şükela:  tümü | bugün
 • kendisine silindir sapka pek yakisir. bir zenci icin soluk derili sayilabilir.
 • kavşaklar tanrısı olarak bilinen haiti voodo tanrısı. bu dünyayla öbür dünya arasındaki kavşakları geçitleri kontrol edermiş. bu nedenle ona tapınanlar ayin için kendilerine bir kavşak noktası bulur ve dua ederler. bir de denir ki robert johnson, crossroads adlı şarkısını yazarken bunları düşünmüş de yazmış. şarkıdaki "i went down to the crossroads, fell down on my knee / ask the lord up above for mercy, take me if you please..." sözleri bu iddiaları doğrular gibi.
 • felsefi sohbeti iyidir. bir cumle kurar, on cocuk koyar. surekli duman tutturur.
 • haiti folkloru ve voodoo inancında hayat ve ölümü yöneten ruhun adıdır. loa bawon sanmdi adıyla da anılır.

  fransızca olan ismi kimine göre 17.yüzyıl fransız işgalinin etkisinden, kimine göre farklı bir etimolojik kökendendir.

  voodoo mitolojisindeki loa guèdè adlı güçlü ruhlar ailesinin reisi ve ailede en fazla güce sahip olan ruhtur (loa). birden fazla kişiliği vardır. baron samedi kişiliği, hayatla ölüm arasındaki kavşakta dolaşır ve ölenlerin mezarını kazıp üzerini toprakla örtmeyi kabul ederse ölünün öte dünyaya güvenle gideceğine inanılır. mezarını kazmayı veya üzerini örtmeyi reddettiği kişilerin hayata insan veya zombi olarak dönmesi, onun keyfine bağlıdır. uygun görürse kişiyi ölümden yaşama da iade edebilir, bu nedenle çoğu zaman ağır hastalar, yaralılar veya kara büyü kurbanları için kendisinden yardım istenir. özel bir voodoo ritüeliyle çağırılması gereken papa guèdè adlı kişiliği ise çocukları korur. baron la croix kimliği ruhları geri çağırma gücüne sahipken baron cemetière kimliği ölülerin efendisidir.

  neşeli ve uçarı bir karakterdir. ölümlülerle ve diğer ruhlarla her fırsatta alay eder, küfürlü konuşur, komik müstehcen fıkralar anlatır. ölümlüler arasında sadece cumartesi (samedi) günleri dar bir smokin, koyu renk gözlük, silindir şapkayla dolaşır ve çapkınlık yapar. rom ve koyu kahve sever, sürekli puro içer.

  ölümlülerin yardım çağrısına cevap verme konusunda, o anki keyfine göre kutsal bir mekana bırakılan puro ve rom şişesine de razı olabilir, usta şamanların düzenleyeceği karmaşık voodoo ritüelleri yapılsın diye de tutturabilir. yardım isteyen ölümlü yoksul ise genellikle sadece puro veya rom ikramına razı olur, bazen leblebi veya ekmek ikramıyla bile yardıma ikna etmek mümkündür. zihin okuyabildiği ve durduk yerde sinirlenebilen bir kişiliğe sahip olduğu için kendisine çok saygılı davranılmazsa kişiye büyük felaketler de verebilir. favori cezası, kişinin mezarını vaktinden önce kazıp sonra da oradan kovarak zombi haline getirmektir.

  kısacası, neşeli, zevzek, eğlenceli ve kesinlikle sinirlendirmekten kaçınmak gereken bir hayalettir.
 • baron samedi, james bond dizisinin 8'inci filmi "live and let die"da iyi insan bond'un ezeli rakibi, korkunç gülüşü ile geceleri rüyalarımıza giren kötü insanın da ismi idi.

  baron samedi'yi "live and let die"da tırinidad tobagolu amerikan vatandaşı oyuncu geoffrey holder canlandırmış, sinemasal zihinlerde unutulmaz bir yer edinmişti.
 • arena of fate oyununda hero olarak yer alacak karakter
 • anlatılan karakteristik özelliklerine şöyle bir baktığınızda hermes'i, dolayısıyla ikizler burcunu ve pek serbest bir çağrışımla bülent ersoy'u getirir.

  yanlış anlaşılmasın, bülent ersoy da asla sinirlendirilmemesi gereken bir ikizler burcu mensubu olup sanırım gerektiğinde ölüyü mezardan kaldırabilecek meziyetleri de haizdir. en azından davranışları öyle gösteriyor.

  tabi şimdi çok doğru anlaşıldı, di mi?

  hadi bakalım hayırlısı.
 • (bkz: smite)
 • çizgi roman zagor da şişko karakter çiko nun bir macerasında aklımda kalan repliğdir. nereden baksan 30 yıl oldu be vay anasını sayın seyirciler.
hesabın var mı? giriş yap