şükela:  tümü | bugün
  • bir zamanlar yasemin yalcin'in canlandirdigi tansu ciller tiplemesi
  • tahminimce first lady'nin türkçeleştirilmeye çalışılmış hali.
  • (bkz: bayanefendi)
  • bütün devlet büyüklerinin default olarak erkek olduğunu öngören saçma sapan sıfat.
  • valla tdk kendisini ne zamandan itibaren kullanıma soktu bilemem ama tam da firstlady adaylarımız mrs erdoğan ve mrs gül iken ve bu hanımlar da başlarıyla başımızı ağrıtırken başbayan pek oturaklı, pek nüktedan olmuş, tebrik ediyorum buradan...

yine de meraktan soruyorum, hemen silicem, bunların erkeğine de başbay mı diyoruz acaba ki? başbaş ve baybay arası.. aman da aman...
  • tansu çiller başbakanlığı bıraktıktan sonra adı boşbayan olarak değişen bir zamanların yasemin yalçın klasiği. sakardır, elini üç kere öne atarak ha ha hayt diye güler, gaf ve pot konusunda üstüne yoktur ayrıca deyimleri de hep yanlış söyler. onu uyarmak ve dediklerini düzeltmek görevi sağkolu haset'e düşer. (bkz: esat kıratlıoğlu)

nereden bu kadar iyi hatırlıyorsun diye soranlara hemen söyleyim; ilkokul zamanlarında sesimi toklaştırdığımda boşbayanın sesinin neredeyse aynısı çıkardı ki o yüzden canlandırdığım skeçler sınıfın bir numaralı eğlencesi oluvermişti birden. ingilizcesini bile üşenmeyip yazıp oynadığımızı hatırlarım. bir de sınıfta dönemin ünlü politikacılarını canlandıran tipler de vardı, böylece sınıfta kendimizce bir kabine de oluşturmayı başarmıştık. tabii zamanla ses kalınlaştıkça ve de program da bitince "hadi bize bosbayan'ı yaaap" istekleri gitgide azaldı. ben biraz da memnun olmuştum tabii çünkü fazlasıyla üstüme yapışmıştı. (bkz: oynanan rolun uzerine yapismasi)
  • first lady'nin tdk tarafından kabul görmüş türkçe karşılığı imiş.
  • bu tipleme tansu çiller dış işlerine geçtiğinde dışbayan, muhalefete düşünce de boşbayan olarak devam etmişti.
  • başarılı bir yasemin yalçın tiplemesiydi bir zamanlar lakin yalçın'ın tansu çiller tiplemesinden ziyade dursun ali sarıoğlu tarafından canlandırılan haset tiplemesi ile aklımda yer edinmişti bu skeç. söz konusu haset karakteri esat kıratlıoğlu'nun yine çok başarılı bir taklididir.
  • başbayan'dan sonra kısa bir süre dışbayan ve boşbayan olarak da devam etmiş skeç. ayrıca türk mizahının ve medyasının o dönemki özgürlüğüne de güzel bir örnektir.