1. son dönemde türkiyede sık sık işittiğimiz laf. normal şartlar altında kendiliğinden olması gereken gayet sıradan olaylar, hukuken yapılması zorunlu şeyler de dahil her şey nedense başbakanın talimatıyla gerçekleşiyor. omurgasız yalaka bürokrat ve bakanlar zaten artık her cümlenin başında "sayın başbakanımızın talimatlarıyla" diye başlama yarışı içerisinde.

    başbakan talimat verdi şu oldu, başbakan talimat verdi bu oldu. başbakan talimat verdi filanca kişi vatandaşlığa kabul edildi. başbakan talimat verdi federasyon seçimleri şöyle yapıldı. başbakan talimat verdi bilmem nerden gelmesi gereken yolun güzergahı değişti, bilmem nerdeki imar planı şöyle yapıldı. biraz önce okuduğum haber: "başbakan talimat verdi galatasaray kupayı sahada alacak"

    ulan bu ülkede kurallar, hukuk yok mu.
  2. birçok haberin başlangıç cümlesi, bıktım yemin ederim.

    sene olmuş 2013, mevzuat düzenlemelerimiz, devlet yatırımlarımız gereklilik, talep, analiz, uygunluk, fizibilite, maliyetle değil başbakan talimatıyla. insan kaderinin iki dudak arasında olduğu bu ülkede başkanlıkotokrasi mi teokrasi mi monarşi mi adını koysalar da kurtulsak.
  3. kendi hiyerarşisi içinde doğal bir durum. ama kardeşim sizin göreviniz talimat mı beklemek. iki eliniz bir işi doğrultamıyor musunuz?