şükela:  tümü | bugün
 • orijinal adı universität basel olan isviçredeki bir üniversite.

  http://www.unibas.ch/index.cfm?o_lang_id=2 adresinden ulaşılabilir.
 • 1460'da kurulmuş, isviçre'nin en eski üniversitesi.

  nachoststudien, yani ortadağu çalışmaları bölümü gayet zengin bir kadroya sahip. hans-lukas kieser, maurus reinkowskigibi yakın dönem osmanlı-türk tarihi çalışmaları ile adlarını duyurmuş isimlere ek olarak 5-6 tane de türk araştırmacı var. kütüphaneleri de bayağı sağlam imiş.
 • 2014 times global ranking sıralamasında 75. sırada olan üniversite.

  burada lisans eğitimi almak isteyenlerin almanca dilini iyi bilmesi haricinde, türkiye'de 4 yıllık bir lisans programında 2. yılı bitirdikten sonra başvurması gerekmektedir.

  yüksek lisans için ilgilenenlerin ise isviçre sistemine göre not ortalamalarının en az 6 üzerinden 5 olması gerekmektedir. türkiye not sistemine göre karşılığı küsüratları önemsemediğinizde 4 üzerinden 3 yeterlidir. not ortalaması 6 üzerinden 5'in altında bulunanlardan türkiye'de ilgili bir yüksek lisans programına kabul edildiğine dair kanıt istenir.
  bunun yanında lisans programında 4 yılda en az 180 kredi eğitimi tamamlanmış olması gerekmektedir. almış olunan kredi 180 krediden az olduğu takdirde (30 krediyi aşmamak şartıyla); eksik olan dersleri 1 dönem basel üniversitesi'nde lisans eğitimi alarak tamamlamanız istenir. bunun yanında yüksek lisansda almancanın yanında iyi derece ingilizce dil bilgisi talep edilir.

  bu anlattığım koşullar tıp bölümü haricindeki bölümler için geçerlidir.
 • bünyesinde mühendislik ve temel bilimler alanlarında doktora yapmış birileri varsa ve yeşillendirirse çok müteşekkir olacağım üniversite.