey dostum analiz yaptın tamam da, sağlamasını niye yapmıyorsun?
hesabın var mı? giriş yap