şükela:  tümü | bugün soru sor
 • şen şakrak, neşeli, eğlenceli avukat.
  baro kimliği, kimlik yerine geçmediği için (evet kimlikte, tüm nüfus cüzdanı bilgileri yer almaktadır. bu vatandaş da bu durumun gazına gelip, "kardeşim, baromuz bize bu kimliği vermiş, bütün bilgilerimiz de burada yazıyor, polis kabul ediyor, savcı kabul ediyor, sen nasıl kabul etmiyorsun argümanıyla hareket ediyor) bu arkadaşımızın milli sporu haline gelen bu eylem, belli dönemlerde çeşitli banka çalışanları canından bezdirmektedir.
  bankacılıkta, nüfus cüzdanı, ehliyet, pasaport ya da ikamet tezkeresiyle hesap açılır kesin kuralı dururken, bu arkadaş gider o mahkeme senin bu mahkeme benim gezer durur, dava açar, sırf baro kimliğiyle banka hesabı açabileyim diye.

  düzeltme: olay çok farklı yerlere gitmiş.
  ekşi sözlük lafı götünden anlama timi ortada ne üç kuruşluk maaş bırakmış, ne araba, ne ev.
  olay en basitinden şuydu, tekrar anlatalım da kaçak olmasın;
  eyvallah baro kimliğini ister alnına yapıştır onunla gez, ister koy cüzdanına mesleğinle ilgili olan yerde çıkar, gereğini yap.
  ama şubeye gelip de, personeli bloke etme, sinirlerini zıplatma, işinden, mesleğinden soğutma.
  şen şakrak, neşeli, eğlenceli avukattan istenen sadece bu.

  bu arada not:

  - 1 sene şubede çalıştım, böyle bir avukata denk gelmedim ama arkadaşlarım denk geldi, şahit oldum. zaten az personelle çalışılan banka şubelerinin nasıl kitlendiğini biliyorum.
  - evet avukatlarla konuşuyoruz bu konunun saçma olduğunu (baro kimliğiyle hesap açtırmaya çalışırken yaşanan gerginliğin gereksiz olduğunu ve baro kimliğiyle hesap açılamamasının yanlış olduğunu) ama şimdilik birşey yapamıyoruz.
  - bana kalsa öğrenci kimliğiyle bile hesap açılsın, devletin lisesi, üniversitesi veriyor o kimliği de, çok da fifi.

  ***amk bir seneyi geçmiş başlığı açalı, hala aynı mevzular, yeter lan***
 • üzerinde bulunan "bu kimlik 1136 sayılı avukatlık kanununun 9. maddesi uyarınca resmi belge niteliğindedir" yazısından bihaber niteliksiz banka yöneticileri yüzünden sorun yaşayan avukattır. keza emir kulu banka çalışanları da bu denyolar yüzünden avukatla sorun yaşamaktadırlar. banka çalışanlarına gerekli talimatı vermeyi beceremez bu tipler.

  oysa kanun "... avukat kimlikleri, tüm resmi ve özel kuruluşlar tarafından kabul edilecek resmi kimlik hükmündedir." demektedir. bu yazıdan bankalarca baro kimliğinin kimlik yerine geçmediği sonucuna varılması da hakikaten tübitak tarafından incelenmesi gereken sakatlıkta bir düşünce yapısıdır.

  banka çalışanlarından bu kimlikle para çektirmeyen denyolar da çıkmaktadır.

  p.s. : aha, işte avukatlık kimliği ile bankada işlem yapılmasına izin vermeyen banka yetkilileri, bu entry'i göte girer gerekçesiyle ispiyonlayan arkadaştan daha fazla hukuk bilmemektedirler.
 • asıl şen şakrak, neşeli, eğlenceli olan kişi avukat kimliğinin "resmi kimlik" hükmünde olduğunu bilmeyen banka çalışanıdır. bu durumda "suç gelirlerinin aklanmasının önlenmesi hakkında kanun"u ileri sürerler. biz de "avukatlık kanunu"nu ileri süreriz. iki kanun çakışıyor. git meclise söyle, bana artistlik yapma.
 • iki kanun çakışmamaktadır. bankacılık kanunu hesap açılması için gerekli belgelere kimliği eklemiştir, avukatlık kanunu da baro kimliğini kimlik belgesi olarak saymıştır. dolayısıyla bankaların yaptığı usulsüzlüktür. bu usulsüzlükten mağdur olan da işte bahsi geçen avukatlardır.
 • kesin arabası da av plakalıdır.
 • alacağı kredi kartını baro kimliğinden daha çok kullanacaktır.
 • resmi kimliğiyle işlem yaptıramayan bu avukata bankacı tarafından "e bizim de banka kimliğimiz var ona bakarsanız" denmişliği de vardır.
 • 1)
  -beyefendi bu kimlik resmi kimlik yerine geçmez.
  +ama bakın kanun öyle demiyor?
  -afedersiniz haklısınız teşekkürler işleminiz tamamlandı.

  2)
  -beyefendi bu kimlik resmi kimlik yerine geçmez.
  +ama bakın kanun öyle demiyor?
  -ben kanun bilmem arkadaşım banka ne diyorsa o olur.
  + peki iyi günler.
  - (şuna bak la avukat diye bangama artizlik yapıyo sen kimsin la!)