şükela:  tümü | bugün
 • barzani ve milliyetçi kesim bir görüşte, bugün de birşeylere şaşırdık.
 • başkanlık ardından federasyon çalışması başlayacağı için normal olan durumdur.
 • mhp genel merkezi ve ülkü ocakları genel merkezinin de destek vermesi gereken çalışma. hatta beraber mitingler düzenleyebilir, kapalı spor salonu toplantıları da tertipleyebilirsiniz. türklüğün bekası için barzani ve hüdapar ile ortak bir propaganda yürütebilirsiniz.
 • öncelikle türkiye'nin güney sınırının ötesinde "kürt federasyonu" kurulması karşılığı başlattığı kampanyadır.

  headjsakdlsajdlsa diye salya akıtan evetçiler geçtiyse, kalan mantıklı güruha tarihleri ile verelim, nasıl bir oyunun içinde olduğunuzu görün.

  buradan sonrası tamamen komplo teorisidir, ve tahmindir.

  15 temmuz sonrası bu gelişmelere pek bakamadık tabi ki, tarihler, olayların diziliş biçimi, gerçekten akıllarda soru işareti yaratmıyor değil tabi ki.

  işin en başı, yani işid ile başlayalım. bir kaç kızgın genç, öncelikle ırak sonrasında suriye'de toprak kazanmaya başladı. bunu fırsat olarak gören suriye'li muhalifler, bazı devletlerinde desteği ile ayaklandı ve iç savaş başladı. pyd adı verilen, pkk'nın uzantısı olan şerefsizler, suriyeli kürtleri ayaklandırdı ve, işide karşı operasyona başladılar.

  biz bu pkknın uzantısı olan pydyi ve barzani'nin askerleri olan peşmergeleri kendi topraklarımız üzerinden stratejik bir nokta olan kobani'ye geçişine izin verdik. sonra pyd, suriye'de ki kürtler ve diğer gruplar ile birleşerek, çok ciddi anlamda toprak kazanımı sağladı. o dönem peşmerge bakanının açıklamalarını dikkatle okuyalım.

  "peşmerge bakanı mustafa seyid kadir, kobani'ye giden peşmergelerin özel eğitilmiş askerlerden seçildiğini belirtti.
  kadir, peşmerge güçlerinin, türkiye ve kobani'deki demokratik birlik partisi (pyd) yetkilileri ile abd'nin bilgisi dahilinde uyum içinde hareket edeceğini ifade etti. kadir yola çıkan güçlerin içinde acil yardım sağlık ekiplerinin de bulunduğunu kaydetti."

  gelelim 15 temmuz sonrasına.

  23.08.2016 barzani ankara'ya geldi.

  ırak kürt bölgesel yönetimi (ıkby) başkanı mesut barzani, temaslarda bulunmak üzere ankara'ya gitti. kürt lider, cumhurbaşkanı recep tayyip erdoğan ile görüştü.

  11.09.2016 mehmet öcalan imralı adasına gitti.

  imralı adası'nda ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezasını çeken terör örgütü elebaşı abdullah öcalan'ın kardeşi mehmet öcalan, adada bayram görüşmesi yaptıktan sonra saat 17.30'da gemlik jandarma komutanlığı'na geldi.

  12.09.2016 osman öcalan açıklamaları.

  abdullah öcalan’ın kardeşlerinden osman öcalan ise, imralı’da yapılan görüşmeye türkiye’nin ırak kürt yönetimi başkanı mesut barzani’nın talebi üzerine izin verdiğini öne sürdü.
  osman öcalan, mesut barzani’nin ankara’ya yaptığı son ziyaretinde, türkiye’ye çözüm sürecinin yeniden başlamasını önerdiğini belirtirken yine barzani’nin talebi üzerine abdullah öcalan’ın kurban bayramı dolayasıyla aile bireyleriyle görüşmesine izin verildiğini iddia etti. osman öcalan, görüşme için “barış projesinin türkiye ve kuzey kürdistan gündemine girmesi için atılan bir ön adım olduğuna inanıyorum” sözlerini de kullandı.
  abdullah öcalan, devlet isterse 6 ay içinde çözüm sürecine geri dönebileceği mesajı verdi, “devlet hazırsa iki adamını buraya gönderir, 6 ayda bu sorunu çözeriz, bu kör bir savaştır, kimsenin kimseyi yeneceği bir savaş değildir” dedi.

  21.09.2016 hdp- barzani görüşmesi

  hdp eş genel başkanı selahattin demirtaş başkanlığındaki hdp heyeti, temaslarda bulunmak için ırak'ın erbil kentine gitti. kuzey ırak'ın erbil kentine giden hdp eş genel başkanı selahattin demirtaş başkanlığındaki heyet, ırak kürt yönetimi başkanı mesut barzani ile yaklaşık 3 saat süren bir görüşme yaptı

  "dostane bir ortamda gerçekleşen görüşmede bölgemizdeki gelişmeler ele alınarak bölgenin barışa olan ihtiyacı, ortak paydalarda buluşma, kürt sorununa demokratik ve barışçıl çözüm ile kürtler arası dayanışma konularında görüş alışverişinde bulunulmuştur."

  29 ocak 2017 tarihli bir haber.

  4 kasım 2016'dan bu yana hdp'li 59 milletvekilinden 26'sı gözaltına alındı. partinin eş genel başkanları selahattin demirtaş ve figen yüksekdağ ile grup başkan vekilleri idris baluken ile çağlar demirel'in bulunduğu 12 milletvekili tutuklandı.

  şimdi 27 şubat 2017 tarihli bir haber...

  barzani'nin ziyareti

  baydemir, ırak kürdistan bölgesel yönetimi başkanı mesut barzani’nin türkiye ziyaretine ilişkinse şunları söyledi: "barzani’nin türkiye ziyareti önemli bir gelişmeye işaret etmektedir. sayın başkan hdp’nin duruşu konusunda bilgi sahibidir. hükümetin güney kürdistan’daki dostluk politikasının rojava’ya da sirayet etmesini, kürt düşmanlığından da vazgeçmesini umuyoruz."

  "eee ne oluyor olm, hiçbir şey anlamadım ben. bu barzani pyd'yi vurmuyor muydu?"

  ateş ediyorlar. şimdiye kadar sadece ufak bir grup arasında çatışma olduğu söyleniyor.

  amaç ne?

  amaç; pkk ve pyd'yi barzani çatısı altında birleştirmek. ama bunu hdp ile birlikte yapamazlar. çünkü hdp işin içine girerse, evet oyları düşecek. o zaman ne yapalım? sağ oyları almak için, hdp'li vekilleri içeri alalım. referandum sonrası çıkartırız.

  ama istedikleri olmadı. bu sefer yardımlarına nato üyesi, koalisyon ortakları yetişti. içeride istedikleri ortamı avrupa'da yarattılar. kararsız merkez sağcılar hemen eksenlerine kaymaya başladı.

  el-bab alındı.
  menbiç'e gitmemiz engellendi.
  ee hdp'li vekiller zaten tutuklu.
  düşman bulmak lazım.
  avrupa'dan iyi düşman mı var?

  şimdi uzatmadan konuya girelim. sayın cumhurbaşkanı konuşmalarını çok iyi seçer. bundan 2-3 ay öncesine kadar; "suriye'nin kuzeyinde (!devlet!) kurulmasına müsaade etmeyeceğiz" diyordu.

  bugün ne diyor? "suriye'nin kuzeyinde (!terör örgütü devleti!) kurulmasına müsaade etmeyeceğiz.

  şimdi cengiz akıncı'nın nomos ve aydın adlı kitabında yazdıklarına bakalım (1995)

  (özet olarak aktarıyorum)

  "abd türkleri kışkırtarak, musul ve kerkük gibi petrol yataklarına el koymaya kışkırtacaktır. bu toprak kaybı değil, toprak genişlemesi olduğu için türkleri kandırmak kolay olacaktır. türkler abd'nin kışkırtması ve desteği ile bu toprakları yurt dahiline katarlar. bu sırada atatürk düşmanı "osmanlıcılar" topluma osmanlı ruhunun zaferini göstererek övünmektediler. türkler "artık imparatorluk kurduk, osmanlı kadar güçlüyüz" diye böbürlenmektedirler. türkler bu böbürlenme içerisinde bir adım daha atarak ırak'ta ki kürt bölgesini de topraklarına katar. böyle buyurmuştur abd. sonra bir küçük adım daha atarak suriye'de ki kürt topraklarını da kendi topraklarına katarlar. ortadoğu'da imparatorluk kurulunca üniter yönetim biçimini de değiştirip, tıpkı osmanlı gibi eyaletlere döneceklerdir." -es-

  anayasa değişikliği teklifinin 10’uncu maddesi “bakanlıkların kurulması, kaldırılması, görevleri ve yetkileri, teşkilat yapısı ile merkez ve taşra teşkilatlarının kurulması cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle düzenlenir”

  kitaptan alıntıya devam;

  "kürt federasyonu türkiye'den ayrılma konulu bir referandum yapar. türkiye'nin güneydoğusunu da içeren topraklar, türkiye'den ayrılma kararı alır.
  sonuç: türkiye güneydoğu anadoluyu elden çıkarmıştır. abd ortadoğu'da dicle, fırat, musul, kerkük (yani ortadoğunun en büyük su kaynaklarıyla, en büyük petrol yataklarını) içeren kukla bir kürdistan yaratmayı başarmıştır.

  abd'nin bu gibi tuzaklarına düşmemek için türkiye'nin atatürk'ün devlet anlayışına sımsıkı sarılması gerekmektedir. cıa'cılar türkiye'ye atatürk'ü bırakın demektedir." -es-

  (bkz: atatürk ve cumhuriyet düşmanlığı modası)

  alıntıya devam;

  "türkiye atatürk'ü ve onun devlet anlayışını bir kez bıraktımı, abd'nin türkiye'nin güneydoğusu ve ortadoğuyu yeniden biçimlendirmesi kolaylaşacaktır."

  (bkz: büyük ortadoğu projesi)

  şimdi hala şaşıran varsa, hala bunları görüp evet diyecek varsa, ben sana hakkımı helal etmiyorum bilesin kardeşim.
 • aktif ve protest kürt hareketini referandumda sol cenaha ve "hayır" tercihine yamamaya çalışan evetçileri şaşırtacak gelişme.
 • eğer "hayır" çalışması başlatsaydı muhalif kesimden "akp'ye yarar, saflar sıklaşır, evet oylarını arttırır" sesleri yükselirdi.

  e aynı mantıkla "evet" çalışması başlattığında da bunun "hayır"a yaraması gerekmiyor mu? demek ki bu argüman yetersiz.
  (bkz: #66819596)
 • kürdistan ile ele ele evet propagandası yapmaya başladılar ise mhp lideri bahçeli kendisini aldatılmış hissetmez mi!

  (bkz: aşkım sen ilksin)

hesabın var mı? giriş yap