• stanley kubrickin muhteşem bir filmi.
 • 1975 yilinda yapilmis bir filmdir. 18. yy'da gecer. redmond barry'nin sinif atlama calismalarindan yola cikarak donemin ingilteresine goz attirir. genel olarak candide ile büyük benzerlikler taşır. hatta ortam olarak bize patrice leconte'un ridiculesini hatirlatabilir belki de.
  her zamanki kubrick filmleri gibi uzundur*. ama yine canimiz sıkılmaz.
  barry lyndon'u ryan o neal canlandirmistir.
 • gorselligin yaninda isitsel olarak da hayli keyifli bir film, shubert'in inanilmaz piano trio in e flat'i film siriasinda sık sık calar, aklımıza kazınır.
  aynı zamanda mozart, haendel,bach gibi muzik tarihinde ismi pek duyulmamış adamların besteleri vardır*.
 • yine kubrick'in cekmis oldugu a clockwork orange filminin theme'ine de esin kaynagi olmus olan henry purcell'in "funeral music for queen mary" bestesine olan benzerligiyle de dikkat ceken haendel'in "sarabande"sinin bol bol kullanildigi kubrick* filmi.

  ayni muzik, ntv'nin cesitli programlarinda ve yeni levis reklaminda da kullanilmistir.
 • uvey oglunun barry'e hakaret ettigi sahnede adamin heyttttt yeter ulan baslarim centilmenliginize diyip irlandali kaninin kabarmasiyla , cocugun uzerine atladigi sahne ve filmin sonunda ekranin birden kararip theme muzigi ile birlikte directed by stanley kubrick yazmasi ile beni benden alan film.
 • zamanlama hatasi nedeniyle gecenin 1'inde izlemeye ba$ladigim , saatlerin $u an itibariyle 04'ü geçmesi ve bendenizin yarin bir vizesi olmasi hasebiyle beni benden almi$ bir film.
 • yüksek ögrenim kariyerimi ziyadesiyle zedelemi$ , baltalami$ insandir.
 • kubrick'in teknik dehasını konuşturduğu şahane bir 18.yüzyıl filmidir daha çok.
  zeiss tarafından nasa için tasarlanan ve geliştirilen; uydu fotografçılığında kullanılması planlanan mercekleri, filmde oldukça yer kaplayan mum ışığı sahnelerinde kullanarak, hiç alan derinliği yaratmadan görüntü elde etmiştir. film, kaliteli bir kayıtta izlendiği taktirde karelerin enfesliği es geçilecek gibi değildir.
  ayrıca zoom merceğini kullanması -bu mercekler görüntüyü tablo gibi düzleştirir- dönemin atmosferini yansıtmak için kullandığı metodlardan en önemlisi ve bence en ilgi çekici olanıdır.
  bu teknik detaylara bir de filmin akıcılığı, oyuncuların gayet şahane olan performansları eklenince tadından yenmez. velhasıl kelam, özgün bir stanley kubrick filmidir, başyapıttır barry lyndon...
hesabın var mı? giriş yap