• bu sıfatı ota boka kullananları hayatımdan çıkartmak için resmen bahane arıyorum artık. bu ne lan? yemek başarılı, film başarılı, manzara başarılı, dağ, deniz ova bile başarılı... hadi be...

- yemek nasıldı?
    - başarılı.
    - aşçı nasıldı?
    - lezzetli.
  • son 3-4 gündür bir iş arkadaşımdan duyuyorum bu kelimeyi sürekli. ota boka başarılı diyor hatun. patates kızartması yiyor "başarılı" diyor. çikolata yiyor "başarılı" diyor. 2 gün önce bisküvi yiyordu, övmeye başladı "şöyle başarılı, böyle başarılı" diye. "evet güzel ben de çok seviyorum" dedim. "evet güzel" dedi. sonrasında şoka girdi, gözleri devrildi, hafızasını yitirmiş gibi birkaç saniye boş boş baktı "evet yhaa başarılı" dedi, canlandı kendine geldi. hayattan soguttu beni. başarılı evet. bildigin pamuk yagıyla yapılan patates kızartmasına bile sırf o "başarılı" kelimesini kullanabilmek için bayıldı hatun. allah belanı versin lan.
  • robert kolej cevresinin bolca basvurdugu bir niteleme sifatidir. dur durak bilmeden, uysun uymasin*, her turlu durum, insan, objeyi tasvir etmekte kullanilir. insanin aklini basindan alan bir kisim ornekleri:

"basarili sigara" - icimi kolay, guzel tadli anlaminda.
    "basarili telefon" - yeni teknoloji, bol atraksiyon, dayaniklilik anlaminda.
    "basarili cinayet" - bunu cozemedik henuz.
    "basarili hareket" - komik olabilir, got edici olabilir, karizmatik olabilir. nereye ceksen oraya uzuyor.
    (bkz: daha gider bu)
  • geçmişe ait onca hatıranın, alışkanlığın, takıntıların arasında hayatta neyi özlemezsin diye sorsalar ilk sıralarda söyleyeceğim bir kelimedir "başarılı"

- bak yeni sigara tablası aldım
    - vaay, başarılı!

ya da,

- abi şu şarkıyı dinledin mi
    - uuuu başarılııı...

allah belamızı versin ne nalet adamlarmışız ya... tikilerin "çok ka" 'sı kadar beter bir kullanımdı; ota başarılı, boka başarılı...
  • bunu sıfat olarak kullananlardan uzak durun.
    rahat edersiniz..
  • hem eleştireyim hem de sallamıyor havasında takılayım diye düşünen insanların, irrite eden lafı.

- şarkıyı dinledin mi abi nasıldı?
    + başarılı.
    - o ne lan. birden ağzının üstüne yumruğu yerleştiresim geldi, tiksindim senden.
    + bak bu iyiydi.
    - hah şimdi siktim belanııı
  • gereksiz kullananların ağızlarını kırabileceğim sıfat. "hmm yemek çok başarılı" "erik çok başarılı değil mi yaa" diyen çemçük ağızlarınızı döveyim ilaa!
  • hiç yerinde zamanında kullanılmayan, anlamı kaymış kelime.
    ota boka denmeye başlandı. bir nesnenin başarısı beni hüzünlere gark ediyor.
    başarılı baklava mı olur allasen, başarılı saç, kıyafet...
  • içimizdeki bastırılamamış çakma eleştirmen, guru, grandmaster, sensei, derviş, hoca, üstad, gurme, fenomen, duayen vb. gudik kimliklerimizin ürünü, kıçı kırık eleştirilerimize güya renk katan olağanüstü derecede ukala ve itici bir kelime.

hiç bi halt edemeyip de eleştirmen olanlara yakışan söz.

çok başarısız bir kelime !

(bkz: kusmak)
  • solo testte 4 bırakan kişinin gireceği kategori..
hesabın var mı? giriş yap