şükela:  tümü | bugün
  • markette biranın 8 lira, barda 16 lira olması durumuna karşı bir serzeniş.

batıkent'te çoğu yer böyle maalesef. zaten sonradan yazar beyanlarından anlıyoruz ki yine aynı şehirde başka yerlerde bazen ucuz bazen pahalıymış.

bundan yaklaşık iki hafta sonra, kızılay'da başka bir barda 12 lira ödedim. mekanların birbirinden hiçbir farkı yoktu. ha belki bu söylediğim mekanlar arasında sadece birinde telsizle haberleşme vardı. yani garsonların kulaklarında mikrofon falan, sparişleri bildiriyor vs. fakat bu durum hizmette ışık hızı etkisi yaratmadı. yani her defasında hepsi ağzına kadar doluydu aynı şekilde zamanında ne istediysem geldi. hiçbirinde süper şeflerden harika lezzetler tatmadım. hiçbiri bana "bu özel kendi yapım biramız" demedi. kısaca 4 kere 16 verip de kendimi özel hissettirecek hiçbir deneyim, tat, bilmem ne yaşamadığım için mantıklı bulmuyorum. hiçbirinde canlı müzik bile yoktu. ( zaten eline gitarı verip, akdeniz akşamları ya da yalın, falan çaldıracaklarsa hiç zahmet etmesinler.)

eh bu durumda ben arkadaşlarla buluşmadığım sürece evde takılacağım. o da zaten 3-4 ayda bir oluyor.
  • zira (bkz: ötv zamlarının otomatiğe bağlanması)

türkiye'de alkol dar gelirli için fiilen yasak, orta sınıf için ise ayda 1-2 kez kaçamak olarak tüketilebilen bir lüks haline gelmiştir.
  • markette 8 lira bomonti filtresiz.
    barlarda 16 lira olması rezalet değil, en ucuz halinin 8 lira olması rezalet bence.
  • ben artık euro cinsinden düşünmeye başladım olayı fazla koymasın diye. şimdi avrupada mekanlarda bira fiyatları 3-10 euro arasında ortalama desen 5-6 euro yani 25 liraya kadar ben ok'im abi alın sikin domaltın istediğiniz gibi.
  • evde bira yapımı başlığına bkz veren veya verecek olan arkadaşları şöyle alalım: (bkz: #65134568)
  • tekelde bira 8 lira be göt lalesi karaköyün göbeğinde kira 50 bin tl, çalışanın ssksı vergisi 20 bin tl.
    9 lira yapsınlar mı?

markette tavuğun 100 gramı 1tl, karaköyde hangi lokantada 15 den aşağı tavuk döner var?

7-8 misli geçiyor her türlü dışarıdaki aktivitende, 2 misli mi koyar oldu? alkolün pahalı olması ve maliyetini direk bilmeniz sorun olan.

dışarıdaki hizmet mekanların kazancı, ortamı masayı sandalyeyi kiralamaktır. bira 10 tl yapsa kimse tekelden almaz orada içer, 1 tane alır kalkmaz vs. siz barda 2 tane içmeye değil de ergen gibi sarhoş olmaya gidiyorsanız cebinizde para olmadan edebiyat yapmayacaksınız.

keza maliyeti olmayan çay 3-4 lira, 1 liralık kahve 6-7. bakın hepsi 2 kattan fazla geçirmeli. neden çünkü adamın kazancı masalar, gideri kira ve çalışan.

360 istanbulda 33lük bira 24-34 tl, ben intihar edeyim o zaman.
  • be göt lalesi yüzde yüz geçirmeden bahsediyoruz. alışkınsan bilemicem. normal değil.

ee o zaman derdini insan gibi anlat. bana niye saldırıyorsun? ben 2 bin küsürle 2 kişilik bir aile geçindiren insanım. hafta sonu içmem gerekiyor. hep balkonda değil de insan görerek içmem gerekti. e niye 16? ohaa yaa! çüşş hatta! yanlışı yapan ben değilim. gece gündüz çalışan benim. ulan çıkıp 2 bira ben 2 bira da eşim içemiyorsa ehh beee yaa! başlarım ssk'na falan. yapma! ödeme! ben miyim lan bunun sorumlusu? ben miyim zilyon küfrü hak eden?
  • (bkz: alkolü bırakmak)

16 lira ile bir gün geçinen aile var gencolar.

not: ironilidir, mesajdan yüklenmeyin.
  • barlarda bira lavuklarda kira yavuklularla riva

ya
    nasıl endamlı jandarmanın koruduğu neriman ablanın askısını indiren dursun abi lavantanın amına koyduğunda lastik patlıyor

yavan kültürle övün yarım kavun yarın çölüm

ölüyorum içiçe aynı mahallede seninle bacanak olacaksan ne kalacak

bacak kadar çocuk çalışıyor fırında bir ekmek alacak

kaç para?

bence içen adama dokunma

birayı da 7 lira yap

ağzım varmıyor

biz senin saydığın sayının yarısıyız ulan

kafan

o kadar mı azcık