şükela:  tümü | bugün soru sor
 • anlı şanlı türkiye cumhuriyet merkez bankası'nın yaptığı ve ekonomiyi dipsiz çukurlara doğru itmeye devam eden uygulama. gezi olaylarının nedeni olarak hiç bir dayanağı olmadan uydurulan faiz lobisi tespitine destek vermek için bağımsız ekonomi yönetimi yapan kuruluşun, faiz'leri artırmak yerine, halkın birikmiş zenginliği olan merkez bankası dolar rezervlerini gün be gün satıp eritmesidir. piyasadan çıkıp gitmek isteyen yabancıya, faiz alternatifini gösterip, ülkede kalmasını sağlamak yerine, dolarını al git demektir. peki ne oldu, başbakanın gönlü hoş tutuldu, faiz lobisinin oyununa gelinmedi ve faiz artırılmadı da; en az 10 milyar dolar piyasaya para sürüldü ve doların 2 tl olması engellenemedi. üretmeden harcayan ekonomimiz de yolun sonuna geldi. şimdi, o lüks arabaların, camdan rezidansların, yüksek maaşların, suyunun hangi değirmenden geldiğini görme zamanı. başka ülkelerin sermayeleriyle ağalık yapma dönemi sona erdi. bugün tcmb başkanı erdem başçı, korkusunu aşıp, piyasalara müdahale edileceğini söyleyebilecek mi? yoksa, her gün 50 milyon dolar satacağız diyerek başladığı güne 350 milyon dolar satıp -gelen talep 700+ milyon dolar- denizin bitmesini mi bekleyecek. artık dışarıdan petrol, doğalgaz alırken misketlerimizi veririz. yok ya, daha satılacak çok liman, bir sürü nehir, bir çok altın aranacak dağ var. otel yapılacak bir sürü tarihi bina, okul var. nasıl olsa ince ince planlanmış bir senaryoyla akıtılan gözyaşı, bir çuval oy ediyor.
 • ekonominin içine etmektir. merkez bankası'nın özerk yapısını sikip atmaktir. sorumlusu başbakan ve merkez bankası başkanıdır. sorumluları tarihe ve millete hesap vereceklerdir.
 • her iyi olayı başbakana bağlayanların görmek istemediği olay.
 • ingiltere'de kriz basladigindan beri dusen faiz son 3 yildir %0.50'ye cakilmis durumda ve gorunen o ki uzun sure yukselmeyecek de. bank of england'dan yapilan aciklamalar bunu gosteriyor. ama ingiltere'de muhalif olucam diye akillarini gotlerine sokan insanlar olmadigindan "basbakandan korkuyolar, baska bir aciklamasi olamaz" diyen kimselere rastlamadim.
 • başçı efendinin, ustasının dini inançlarının yolundan sadakatla devam edip etmeyeceğini de göreceğimiz karar. iki gün önce faiz artırmayacağız diyip bugünler de artırırsa, 1,92'lik dolar tahmini gibi yine insanları yanlış yönlendirise, artık merkez bankası başında da durmamalı, istifasını sunmalıdır.
  içinde olduğumuz yüzyılda, bilimle değil inanç kurallarıyla yol bulmaya kalkarsan, (uydurursan) çıkacağın yer bu dipsiz çöplük olur. enflasyon olan bir yerde, 630'ların medine'sinin kurallarını uygulamaya kalkarsan böyle ortada kalakalırsın.
  bilim iyidir iyi.
 • faiz lobisine direniyormuş. lan ülke ekonomik krize sürükleniyor daha ne olsun. vebali, günahı kat kat büyüktür faizden.
 • secim soylemleri olarak populist politikalar izleyen partilerin oldugu ulkelerde mumkundur. sadece bu partiler olmasi yetmez, bunlara inanan cahil bir halk da gereklidir.

  oyle ki bu halk, kendi ulkesiyle hemen hemen benzer olan bence az gelismis birilerine gore gelismekte olan ulkelerdeki vaziyetleri anlayabilmek konusunda dahi yetersizdir.

  o yuzden faiz lobisi hikayesine devam.
 • oturmuş hesaplamışlar, kur artışının bedeli faiz artışından daha ağır.
  merkez bankası hem kurun artışını durduramıyor, hem de sürekli rezerv kaybediyor. 19 milyar dolar harcanmış ve ateş sönmüyor. bu arada $/tl 1,92 olacak diyerek beklentiye ittiği şirketler iflasa doğru hızla sürükleniyor.
  yabancı bir uzmanın bile çözmüş. erdoğan geri adım attı denmesin diye merkez faiz artıramıyor diye görüş belirtiyor.

  " standard bank gelişen piyasalar analisti timothy ash faiz artırımının başbakan erdoğan için bir siyasi geri adım gibi görüldüğünü, bu yüzden ekonomistlerin merkez bankası'ndan böyle bir hamle beklemediğini söyledi. ash ancak bu durumda dolar/tl kuru ısınmaya devam edecektir. bu durumda daha yüksek seviyeleri görmemiz olası" diye konuştu."

  dünyanın hangi ülkesinde başbakan'nın inançları sarsılmasın diye ekonomi kurumları yönlerini belirler. muz cumhuriyeti değiliz diyorlar ya, biz muz cumhuriyetinin çok daha ötesindeyiz.

  http://www.hurriyet.com.tr/ekonomi/25605806.asp
 • aptallik otesi bir davranistir.

  ayni zamanda diktatorlukle yoneildigimizin bir gostergesidir. demokrasiyle yonetilen ulkelerde merkez bankasinin otonom olmasi gerekir.
 • yakında meteorolojinin hava tahminleri bile başbakanın keyfine göre düzenleneceğinden çok da şaşırtıcı gelmemiştir.