• hakikatli bir depresyon sebebi
  • tükenmez kalemi para vererek satın alan tüm insanların hayat karşısındaki yegane ortak paydası.
  • i've missed more than 9000 shots in my career
    i've lost almost 300 games.
    twenty-six times i've been trusted to take the game-winning shot and missed.
    i've failed over and over and over again in my life.
    and that is why i succeed.

der michael jordan abimiz..

3 yıl sonra gelen edit: teşekkürler majesteleri...
  • bir sürü sebebi de olsa aslolan sonuçtur ve işte başarısızlık dediğin şey de tam anlamıyla bir sonuçtur... ne sikilmiş götün hesabı olur ne de tarih ikincileri yazar...

sikilmiş götün hesabı sorulmaz
    tarih asla ikincileri yazmaz
    ve tabiki başarısızlığın bahanesi olmaz...

hayatımdaki tüm başarısızlıklarım hakkında saatlerce konuşabilirim. üstelik çok objektif de olabilirim... ama bu, o konularda başarısız olduğum gerçeğini değiştirmez...
  • korkusuyla beraber insanda performans kaygısı oluşturan, seri halinde başa geldiğinde insanda panik atak ve ileri seviye psikolojik rahatsızlıklara sebebiyet olabilen durum.
    başarısızlık bireye göre değişebilir. benim öyle bir kaygım yok, rahat adamım ben diyenin bile korktuğu bir çöküş senaryosu bir rezil oluş hikayesi vardır. bu durumun etki şiddeti aileye ve yetişme tarzına göre değişebilir.
  • the art of thinking clearly kitabında hakkında çok güzel bir açıklama yapılan kavram.

popüler bir yazar düşünelim. misal, orhan pamuk. orhan pamuk başarılı ve popüler bir yazar. orhan pamuk'un arkasında 100 yazar var ki bu 100 yazarın kitapları hiçbir zaman orhan pamuk'un kitapları kadar çok satmaz. bu 100 yazarın arkasında 100 yazar vardır ki yazdıkları kitaparı basacak bir yayınevi bulamazlar. bu 100 yazarın arkasındaki 100 yazar tozlu notlarını ve sağda solda yazdıklarını bir araya getirip bir kitap oluşturamamıştır. bu 100 yazarın arkasındaki 100 kişi de bir gün mükemmel bir kitap yazacakları umuduyla yaşarlar ama henüz başlamamışlardır.

biz sadece orhan pamuk'u görürüz, çünkü başarı göz önündedir, başarısızlık görünmezdir.

başarılı olmak çok zordur.

başarısızlık görünmezdir.
  • başarısızlık deneme cesaretinden yoksun olmaktır, ne eksik ne fazla. çoğu insan ile hayelleri arasında duran tek engel başarısızlık korkusudur. ancak başarısızlık bizi test eder ve gelişmemizi sağlar. bize aydınlanma yolunda dersler verir ve rehberlik eder. doğu'nun öğretmenleri yüz kere ıskalamadan nişan tahtasındaki hedefe isabet ettirilemeyeceğini söylerler. bu, kayıp yoluyla kâr sağlama yönündeki temel doğa yasası'dır. başarısızlıktan asla korkma. başarısızlık senin arkadaşındır.

(bkz: the monk who sold his ferrari)
  • "oysa, bazı insanlar vardır; en çamurlu yerlerden bile kolalı beyaz gömleklerini ve açık renk pantolonlarını kirletmeden çıkarlar. böyle adamlar hayatta başarıya ulaşırlar olric."*

yaz geliyor, hem de öyle böyle değil. bağıra çağıra. yine konur sokağa üstten bakan bir pencere kıyısında oturmuş biramı içiyorum. yalnızım, yalnız kalmak istiyorum, yalnız kalmak zorundayım. çünkü yukarıda kuzenim turgut'un dediği gibi başarıya ulaşanlardan olmadım hiçbir zaman. tertemiz sokaklarda kir pas içinde kaldım. dikiş tutturamadım. silahın patlamasıyla herkes koşmaya başladı ancak ben doğrulup sesin nereden geldiğine baktım. koşsana dediler. gidenlere baktım, hayli uzaklaşmışlardı. "gerek yok, nasıl olsa bu saatten sonra yakalayamam" dedim. "sen bilirsin" dediler. bilemedim. ne zaman koşmaya yeltensem yerde buldum kendimi, ayaklarım birbirine dolandı. hem sonra gözden kayboldu herkes, böylece onları takip edip nereye gittiklerini öğrenme şansımı da kaybettim.

şimdi bu lanet şehirde gezinip duruyorum. seviyorum bu lanet şehri. çünkü ankara kendimi unutturuyor. bu şehre acımaktan kendime üzülmeye fırsat bulamıyorum.

"tanrı tutunamayanlardan rahmetini esirgemesin"*
  • pes etmediğin sürece böyle bir şey yok.
hesabın var mı? giriş yap