şükela:  tümü | bugün soru sor
 • tam adı;
  "başarısız hipotez: tanrı
  bilim tanrının varolmadığını nasıl gösteriyor?"
  olan victor j stenger kitabı. aylak kitap tarafından yayımlanan eserin ingilizceden çevirisini ise algan sezgintüredi yapmış.

  kitap hakkında bazı yorumlar şöyle:

  "bu müthiş kitaptan o kadar çok şey öğrendim ki..." richard dawkins

  "inanılmaz sağlam ve etkileyici... tartışma cephaneliğine muazzam bir katkı..." christopher hitchens

  "başarısız hipotez: tanrı, din kaynaklı yanılgılara zamanında yapılmış, okunması kolay bir saldırı. herkes okumalı." sam harris
 • maalesef isminin yarattığı beklentiyi karşılayamıyor
 • çok büyük beklentilerle okunmaması gereken kitap.zira beklentileri karşılayamıyor.
 • beklentileri fazlasıyla karşılayan kitap.

  tanrı kavramını, onun dinler tarafından nasıl tanımlandığını ve bu tanımlamaya nasıl uy(a)madığını mantık kullanarak anlatmaya başlayıp, istatistik kullanarak devam ediyor.
 • robin collins'in gömdüğü, william lane craig'in cenazesini kıldırdığı kitap.

  richard dawkins'le lawrence krauss da arkasından ağlaşıyorlarmış. öyle diyolla...
 • victor j. stenger tarafından yazılan ve temel amacı ibrahimi dinlere ait tanrının varolmadığına dair bilimsel kanıtlar sunmak olan kitap. kapağında yer alan "bilim tanrı'nın varolmadığını nasıl gösteriyor?" ifadesi de kitap içerisinde de yer alan "tanrı vs. tanrı" ayrımına güzel bir gönderme. bu (sanırım) aynı zamanda kitap konusunda olumsuz görüş bildiren birçok kişinin gözden kaçırdığı nokta olma özelliğinde.
 • tanrı’nın olmadığı sonucuna vardığı kitap. başka bir deyişle yazar tanrı’nın varlığını, kimi bilim insanlarının tanrı’yı laboratuarda deney tüplerinde araması tarzında sorgulamış. bunun için kimi zaman birtakım (işine gelen) bilimsel araştırmalara ve gerçeklere, kimi zaman bazı felsefi çıkarımlara ve kimi zaman da mantık oyunlarına başvurmuş.

  kitabın bölüm başlıkları arasında
  maddenin ötesinde bir dünya aramak
  cana yakın olmayan evren
  değerlerimiz tanrı’dan mı geliyor ?
  mümkün olan ve olmayan tanrılar
  tanrısız evrende yaşamak
  dikkat çekiyor.
 • ne yazık ki benim de beklentilerimi karşılayamayan kitap.

  ancak, tanrı-bilim konusunun alt başlıklarını içermesi açısından okunabilir. bu kitaptan öğrendiklerinizi, daha detaylı araştırabilirsiniz.
 • tanrı konusu bilimle ilişkilendirilemez tezine antitez olarak yazılmış victor j. stenger kitabı.

  stenger, dinsel öğretilerin çoğunun bir bilimsel dayanağı olmadığını ortaya dökerken buna karşılık ''ya tanrı kendini gizliyorsa?'' sorusuna; o halde tanrı sevecen değildir önermesiyle cevap veriyor.

  çok doyurucu olmamakla beraber okumakta fayda var.
 • bilimsel açıdan din konusunu ele alıp gerçekten hiç nokta bırakmaksızın bilimin dini doğrulayamayacağını anlatan kitap. bilim ile dini birleştirmeye çalışan veya dine bilimle ulaşmaya çalışan kişileri çok güzel bir cevap nitelindedir.

  fakat yazarın es geçtiği nokta şu ki biz zaten din ile bilimi karşılaştırmıyoruz, din bir inanç sistemidir, ve dinde aslolan bilmek değil inanmaktır. bu açıdan boşa çabalanmış bir kitap olduğunu düşünüyorum.