şükela:  tümü | bugün
 • kontakt lenslerin egrilik yaricapi; 7,9 ile 8,7mm arasinda degisir. "bc" seklinde kisaltilir. lensi kullanan kisinin gozunun egrilik yaricapiyla uyumlu olmalidir. misal, egrilik yaricapi 8,6mm olan bir goze 8,3mm'lik lens takmaya calisirsaniz, lens dar gelir, goz agrir, bas da agrir, goz lensi atmaya calisir, ama nafile olur.. dikkat edilmesi gereken bir ayrintidir. goz doktorlari gozunuzun egrilik yaricapini olcebilir. lens de bu yaricapa gore alinmalidir.
 • lens alirken normalde receteyle lens kutusunun uzerinde bulunan cok sayidaki rakamlara bakiyorum, birbiriyle tutuyorsa tamam diyorum. fakat rakamlarin anlami hakkinda herhangi bir malumatim yok. bu sefer moskova'da bir optikci $ahsima bc 8.7 yerine bc 8.5 kakalamaya kalki$inca ne oldugunu ara$tirdim. gozun egrilik yaricapiyla ilgili bir degermi$. yani gerekenden buyuk verilirse gozunde dogru durust durmaz, kucuk verilirse de gozu sikar ve zedeler. cok duz mantik.

  lensleri, aldigim dukkana geri goturdugumde ophthalmologist sifatli bir ki$i gozumun icine baka baka "olmaz bir $ey yigenim" numaralari yapti. 8.7 ile 8.5 arasinda cok sorun degilmi$, 5.0, 6.0 falan olsaymi$ tamammi$ ama bu kadarciktan bir $ey olmazmi$. bu arada hemen belirteyim ki bir cok lens ureticisi 8.1 ile 8.9 arasinda uretim yaparlar. yani 0.2'lik fark bc'de onemli bir sapma; 3.0 duzeyinde bir sapmadan bahsetmek ise sacmaliktan da ote.

  "gelmeden google'a baktim teyzecigim, haydi lensleri bir zahmet degi$tiriver de tadimiz kacmasin" deyince rusca bir $eyler soylendi ama aradaki fiyat farkini da iade etmek suretiyle* yeni lenslerimi pa$a pa$a sipari$ etti.
 • 8.9 olması çok kötü bir olay. gönül ister ki air optix aqua, acuvue oasys alalım. focus day & night alıp gece-gündüz takalım ama çanak anten kıvamındaki gözler için sadece softlens 38 ve focus visitint'in uyumlu modeli var. bc'si 8.9 olup da bunu kullanıyorum. süper oluyor diyen varsa bir özel mesaj kadar yakınım.
 • tüm yazdıklarım kullan at lensler içindir, sert lensler konu dışında, silikon hidrojel lenslerde bc 2 - 3 kademe üstüne uygun olabiliyor, acuvue oasys kullanıyorum focus visitint ten sonra iyi geldi oasys bc 8.4 visitint 8.6 kullanıyordum oasys bende uyum sağladı. alışmnak için biraz zaman lazım. b c değerleri 7,5 den 9.5 a kadar uzanır, en büyük curve equilibra lensinde bulunur, en küçüğü ise silsoft lensinde bulunur, silsoft lensi çocuklar için kullanıma uygundur, base curve'ü en düşük lenstir. 20 yıldır envai çeşit lens kullandım, şunu söyleyebilirim, ne doktor tavsiyesi ne de başka birşey bana çok konforlu gelen lens arkadaşımda kesinlikle çok rahatsızlık veriyor, gözleri kızarıyor. kendisi silikon hidrojel lens kullanamıyor. o kızarıklıkları görene kadar arkadaşıma baskı kurdum oasys kullansın diye ama onda yaramıyor, doktorlarda 50 tane deneme lensi istiyor dene dene uyumlusunu bulana kadar. e deneme yanılma ile doktorlukmu olur? göz numaramı, bc değeri astigmatizmasını ölçmek dışında doktorun verdiği markayı kullanmamayı tercih ediyorum. ha birde lense karşı duyarlı gözler var onlar deneme yanılma yaparken "bu olmadı" "birde şunu denieyeleim" derken gözü çıkacak kadar çok ellenip kan çanağına döndükten sonra "aa sende lense karşı alerji varmış" diyenede höyt demek lazım.
 • lens almadan önce hekime başvurdum. bc değerini 9.1 buldular, halbuki çanak anten tarzı bir gözüm de yok. denemek maksatlı 8.5 bc çaplı, soflens 66 toric markalı lens aldım. en başta sürekli rahatsız etse de bir süre sonra gözümün alıştığını düşünüyorum. ayakkabı misali ya taktıkca genişliyor ya gözümün bc çapı yanlış ölçüldü ya da sürekli kullanmadığımdan rahatsızlık durumu az oluyor. bc çapının 0.2-0.3 küçük olması, hele sürekli kullanmayacaksanız lenslerinizi, bence çok da problem olmaz. biraz batar ve kızartabilir ki her lens hakkında söylenir bu şikayetler. "aman biraz batsın nolcak", diyorsanız sorun yaşamadan kullanırsınız.

  bu yetmezmiş gibi başka bir problem olarak da astigmat numaram -3,25 ve -4,50 bunu karşılayacak da lens bulmak çok zor hatta imkansız.

  şimdi geçen yıl aldığımdan dört kutu daha lens alıcam. yani şundan. bc çapını yükseltip astigmatı düşürsem mi (şundan mı alsam) ya da yorumları çok kötü ve yıllık olan rainbow'dan alıp hem bcyi gözümün değerine biraz yaklaştırıp astigmatı da nerdeyse tamamen düzeltsem mi? rain bow hakkında insanlar acayip şikayetçi olmuşlar ve gözü rahatsız ettiğini söylemişler. kimininkini kızartmış kimininkine batmış filan. hangisini almam konusunda bir tavsiyesi olan varsa yeşillesin lütfen.
 • ben bunun 8.40ını gerçekten bulamıyorum. bulsam da çok pahalı oluyor, olayı nedir? altı aylık lense 90 lira ödemektense 250 ödemek istemiyorum, iki farklı kutu almak zorundayım. bilgili biri yeşillendirebilirse sevinirim.