şükela:  tümü | bugün
  • kişiye, topluma ve kültüre göre değişen bir tanım. sanırım esas mevzu bu kriterlerden hangisine öncelik verdiğin. bence insan öncelikle kendisini esas almalı. sevdiğin işi yapıyorsan, sevdiğin insanlarla bir aradaysan, sevdiğin ortamlarda bulunabiliyorsan başarılısındır.
  • başarı görecelidir.
  • şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans şans
  • kendine son model lüks araba alanlar kendini başarılı sanıyor. bir de üstüne motivasyon konuşmaları yapıyorlar. ''ben bu kadar çalıştım. ben bunu yaptım. ben şöyle başardım. böyle zengin oldum.'' vs. vs.

başarı, zenginlik değildir.

başarı, şirket kurmak değildir.

başarı, lüks araba almak değildir.

bu tiplerin motivasyon konuşmalarına bitiyorum. bir de sizi ceo falan olun diye motive etmeleri yok mu..

yeni bir şey öğrendiğiniz her dakika başarılı oldunuz demektir. evren başlı başına kocaman bir sınav, içinde milyarlarca soru var. bu soruları siz çözmemiş olabilirsiniz. belki bazılarını siz çözeceksiniz. ama vaktiniz varken bu sorulara verilen cevapları arayın. yeni şeyler öğrenin.
  • göreceli bir kavram. tıpkı zenginlik gibi. bir durum size başarı gibi gelirken başka biri için aynı şey yetersizlik anlamına gelebilir.
  • başarı deyince benim ilk aklıma gelen hayat gibi muhteşem ve sürprizlerle dolu bir partnerle dans etmektir. kosullar ne olursa olsun ritmi kaybetmeden müziğe ayak uydurmak, hoyratlasmak ve sizi ordan oraya savurmak icin fırsat kollayan partnerinizi kontrolünüz altına alarak, onu zarafete davet etmektir.
  • her ne kadar bundan tam olarak emin olamasam da; sanırım başarı çok zengin olmak, mutlu olmak, ünlü olmak, dünyaya bir iz bırakmak vs değil. sanırım "başarı"denen şey, bedenlenmemektir; "dünya" denilen bu yere bir daha hiç gelmemektir, daha üst boyutlara geçebilmektir.
    edit: bunun yolu tabii ki de intihar etmek değildir. bilekis, intihar etmek bu dünyaya daha kötü şartlar altında yeniden gelmenize neden olacaktır, ve kesinlikle yapmamanız gerken bir şeydir.
  • başarmak başaracak olmanın yüzde biri.
  • başarılı olmak için:
    1. zihnini yabanî otlardan temizle
    2. bilgi deneyimden gelir, bilgi malumat değildir. bilmenin tek yolu deneyimlemektir. kitaplar sadece başlangıç noktasıdır.
    3. tutkunu keşfet. "özel bir yeteneğim yok. sadece tutkuyla merak ediyorum."
    4. çaba dehadan önemlidir.
    5. yeni fikirlere sahip değilsen, hata yapmaktan korkarsın.
    6. bir şeyi 6 yaşındaki bir çocuğa anlatamıyorsan, sen de anlamamışsındır. basit tut.
    7. soru sormayı bırakma. her bilgi zihninde bir "neden?" lambası yaksın.
    8. amaç sahibi ol. insanlığa hizmet etmek için yaşanmış bir hayat, yaşamaya değer bir hayattır.
    9. mutlu olmak istiyorsa bir amaca bağlan. insanlara ya da eşyalara değil.
  • başarı = son durum - (içinde yetişilen toplum şartları + bireyin şartları)

altay cem meriç tarafında çok güzel özetlenmiş bir formül...

* mesela köyde yaşayan ali adında bir lise öğrencisi olsun, ali hem çobanlık yapıyor hem de kalan zamanlarda ders çalışıp üniversite sınavına hazırlanıyor... ve üniversite sınavında türkiye 1.si oluyor.

* diğer yandan büyükşehirde yaşayan mehmet adında bir lise öğrencisi olsun, ailenin maddi durumu iyi, dershaneye gidiyor - özel öğretmenler tutuyor, moral açısından her türlü sosyal aktivitesi var, bu öğrencide üniversite sınavında türkiye 1.si olsun...

hangisi daha başarılı? başta ikiside eşit derecede başarılı diyecek insan ama öyle değil... ali daha başarılı... ali'nin hem içinde yetiştiği toplum şartları hem de ali'nin kendi şartları; mehmete göre kat be kat alt seviyelerdeydi... ama ali tüm bu kötü şartlara rağmen türkiye 1.si oldu... ali daha başarılıdır.
hesabın var mı? giriş yap