şükela:  tümü | bugün
 • barış sürecini ve kürt halkının özgürlüğünü elde etmesini destekleyenlerin başlattığı siyasi kampanya. çok sayıda önemli isim var destekleyen.

  7 şubat'ta istanbul'da bir barış yürüyüşü, mart ayında ise çeşitli yerellerde barış panayırları yapmayı planlıyorlar.

  facebook sayfası: https://www.facebook.com/barisasozver

  twitter sayfası: https://twitter.com/barisasozver/

  kampanyanın metni ve ilk imzacıları

  çözüm, barış, kardeşlik

  çözüm sürecinin hızla barış sürecine evrilmesine ihtiyacımız var. on yıllardır süren, cumhuriyetin kuruluş tarihi kadar köklü bir sorun olan kürt sorununun bir çırpıda çözülemeyeceğini biliyoruz. bu yüzden çözüm sürecini önemsiyor, çok önemli tarihî bir ilk adım olduğu için sonuna kadar destekliyoruz.

  çözüm süreci ilan edildiğinde, “çözüme evet, barışa evet” diyerek destekledik, akan kanın durmasının çok önemli olduğunu savunduk, sokaklara çıktık, basın toplantıları yaptık.

  ama artık sürecin ilk günlerinde değiliz. artık somut adımlara ihtiyacımız var. ekim ayında yaşanan şiddet patlaması, ne kadar hızla hareket etmek zorunda olduğumuzu gösteriyor.

  artık acil olarak, kürtlerin iade edilmesi çok kolay olan ve hiçbir pazarlığa tabi kılınamayacak haklarının tanınması için gerekli düzenlemelerin yapılmasına, pratik adımların atılmasına ihtiyacımız var.

  kardeşliğe ihtiyacımız var. kardeşliğe ihtiyacımız var ama eşit koşullarda kardeşliğe. kibirden arınmış, demokrasiye sahip çıkan bir dile, bu dilin sözcülüğünü yaptığı bir kardeşliğe ihtiyacımız var.

  “savaşın kazananı olmaz” diyenlerin yan yana gelmesine, birbirine dokunmasına, her türlü ayrımcılığı reddeden toplumsal sıcaklığa, hakkının yendiğini düşünen, ötekileştirilen, ötekileştirildiğini düşünen tüm seslerin, grupların haklarını garanti altına alacak demokratik bir barış köprüsüne ihtiyacımız var.

  artık milliyetçilik değil kardeşlik, kibir değil eşitlik, çatışma değil diyalog, savaş değil barış istiyoruz.

  pazarlık değil hakların iadesi diyenler olarak, çözüm sürecini desteklemek, kürt halkının haklarının tanınması, kalıcı barış, adalet ve eşitlik için,

  “artık barış zamanı!” diyoruz.

  adalet ağaoğlu, ali nesin, ali öner, aydın engin, bekir ağırdır, bülent aydın, cafer solgun, cengiz aktar, defne asal, dengir mir mehmet fırat, emine uçak erdoğan, emel kurma, eren keskin, erol katırcıoğlu, ferhat kentel, gülten kaya, hadi uluengin, hale soygazi, halil ergün, hidayet şefkatli tuksal, ibrahim betil, ipek çalışlar, kuban kural, kutluğ ataman, lale mansur, mehmet cüneyt sarıyaşar, murat belge, murat morova, naci sönmez, nilüfer uğur dalay, oya baydar, ömer faruk gergerlioğlu, rakel dink, roni margulies, selda bağcan, şenol karakaş, taner akçam, taner ziya koçak, tarık ziya ekinci, temel iskit, turgay oğur, ufuk uras, ümit kardaş, ümit kıvanç, vedat türkali, yasemin çongar, yıldız önen, yücel sayman, zeynep tanbay
 • dsip'in üye kazanmak için kurguladığı platformlardan biri. barış adına ayrılıkçı kürtlerin faşizmini destekliyorlar.