şükela:  tümü | bugün
  • hayatımın en büyük gaflarından birine malzeme olmuş temenni modelidir.neymiş yeni evlenen bi çifti kutlarken damata asıl söylenmesi gereken laf bir yastıkta kocayın olmalıymış..*
  • çoğu sınav kağıdının en altında yazan kelimedir. kişiyi gaza getirmesi gereken bu laf tam tersine kişiyi daha çok gerer. bu lafın altında sanki bir alay havası vardır.
    (bkz: altinda baska anlamlar yatan sozler)
    (bkz: paranoya)
  • bunun ''hayatta ...'' diye baslayani vardir ki; buyuk olasilikla ve nedense, artik hayatinizda yer almayacak insanlar tarafindan sarfedilir. duyuldugu anda ve hafif bir ipnelik, ince bir alay sözkonusu degilse eger, o insanin hayatinda artik yer alinmayacagi için sevinilmeli, teselli olunmalidir.
  • hemen altına boş sınav kağıdı veren öğrenciden cevap gelir;

-teşekkürler çok başarılıydı

(bkz: ben bugün bunu gördüm)
  • test şeklindeki sınavlarda da en sonda yazan şey. her şey bitmiş, cevaplanmış ve başarılar geliyor. öğrencilik hayatım bitecek yeni farkettim bunu.
  • başarılar dilendikten sonra kimse -başardın mı? diye sormuyor veya biz insanlara -başardım/başaramadım diye dönüş yapmıyoruz. bu nedenle "başarılar" kalıplaşmış bir kibar dilek sözcüğüdür.
  • başlığı var ama buraya yazmak istedim.

bazı yani hepsine değil işte bazı insanlara içten yani içinden dilersin bunu. kulaklarını bırak ruhu bile duymaz. neden duymaz? çünkü ruhunu kaybedeli çok olmuştur.

ve bilirsin ki asla ama asla diyeceğim, başarılı olamayacaklardır. çünkü neden? çünkü hepimizin başarı tanımı farklı.

duymaz, peki okur mu? bi önemi yok ki! en fazla gazete okur gibi okur. bir insanı okumak için sevmek gerek. benim en sevdiğim yazar mesela en sevdiğim insan şu hayatta. şu derken bu hayatta. bu hayatta olmadı öbüründe mutlaka. göğe söz verdik asılı duruyor bulutlarda. hem ağaç dikiyorum geldikçe aklıma. daha gölgesinde oturacağız yıllarca. fidanların hepsi gül ağacı. bütün renkler var. yeşil bile var. kara gül olur mu demeyin. gözleri kapkara bir gül.

ne diyordum? başarılar!

başarılar.
    evet başarılan bir şey yok/tu.
    ihtimaller çok.
    şimdi ihtimalleri yazıp bu temenniyi uzatmanın alemi yok.

başarılar
    sahte gülümsemeler/in kadar.

sahte bi gülümseme sanki.

sana bu hayatta başarılar dilerim

demek.

ben dileyeceksem bana göre daha samimi olanı dilerdim.

öbür hayatta başarılar.