şükela:  tümü | bugün
 • cinliler bulmu$tur .
 • (bkz: barut rengi) (bkz: barut esmeri)
 • barut, güherçile, kükürt ve ince öğütülmüş odun kömürünün belirli oranlarda karıştırılmasıyla yapılır. fakat, bileşenlerin iyi kalitede olması gerekir. eski zamanlarda barut yapımcıları, güherçileyi tadarak test ederlermiş. işte arşivlerde bulunmuş olan ve barutun tadılarak test edildiğini onaylayan bir reçete: " tuzlu ve acı barut iyi değildir; yalnızca dili ısırırsa ve biraz tatlı hissi verirse bu barut iyidir." iyi bir barut yapımcısı olmanın yolu epey tuz yutmaktan geçiyordu denilebilir. kükürdü analiz etme yolu daha basitti. avuca alınan bir parça kükürt kulağa yaklaştırılırdı. hafif bir hışırdama sesi kükürdün uygun olduğuna alametti. kükürdün ısı iletkenliği çok düşük olduğundan, avuçta ısınınca, kükürdün içindeki gerilmeler artar ve kırılgan olduğundan hışırtılar çıkararak küçük parçalara ayrılır. saf olmayan kükürt ise, daha yüksek ısı iletkenliğine sahip olduğundan daha dayanıklıdır. uzun lafın kısası, geçmişte kimyacılar, duyu organlarıyla maddeleri analiz ediyorlarmış. bu durum, kimi maddelerin adlarına da yansımıştır. örneğin gliserin adı latince "tatlı" dan gelir. sodyum sulfat da "acı" anlamında mirabilit diye adlandırılır.
 • civilization'da cin seddi nin tum bonuslarinin ucma sebebi. sen o kadar sene ugras duvar dik, sonra iki kicikirik bilim adami yuzunden tum etkisi yok olsun.

  (bkz: tufek icad oldu mertlik bozuldu)
 • barutun öyküsü de aslında tahmin edilenden oldukça farklıdır, haşlama çay başlığında anlatılan çinli ve çay ilişkisiyle paralellik gösterir.

  çinliler barutu da türklerden çalmıştır. barut aslında eski bir türk baharatıdır. çinliler onu çalıp kaynayan suya atmış, ateş üzerine düşen bir tanesi kazanın havaya fırlayıp 50 metre yüksekliğe çıktıktan sonra patlamasına neden olmuştur.

  bu olayın ardından çinlilerin barutu hıçkırık tutan insanların, inatçı yük hayvanlarının ve balık oltalarının üzerine serperek çözüm arayışına girdiklerinden bahseder çin tarihçileri utançla.
 • napolyon sava$ alanında topçu birliğini denetlerken batarya komutanına "eksiklerimiz neler?" diye sorar.. komutan "bir, barut yok; iki..." der ve napolyon sözünü keser "barut yoksa diğerlerini sıralamanın da gereği yok" der..
 • barutun bulunmasıyla şovalyelik sona ermiştir.
 • bir rivayete gore cinliler olumsuzluk iksirini yapmaya calisirlarken ortaya tesadufen cikmis patlayici madde.
 • tarih boyunca savaş tanrısı olarak da adlandırılmıştır.

hesabın var mı? giriş yap