şükela:  tümü | bugün
 • bir hadron cesidi..uc quarkin bir araya gelmesinden olusur..proton (up,up,down) ve notronlar (up,down,down) baryonlara ornektir..
 • baryonlar aslinda birer fermiondurlar ki;spinajlarindan dolayi..ayni zamanda her baryon için uc dene quarkdan olusan bir antibaryon kumesi vardir...lezizdir..
 • baryonlar fermiyondur pauli disarlama ilkesi uyum saglaya bilmesi icin (uuu) omega baryonu. 1/2 spine sahiptir bu uc quarkin spinlerinin ayni yonlu olmasi pauli disarlama ilkesi ile uyumsuzluk teskil etmektedir.

  bu uyumsuzlugu ortadan kaldirmak icin renk yukleri tanimlandi. mavi yesil kirmizi.
  u(mavi) u(yesil) u (kırmızı)

  bu durum standart model pauli disarlama ilkesi uyumsuzlugu cozmustur.
  (bkz: qcd)
  (bkz: standart model)
 • atom çekirdeğinde var olan proton ve nötronun var olduğu atom altı parçacık kümesi. baryonlar üç kuarktan oluşur.
 • wikipedia'da çok basit bir dille ne olduğu anlatılmaktadır.

  "baryon kökenli karanlık madde tanımını vermeden önce baryon tanımını yapalım. baryon kavramı, nükleonlardan (nötronlar ve protonlar) daha ağır temel parçaları belirtmek için, önce deneysel olarak ortaya atıldı. günümüzde baryon adı, güçlü etkileşimlere uğrayan yarı-tam dönüşlü parçacıklar için kullanılır; başka bir deyişle baryonlar, fermion yapılı hadronlardır. bozon yapılı hadronlar ise birer mezondur. bilinen bütün baryonlar, en az nükleonlar kadar ağırdır; ama nükleonlardan daha ağır mezonlar hatta bir lepton vardır. baryonlar aşağıdaki korunum yasasına uyan bir yük ("baryon yükü" denen ve b ile simgelenen) taşır: bir sistemin toplam baryon yükü (bileşenlerinin yükler toplamı) zaman içinde değişmez. dolayısıyla bir sistemde +1 yüklü ek bir baryon ancak bir karşıt baryonla (-1 yüklü) birlikte oluşturulabilir. protonun kararlılığı baryon yükünün korunumuyla açıklanabilir, nitekim protonun parçalanıp verebileceği baryon yükü taşıyan daha küçük bir parçacık yoktur. buna karşılık, proton en küçük bir kararsızlık gösterseydi, baryon yükünün korunumu yasası mutlak olmazdı."

  bunu anlamayan bence geri zekalıdır.