şükela:  tümü | bugün soru sor
 • öncelikle uktecinin notu: "neverwinter nights ve benzeri rpg oyunlarda kullanılan bir terim ama tam olarak işlevini çözemedim hala; o yüzdendir ki biri bu konuya açıklık getirsin lütfen..."

  şöyle ki, karakterin üzerinde herhangi armor ve item yokken, sadece strength veya agility (dexterity de olur) yada aynı durumdaki caster karakterin intellect veya wisdom (spirit de olur bazen) statları ile yaratabileceği damage gücüdür base attack. armor veya itemlardan gelen statlar veya powerlar bonus niteliğindedir. mesela karakterin temelde 50 strengthi varsa ve kullandığı kılıç 20 strength veriyorsa toplamda doğal olarak 70 strength olur ama yine de base ve bonus ayrı hesaplanır genelde oyunlarda. bunun sebebi çok çeşitlidir. örneğin bazı buff veya debufflar sadece base attack gücünüzü etkileyebiliyorken bazıları sadece bonus attack gücünüzü etkileyebilir. bu ikisinin sonuçları farklı olacaktır. aynı şekilde karakterin uzmanlaştığı yetenekler (talentler) sadece base attackı, sadece bonus attackı yada tamamını etkiliyor olabilir...

  (bkz: ukte dolması)
 • base attack bonus sadece class ile alınan, üzerine stat vs. eklenmemiş attack bonustur ve elinizde tuttuğunuz silah ile olan tecrübenizi gösterir. bu nedenle misal power attack gibi featlarda damage için attack bonus feda ederken silah becerinizi temsil eden bab'dan fedakarlık yaparsınız.
 • base attack bonus, genel olarak hedefi vurmayla ilgili tecrübenizi gösterir.
  özel bir silah tipiyle olan tecrübeniz değişebilir.
  (bkz: weapon specialization)