şükela:  tümü | bugün
 • elbette her şeyi kapsayan bir yazı değil bu, daha çok "barcelona 101" mahiyetinde bir giriş. daha ileri düzeyde bilgiler altlara doğru oluşur diye umuyorum. hazırsanız başlıyoruz;

  sabahları 10:00’dan önce hiçbir yer adam gibi açılmıyor. kahvaltıyı dışarıda yapacaksanız gözünüze bir tane bakery kestirin genelde onlar açılıyor erkenden. soğuk sandviç falan da yapıyor bu yerler, karnınızı ekonomik olarak doyurmuş olursunuz. pazar günleri çoğu yer kapalı ama diğer avrupa şehirlerinde olduğu gibi in cin top oynuyor gibi bir durum yok. alışveriş yapacak ve karnınızı doyuracak kadar yeterli mekan açılıyor pazar günleri.

  gitmeden önce turunuzu mutlaka planlayın ve gideceğiniz müzelerin biletlerini online olarak mutlaka alın. o inanılmaz sıraları atlatıp içeriye girmek gerçekten paha biçilemez. dikkat etmeniz gereken tek şey müzeye gideceğiniz saati seçmek. eğer bilet alırken belirttiğinizden farklı bir saatte giderseniz müzenin farklı bölümlerini göremeyebilirsiniz. mesela biz sagrada familia’ya 45 dakika geç gittiğimiz için biletimiz olmasına rağmen kuleye çıkmamıza izin vermediler.

  tüm şehir dolaşan bus touristic adında bir sistem var. hop on – hop off tabir edilen, dilediğin gibi indi bindi yapabildiğiniz bu sistemi 2 günlüğüne kullanmanızı tavsiye ederim. 2 günlüğü kişi başı 34€ gibi bir şeydi sanırım. https://www.barcelonabusturistic.cat/en üstü açık otobüslerle bir noktadan diğerine oldukça keyif seyahetler yapıyorsunuz. duraklar da indiğinizde gidebileceğiniz yerler hakkında bilgi veren harita ve bir guide’da veriyorlar. otobüse binmeden kulaklık dağıtıyorlar, otobüste audio guide dinleyerek çevreniz hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabiliyorsunuz. bir diğer kıyağı da size oldukça kalın bir indirim koçanı veriyorlar. bu koçanda otobüsün rotası üzerinde olan, yeme, içme, müze, çeşitli atraksiyonlar, teleferik, finüküler gibi şeylere dair oldukça tatmin edici indirimler mevcut. 3 farklı rotası var mavi ve kırmızı rotayı dolanmanız yeterli yeşil rotayı 2 saatlik bir bisiklet kiralayarak da dolanabilirsiniz eğer zamanınız varsa tabii. otobüslerin en güzel yanı ise hepsinde free wifi var. bağlantınız ara ara kesilebilir ümidinizi yitirmeyin denerseniz bağlanıyorsunuz. ;)

  2 günlük bus turistik alırsanız eğer bir gününüzü mavi rotaya, bir gününüzü de kırmızı rotaya ayırın. ilk güne mavi rota ile başlayabilirsiniz. mavi rotanın 2. durağı gaudi’nin yaptığı ve çaıtısında fantastik bacalrın bulunduğu la pedrera. biletinizi online alabilirsiniz. http://www.lapedrera.com/en/la-pedrera-day sabah ilk buraya gideceğiniz için 9’da bus turistiğe binseniz biletinizi 9:30’a alabilirsiniz. burada yapacağınız şey çatıya asansörle çıkmak, çatıda şehri ve gaudi’nin manyaklıklarına “vay anasını” demek ve bol bol foto çekilmek. sonra binanın içindeki müzeyi dolana dolana aşağa inmek. maksimum geçireceğiniz zaman 1.5 saat olacaktır. yani en geç 11:00’da burdan çıkmış olsanız iyi olur.

  bus turistiğe binip bir sonraki durak olan sagrada familia’ya gitmelisiniz. buranın da biletini önceden alın. la pedrera’dan 11:00 gibi çıktığımıza göre buranın biletini de 11:30 gibi alabilirsiniz. http://www.sagradafamilia.org/en/ giriş bileti yanında audio guide ve kulelere çıkış bileti de almanızı tavsiye ederim. burayı zaten anlatmaya gerek yok, burayı görmediyseniz barcelona’ya gittim dememelisiniz. burada rahat 2 saat geçirirsiniz. belki daha fazlası bile olabilir. ama paniklemeye gerek yok bundan sonraki gideceğimiz yerlerde saat kısıtlaması yok.

  sagrada familia’yı bitirdikten sonra atlıyoruz bus’ımıza ver elini park güell. burası halka açık bir park. bilet almanıza gerek yok. şehri kısmen de olsa panaromik görebileceğiniz bir yerde. otobüsten indikten sonra 150-200 metre bir yokuş çıkmanız gerekiyor ama değiyor. parkı yapan kişiyi söylememe gerek yok sanırım! tabii ki de gaudi. parkın içinde kaybolup gaudi’nin yaptıklarını keşfedebilirsiniz. bir de gaudi’nin evi var ama içine girmeye değmez. halka açık bir yer olduğu için içerisi işportacılarla dolu, türkiye’deki eşe dosta hediyelik hatıra magnet ıvır zıvır alabileceğiniz en ekonomik yer burası diyebilirim. bir başka uyarım da siz de fark edersiniz etrafta çokça polis var, yan kesicilere göz açtırmıyorlar. biz yaşanan her hangi bir olaya denk gelmedik ama halka açık bir yer olduğu için dikkatli olmakta fayda var.

  atladık bus’a bir sonraki durak tibidabo. burası şehrin sırtını yasladığı dağın tepesinde kurulu bir eğlence parkı. otobüsün sizi bıraktığı yerden nostaljik mavi tramvaya binmeniz gerekiyor. oldukça keyifli bir yolculuktan sonra bu sefer bir o kadar nostaljik finüküler’e biniyorsunuz ve dağın tepesine ulaşıyorsunuz. elbette belirtmeme gerek yok tramvay ve finüküler paralı ama koçanlarınızdaki indirimleri kullanırsanız kişi başı ikisini 12€’ya halledebilirsiniz. tepeye çıktığınız da sizi gözlerinize bile inanamayacağınız bir şehir manzarası bekliyor olacak. ne zaman açık olduğunu bilmiyorum ama keyifli zamanlar geçirebileceğiniz bir de lunapark’dan hallice bir park var. çıktığınıza değecektir. aynı yolları izleyerek otobüs durağımıza ulaşabiliriz.

  otobüsümüze bindiğimiz de sizi artık biraz daha uzun bir yolculuk bekliyor çünkü rotadaki bir sonraki 2-3 durak çok da ilgi çekici yerler değil. biz buralarda inmedik ama siz araştırıp ilginizi çekiyorsa gezebilirsiniz elbette. bir sonraki 3 durağı pas geçiyoruz. 4. durak barcelona’nın stadı nou camp. biletinizi önceden alabilirsiniz. https://www.fcbarcelona.com/…ts/camp-nou-experience önce müzesini geziyorsunuz, sonra stadın içini. soyunma odaları, saha kenarı, seyircilerin oturdukları yerler, basın odalarını hep teker teker dolanıyorsunuz sonunda da barcelona’nın mega store’unda alış veriş yapabiliyorsunuz. burada da 2 saat (belki de fazlası) zaman harcarsınız.

  zaten buradan sonra da bugünü bitirmiş oluyoruz. otobüsümüze atlayıp plaça catalnuya’ya geri dönüp las ramblas’a kendimizi atıp sangria’larımızı yudumlayabiliriz.

  2. günümüz kırmızı rota ile geçecek. mavi rota gibi olmasa da sizi mutlu edecek noktalar var bu rotada da. otobüse bindikten sonra ilk 5 durak pek te matah şeyler değil. 6. durak plaça espanyol’da inmekte fayda var. burada geniş bir meydanın ortasında ki fışkiyeleri, meydana bakan eskiden boğa güreşlerinin yapıldığı şimdiler de avm olan binayı, ve 1920’lerde yapılan expo’dan kalma binaların olduğu alanı gezebilirsiniz. küçük bir tepenin üzerinde bulunan modern sanatlar müzesi olan yere merdivenlerden çıkmayı denemeyin otobüsümüz bizi oraya götürecek.

  otobüsümüze binip, bir sonraki durağa geçiyoruz. poble espanyol. burası sonradan yapılmış kale görünümün de bir açık hava müzesi. içeri de ispanyol ve katalan mimarisinden örnekler, yerel el işi ürünlerini, yerel restoranlar bulabileceğiniz bir yer. çok mu ilginç derseniz, çok ta ilginç değil ama girerseniz de ilginizi çekecek bir şeyler bulursunuz.

  bir sonraki durağımız biraz önce merdivenlerden çıkmayın dediğim modern sanat müzesi. müzeye girmeyecek olsanız bile burda bir inip, biraz önce aşağıdan baktığını yere karşı açıdan ve tepeden bakıp şehri bir de bu açıdan görebilirsiniz. arkanızdaki müzede de oldukça geniş bir koleksiyon var ama picasso’lar ve dali’ler burada değil. onları görücem diye girerseniz hayal kırıklığına uğraya bilirsiniz.

  otobüse biniyoruz bir sonraki durak olimpiyat stadı, dilerseniz inip dolanabilirsiniz ama çok ilginç bir şey yok. ondan sonraki durak joan miro’nın eserlerinin olduğu müze. sanatçı ilginizi çekiyorsan kaçırmayın derim.

  bir sonraki durağımız miramar jardin diye başlayan yer. burda bir önceki modern sanatlar müzesinin de üzerinde bir açıdan şehri görüyoruz. bir gün önce gittiğimiz sagrada familia’yi, tibidaboyu ters açıdan görebilirsiniz. bu nokta da port’un ucuna kadar giden teleferikler var. karışıklık olmaması için; bu bölgede 2 farklı teleferik var. benim size tavisye ettiğim bu;
  http://www.telefericodebarcelona.com/

  diğer teleferiğe binmedim nasıl olduğunu bilmiyorum. o da bu;
  http://www.tmb.cat/en/teleferic-de-montjuic

  benim söylediğim teleferiğe tek yön bilet alın. en uçtaki kuleye kadar götürecektir bu bilet sizi. inanılmaz keyifli bir yolculuk sizi bekliyor, fotoğraf makinenizi hazırlayın.

  teleferikten indiğinizde port’un ucunda olacaksınız. buradan yürüyerek las ramblas’a geri gidebilirsiniz. taksiye binip daha merkezi bir yere de gidebilirsiniz. taksiye binmekten korkmayın, vereceğiniz en yüksek rakam 12-15€ arası olacaktır. belirli saatlerde çok komik rakamlara da bir yerden bir yere gidebilirsiniz. kırmızı rotanın durağına gidip gezmeye devam da edebilirsiniz. bunda sonra otobüsün gittiği yerler plajın kıyısında olan olimpiyatlar için yapılmış olan olimpiyat köyü, limanı vs… ilginç yerler otobüsle değil yürüyerek veya alternatif ulaşım araçları ile de gezebilirsiniz buraları (bisiklet, vs..)

  2. günümüz de bittiğine göre 3. güne geçebiliriz. 3. gün şehrin içinde kalıp yürüyerek dolaşacağınız yerlere ayırmanız da fayda var. gotik bölüm olarak anılan ve 2-3 tane etkilyeci katedralin bulunduğu bu bölgeleri yürüyerek gezebilirsiniz. catalunya meydanından denize doğru yürürken solunuz da kalan sokakların hepsine girip kaybolabilirsiniz. tarihi, turistik ve alış veriş olarak sizi tatmin edici saatler geçireceğinize garanti verebilirim. liman tarafındaki mare magnum alış veriş merkezine şöyle bir girin ama çok vakit geçirmeyin. onun yanın da bulunan akvaryumu gezebilirsiniz. çocuğunuz varsa mutlaka gezin. (bilet alırken koçanlarınızı kullanmayı unutmayın)

  bu bölge ile ilgili yapmanızın şart olduğu belki de tel şey picasso müzesine gitmek. biletini burdan almanız da fayda var. http://www.bcn.cat/…seupicasso/en/museum/times.html

  3. günümüzü de şehirn kalbinde dolaşarak dolu dolu geçirdiğimize göre, 4. gün’de biraz daha serbest zaman olarak kullanabiliriz. eğer son gününüz ise biraz alış verişe zaman ayırabilirsiniz. catalunya meydanındaki el cort ingles’e bir girin. bizim ykm’nin 20 katı büyüklüğünde bir yer burası. aynı bölge de 1-2 tane daha el cort ingles var, onlar da da%60 aynı şeyler var ama değişiklikler olabiliyor. genelde pahalı olanel cort ingles’de yazın acaip indirim dönemlerine denk gelebiliyorsunuz. yabancılara ekstra %10 indirim yapıyorlar ve tabii ki de 90€’nun üzerinde alışveriş yaptıysanız tax refund’dan yararlanabilirsin. şöyle söyliim biz bu indirimlerden birine denk geldik istanbul duty free’de 63€’ya satılan bir parfümü 48€’ya alabildik. birde tabii bakkaldan daha çok olan zara, mango, h&m’den bahsetmiyorum bile. j

  eğer 4. gün son gününüz değilse size tavsiye edebileceğim şey, zaten şehir de göreceksiniz kiralanabilir bir çok çeşit ulaşım aracı var. bisikletler, elektrikli motorlar, elektrikli arabalar, ya da size tur attıran bisikletçiler vs… bunlardan birine mutlaka katılın. şehri bir de bu şekilde gezin. hiç olmadı gidin bir bisiklet kiralayın (günlüğü 12€) şehri bisikletle kendiniz gezin. özellikle sahil şeridini boydan boydan gezebilir, geri dönerken de sokak aralarından gelerek şehrin hiç görme şansınızın olmadığı bölümlerine dalabilirsiniz.

  yeme içme

  yemek açısından bol alternatifli bir yer barselona. şehir merkezinde zaman geçirdiğiniz de las ramblas’ın ortalarında olan la boqueria’ya gidin. buradaki tapas bar’ların da her gün farklı lezzetleri deneyin. biz bir dostumun tavsiyesi ile girişte sağda olan pinotxo’ya oturduk hiç pişman kalmadık. her öülen buraya gelip her seferinde farklı bir şey yiyebilirsiniz.

  ucuz yollu öğle yemeklerini atlatmak için bus touristiğin veridği koçanı kullanın 2 kişi 15€’lara öğlen yemeğini atlatabilirsiniz.

  akşam yemeğinde şiddetle tavsiye edebileceğim yer cuidad condal olacaktır. catalunya meydanından las rambla tarafına doğru değil ters tarafa doğru yürüyünce ilk 4 yol ağzında tam köşede bir yer burasu. rez. kabul etmiyor ve ortalak 30-45 dakika sıra bekliyorsunuz. ama emin olun beklediğiniz her dakikaya değecek şeyler yiyeceksiniz. 2 kişi tapas yiyip 1 litre sangria içseniz kişi başı 30-35€ verirsiniz.
  http://www.tripadvisor.com.tr/…elona_catalonia.html

  ikinci mekanımız los caracoles. burası gotik bölge olarak geçen şehrin merkezinde bir yer. en eski restoranlardan biri. yiyeceğiniz şeyler ve ambiyans oldukça güzel. burada paella yiyebilirsiniz. 2 kişilik bir paella ve 1-2 ufak tapas’la karnınızı güzel doyurursunuz. burası biraz daha pahalı bir yer. alkolle birlikte burada kişi başı 40-45€’luk olursunuz.
  http://www.tripadvisor.com.tr/…elona_catalonia.html

  taller de tapas aslında ufak bir zincir ama oldukça kaliteli servis veriyorlar. yemekler de lezzetli. las ramblas üzerinde bir restoranları var, biraz daha içerilerde bir başka restoranları daha var. burayı da tavsiye ederiz. içki ile birlikte kişi başı 30€’lara çıkarsınız.
  http://www.tripadvisor.com.tr/…elona_catalonia.html

  las ramblas üzerindeki küçük cafelerin her hangi birine günün dilediğiniz zamanı oturup ayaklarınızı uzatın ve bir sürahi ( 2 kişi iseniz) sangria sipariş edin. yemek kalitesi çok iyi olmasa da sangria konusunda hepsi iddialı.

  bir başka mutlaka yapın diyebileceğim şey ise akşamüstü plaça reial’a gidip bu meydanı çevreleyen cafe’lerden birine oturup içkilerinizi yudumlayın. hatta bu meydana las ramblas’tan girdiğinizda hemen sağınızdaki sırada kalan los tarantos adlı flemenko mekanına girip 30 dakika süren etkileyici bir flamenko gösterisi de izleyebilirsiniz. pişman olmayacaksınız.

  not: ben bunları buraya yazdıktan sonra ilk 3-4 saat troll'ler sardı 4 bir yanımı, yok messi'ye pas ver, yok ayağa pas yap vs.. vs...

  daha sonra gidemeyip, hasetlenip b*k atıcılar devreye girdi, bunlarla birlikte gitmiş ama burda yazılanları hor görenler de geldiler bir bir. yok la rambla'ya gitmeyin, mal mal tapas yemeyin vs... bu arkadaşlara söyleyecek tek şey istanbul'a daha önce hiç gelmemiş bir yabancıyı dolaştırırken sultanahmet'ten ayasofya'dan, topkapı'dan önce ilk olarak cihangir, nişantaşı, şişli'yi falan gezdiriyorlar herhalde.

  dyeceğim odur ki, ilk 2 sayfa ne yazık ki çok faydalı bilgilerden yoksun, 50. entry'den sonra falan gerçekten faydalanabileceğiniz bilgiler paylaşılmış bilginize.

  edit2: bu başlığı açmamın üzerinden 6 yıl geçti ve bu süre boyunca mesaj kutuma sayısız teşekkür mesajı geldi. yukarıda yazdıklarımı birebir yapanlar bile olmuş bu beni sonsuz mutlu etti. size tavsiyem siz de barselona veya başka bir yere giderseniz üşenmeyin benim gibi uzun uzun, link vere vere paylaşın. hem anılarınız taze kalıyor hem de sayısız insanı mutlu etmiş oluyorsunuz. gitmeyi planlayan herkese iyi tatiller...
 • gaudi turu'nuzu yapıp dümeni madrid'e kırın.
 • bol bol pas atın.
 • sağ açık,forvet pozisyonunda iseniz ilk 10 yıl messinin yedeği olabilirsiniz. moralinizi bozmayın barselona klubesinde oturmak da bir ayrıcalıktır.he para konusuna gelirsek maç başı kontrata imza attınız ve yedek kaldığınız zaman para kazanamayacağınızı düşünüyorsanız unutmayın ki 30unuza geldiğinizde barselonada yedek kaldığınız zamanda kaybettiğiniz paraları telafi ettirecek bir çok türk klübü bulabilirsiniz.
 • sonra bir de madrid'e gitmeyin. hayal kırıklığına uğrarsınız. barcelona'daki o düzeni ve güzelliği bulamayacaksınız. barcelona izmir ise madrid ankara'dır.

  ayrıca barcelona'da yaşayanlara "sen ispanyolsun" demeyin. fena bozuluyorlar katalanlar. işi abartıp "onlar çingene" diyen bile var.
 • cantalarınız için küçük kilitler alın, hostellerde paranızı ve değerli hiçbir eşyanızı bırakmayın, gözünüzü dört açın. nitekim çok hırsızlık oluyor, geçen sene giden arkadaşlarım telefonunu kaptırdı ama biz temklinliydik. demedi demeyin.
 • katalanca veya ispanyolca falan öğrenin. yoksa ülkenize geri gönderirler.

  (bkz: rüştü reçber)
 • en azından ingilizce öğrenin öyle gidin. bak biz kaldık evde.
 • xavi - iniesta'yı görürseniz geri dönün.
 • kalabalık ortamlarda veya toplu taşıma araçlarına inip binerken yankesicilere dikkat edin, cüzdanınıza ve diğer kıymetli eşyalarınıza sahip olun. her yerde yazılı/sözlü şu uyarılar var: "do not leave your belongings unattended", "beware of pickpockets".