şükela:  tümü | bugün soru sor
  • nicelik nitelikden cok bir arada olmaya onem verenlerin, ayrilmayalim, ayrilik ruzgarlariyla savrulmayalimcilarin cok yasa ya olan cevabi.
    en guzel cevap bence budur.
  • hatta hadisenin gelisimi
    - hapsu
    - cok yasa(iyi yasa)
    - bas basa
    seklindedir.

ne guzel bir incelik var cok yasayacaksam bile senle cok yasayayim, iyi yasayacaksam da ancak senle iyi yasarim gibi.
  • iki kimsenin kumru vaziyetine gelmesi veyahut kafa kafaya tokuşturarak anlaşabileceğini iddia etmeleri durumunda gerçekleşen olay. ikili toplantı da diyebiliriz buna. eğer üçüncü bir şahıs eklenecekse olaya kelime "başbaşbaşa" halini alır. n sayıda kişinin kafa kafaya vermeleri durumunda "basbasa^n-1" formülünden yararlanılmalıdır tanım üretebilmek için.

örnek vermek gerekirse
    (bkz: saçsaça başbaşa)
    (bkz: çocuklarla başbaşa)
    (bkz: sözlükle başbaşa kalmak)
  • 1938 yilinda donemin dans profesorlerinin cumhuriyetin dansa verdigi oneme karsilik vefa borclarini odemek icin ortaya koyduklari milli dans projesi. rumba ve zeybek danslarini harmanla*yip basbasa dansini vucuda getirmeye gayret etmisler sonunda sacmaladiklarinin farkina varip kisa kesmislerdir.
  • muhtesem bir tgrt yapimi. son baktigimda mehmet gul'le nazim hikmet'i tartisiyordu sunucu, daha dogrusu coktan varmis olduklari kanilari kameraya anlatiyorlardi. fakat sunucu ile konugun diksiyonundan baslayip tutarlilik, rasyonellik gibi kistaslar altinda incelenen konusmalarindan hicbirsey cikmiyor, hele ki odunlasmis fikirlerini duymayagorun. televizyon karsisinda bu kadar cok guldugum cok az an yasamisimdir herhalde.

o kadar saglam fikir adamlari cikiyor ki bu programa, ismi "teorisyenler gecidi" olsaydi cok daha uygun olurdu herhalde
  • (bkz: basabas)
  • teke tek ve ceviz kabugunun mukemmel bi karmasi bu program.
    ceviz kabugundaki gibi uzun ve sıkıcı detaylarla izleyiciyi bogmuyorama tipki onun gibi bilgilendirici ve konuya reyting perspektifinden bakmiyor,teke tek teki gibi de sunucunun* olaya fazla bi mudahalesi yok,kendini gosterme cabasi yani,konuk oraya hangi amcla cagrilmissa sadece onunla ilgili ve doyurucu bilgiler veriliyo programda.
  • bir başka fikret kızılok şaheseri. sanki bilmiş de yazmış amcam.
    "inandığım alıştığım paylaştığım sen vardın
    sevindiğim aldandığım avunduğum sen vardın"
  • her çalışında, bu şarkı beni öldürecek, denilendir.
  • bestesi nusret hergüner'e ait muhteşem bir tango.

gel gönlüm senden uzak gülmez sevilmez oldu
    gel gizli derdim sensiz ah çekilmez oldu

bir masal gibi sevgin beni avuttu sardı
    gözlerinde bahar vardı

gel beni avut biraz gönlüm bahtiyar değil
    gel senden başka kimse bana yar değil
    her günüm senden uzak uzun bir gece oldu
    hayatım sevginle doldu

hayatım senden önce ne boştu bilsen
    o sensiz günlerimin izini silsen
    sözlerinde bir teselli var gibi
    seni ben sevdim uzak bir diyar gibi