şükela:  tümü | bugün
  • en yuksek devlet memuru.
  • başbakanlık müsteşarı türkiye cumhuriyeti'ndeki bir numaralı kamu görevlisidir.başbakanlık'a bağlı birimlerden sorumlu olduğu gibi, bütün bakanlıklar arasındaki koordinasyondan da sorumludur.aynı zamanda, bakanlar kurulu toplantısına iştirak edebilen bir bürokrattır.başbakan adına imza attığı için, diğer bakanlıklara talimat gönderebilir.başka bir deyişle,başbakan adına hareket eder.bu yetkilerini başbakanlık müsteşar yardımcıları arasında dağıtır.bakanlıklardaki müsteşarlar ise, sadece kendi bakanlıklarının birimlerinden sorumludurlar.bakan, her ne kadar bakanlığın sevk ve idaresi sorumluluğuna sahip olsa da siyasi bir kimlik sahibidir.müsteşar ise bir noktada devlet adına bakanı yönlendiren kişidir.bu itibarla başbakanlık müsteşarını herhangi bir devlet memuru gibi görmek yanlıştır kanımca.
  • bu şahıs hakkında bir başka ilginç bilgi de şu imiş ki, bütün devlet memurlarının maaşları bu şahsın maaşı mihenk taşı kabul edilerek hesaplanırmış.

    bu vesileyle şunu da söyleyeyim ki,, bürokrasi hakikaten akıl sır ermeyecek bir düzenekmiş, weber kişisine hak vermemek elde değilmiş. hukuk disiplinine gelecek olursak... hmm.. adil falan değildir arkadaşım bu. gerçi bu ne kadar hukuk'un ne kadar iktisat'ın konusudur,, tartışma götürür. değil midir ki "değer" sorunsalı iktisat ilminin kadim meselesidir....
  • (bkz: intihal)
    (bkz: ömer dincer)
  • en yüksek kademeli bürokrat değildir. 1 numarada cumhurbaşkanlığı genel sektereteri vardır.
  • en önemli 3- 5 makamdan birisi. başında bulunan üst düzey memur, devlet terbiyesini ve geleneğini iyi bilmek zorunda. hükümet ve devlet farkını özümsemiş olmalı. devletin değil, parti devletinin adamı olursa, hukuk devletinin kurallarının nasıl çiğnendiğini net olarak görürsünüz.