şükela:  tümü | bugün soru sor
  • kısaltması vir, alfa yıldızı spica olan takimyildiz. hydra'dan sonra en büyük ikinci takimyildizdir. sol elinde bir tutam başak tutan bakire ekin tanrıcasını simgeler.

    daha sonraları meryem ana'ya da atfedilen bakire oldugu halde çocuk doğuran kadın hikayesi, isa'nın dogumundan çok önce basak takımyıldızının simgelediği tanrıca için de anlatılagelmiştir. bir telif hakkı sözkonusu olabilir.
  • parlak yıldızı spica sayesinde rahatça bulunulabilen, sınırları içerisinde bolca gök ada bulunduran takımyıldız. mitolojide başak takımyılıdızı'nın kimi temsil ettiğine dair farklı yorumlar bulunuyor. bir yoruma göre, başak takımyıldızı baharla ortaya çıktığı gibi, persephone de hades'in yanından, tartaros'tan ancak bahar aylarında ayrılabildiği için takımyıldız persephone ile ilişkilendiriliyor.
  • zodyak kuşağı üyesi bir takımyıldızdır. batı tarafından aslan ve doğu tarafından terazi takımyıldızları ile komşudur. sistemin alfası bahar üçgeni'nin bir üyesi olan spica'dır. bu alfanın dünya'ya olan mesafesi ise yaklaşık 251 ışık yılıdır.* başak takımyıldızı iki boyutlu düzlemde, su yılanı takımyıldızından sonra en geniş coğrafyaya sahiptir.

    edit : imla.