şükela:  tümü | bugün soru sor
 • yapılması elzem olandır.
  hangi partiye oy verirseniz verin seçim şaibesiz olmalıdır. temiz bir seçim için oy pusulaları barkodlu yapılmalı ve her seçmenin barkodu farklı olmalıdır.
  zor bir şey değil. ancak yapılır mı? bilmiyorum. seçime girecek olan tüm partilere çağrımdır. bunun üzerinde lütfen düşününüz.

  geçmiş seçimlerde ''fazla'' basılan oy pusulaları çuvallarla sağa sola dağıtıldı gibi söylemler işitildi. hatta bazı partilerin mührü basılmış pusulaları seçmenlere dağıttığı, seçmenden de mühürsüz oy pusulasını getirmesini istediği ve bunun sonucunda ayni ve nakdi yardımlar yaptığı söylendi.
  tüm bunların önüne geçilebilmesi için elzem bir şeydir barkodlu oy pusulası.

  bi' düşünün derim..

  edit: fişleme olayını düşünemedim. haklısınız. ama onu da şöyle çözsek mesela?

  oy pusulalarında isim soyisim var mı? hatırladığım kadarıyla yok. rastgele pusulalar dağıtılır. yani sonuçta o sandıkta kimlerin oy kullandığı zaten belli. amaç farklı pusulaları sokmamak oraya. pusulaların tek ve özel olması önemli.
 • bu zamanda sandık nedir, ne gereği vardır. e-devlet sadece seçmen bilgisi ve soy ağacı üretmek için midir. online oy kullanılamaz mı? barkodla olmaz o iş, hadi karekod belki.
 • diyelim ki türkiye'de 40 milyon seçmen var. sistem, 40 milyon adet eşsiz* kod üretip bir havuza ekler. basılan her bir pusula ya da zarfın üzerine bu kodlar rastgele olarak basılır ve seçmenlere sunulur.

  bu sayede, bir oy pusulasının geçerli olup olmadığı çevrimiçi olarak sorgulanabilir. eğer bir pusula kopyalanarak çoğaltılırsa oluşacak olan sıkıntının* çözülmesi için pusulaya hologram tarzı bir güvenlik önlemi eklenebilir.

  mantıklı bir öneri.
 • çok mantıklı öneri, daha da geliştirilebilir uzmanları tarafından, seçmen e-devlet üzerinden barkodunu telefonuna indirerek yada yazıcıdan çıktı alarak sandık başına gitmek zorunda bırakılsa ve oy kullanma işleminden önce bu barkodun okutulması zorunlu hale getirilse oy çalma, fazla oy, hırsızlık gibi olayların önüne geçilebilir, seçime katılan partilerin bunun üzerine ciddi anlamda kafa yorması gerekiyor.
 • 46 günde yapılmayacak bir öneri değildir.
  özellikle muhalefet kanadının ciddi ciddi değerlendirmesi gereken bir öneri. her ne kadar her sandığın başına birini de koysan doğu'da güneydoğu'da durum beklediğiniz gibi olmuyor. kaldı ki bahsettiğim şekilde, oy kabinine cebinde başka bir pusula ile giren şahıslar olduğu dedikoduları kulaktan kulağa yayılmakta..
 • 20 sene sonra belki anca olur. şuan mürekkepli seçimleri yeğlerim.
 • wallet uygulaması ile desteklenecek projedir.
 • anonimliğe bir zararı olmayacaksa bence de olmalı.

  bir şekilde kimin hangi partiye oy verdiğinin takibine dönecekse faşizmde çok sıkıntı çıkarır o.
 • peki ya 80 milyon barkodlu pusula basilirsa? diye cevap verdigim onermedir. onemli olan barkodu koymak degil, ilgili pusulalarin verifikasyonunu yapmaktir. asagida aklima ilk gelen ornegi verdim, buna benzer pek cok ornek uretilebilir. onemli olan sistemi kimin tasarladigidir.

  ornek: 3 adet pusula basilacak. pusulanin uzerinde bir adet pusula numarasi bir adet de pusulanin kacinci pusula oldugunu gosteren seri numarasi var.

  burada pusula numarasini pusulanin kimligi gibi dusunun. bir algoritmaya gore uretilen, hexadecimal, 12 karakterlik bir id diyelim. bunun pusulaya basilip qr code uzerinde tutulmasinin sebebi pusulanin gercek olup olmadigini anlamak. kimse evde pusula basip oy kullanamasin diye.

  seri numarasi ise pusulanin kacinci pusula oldugunu, bir insanin anlayabilecegi sekilde sunan bir attribute. yani, ornek durumda seri numarasi 1,2 ya da 3 olabilir. 4 oldugu takdirde deriz ki, secimde sike var.

  peki ya asagidaki gibi 4 adet pusula basilirsa, secimde sike olup olmadigini nasil anlayacagiz?

  pusula 1: seri numarasi: 1 pusula id: d1f8cc1ea4ad
  pusula 2: seri numarasi: 2 pusula id: c692c06db089
  pusula 3: seri numarasi: 3 pusula id: ae89d5796626
  pusula 4: seri numarasi: 1 pusula id: 10cfeb60f6a8

  yukaridaki sorun, bizim gecen secimlerde yasadigimiz sorunun aynisidir. secimde sike oldugunu iddia eder dururuz, ama kanitlayamayiz.

  sorun barkod kullanip kullanmamak degil, sorun bunlari nasil kontrol ettigimiz. ve belki de sorun, bunu okuyan sistemin anahtarinin kimde oldugu.

  kaldi ki, sorunun buyuk kismi teknik degil sosyal muhendislik sorunu. eger ki bir insan oy verirken kime oy basacagi konusunda ozgur degilse, bunu sistemle asamazsiniz. onemli olan o muhur basilirken ve o pusula sayilirken dikkatli olabilmek.

  ilgili fikir iyi olmakla beraber, dogrulamasinin duzgun bir bicimde yapilabilmesi icin tarafsiz bir kurulun dizaynini ve tarafsiz bir kurulun degerlendirmesini gerektirir.
 • işe yaramayacağını düşündüğüm öneri. bir oyunun kuralını ne kadar değiştirirseniz değiştirin oyun yöneticisi (ysk oluyor sanırım bu) hile yapmak istiyorsa yapar.