şükela:  tümü | bugün
 • akp'nin fonksiyonu flu kişisi cüneyd zapsu'nun eşi beyza zapsu'nun gazetelere yansıyan eylemi:
  http://www.milliyet.com.tr/…/01/24/son/sonsiy19.asp
  http://img125.imagevenue.com/…age=086f2_takvim2.jpg
 • tercih meselesi olan aktivitedir.

  bu noktada asıl dikkat edilmesi gereken hürriyet gazetesine ilgili habere gelen okuyucu yorumlarıdır.
 • ehliyetsiz araba kullanan bir şoförün yaptığından hiç bir farkı olmayan girişimdir.
  tabi ki tercih meselesidir...
 • "kendi hallerine bırakınız" diyebileceğim kadınlı erkekli grubun yaptığı eylemdir.

  ilginç olan takvim gazetesindeki fotoğrafta kadınların da ellerini erkekler gibi göbekleri üzerinden bağlamaları. bu da grup üyelerinin namaz konusunda ki malumatlarının ne derecede olduğu ve ne niyette oldukları konusunda fikir veriyor kanaatimce..
 • ibadet kalple, ahlakla yapılır, dış görünüşle değil derdirten cümledir. din gibi bi olgu asla şekilci olmamalıdır. ibadet ibadettir.
 • islamiyet'in hiçbir durumda başın örtünmesini gerekli veya zorunlu kılmadığı aklı başında herkes tarafından bilinmekteyken ve bu olay üzerine tekrar tekrar televizyonlarda tartışılmışken ve herkesin dini, imanı kendineyken neden üzerinde tartışıldığını anlamadığım eylem.

  namaz nasıl kılınacağı ayrıntılı olarak islamda belirtilmemiş bir ibadettir, usulü bugüne kadar bir şekilde bu şekilde oturmuş olması, bunun ileride bu şekilde devam edeceği anlamına gelmez. ayrıca beyanda bulunan tüm din adamları da kadının erkeklerin usulünde namaz kılmasının ibadeti bozmayacağını da söylediler, ki zaten aksi olsa bile, bozulan, sayılmayan ibadet de kendi ibadetleri olacak, kime ne!
 • başı kapalı namaz kılmak kadar doğaldır, neden olmasındır... zira kimin ne şekilde ibadet ettiği bizleri zerre kadar ilgilendirmez. veyahut keşke ilgilendirmeseydi. yine de yorumumuzu yapıyoruz.

  yalnız aklıma takılan bazı hususlar olmakta, şöyle ki... bir kadın dar kot pantolonla namaza gelip secde edince arkasındaki erkeğe bundan ne? ibadet gönül işidir, konsantrasyondur, kendini dış dünyadan soyutlayıp tanrıyla baş başa kalmaktır. bir erkek tanrısına ibadet ederken bir yandan da önünde secde eden kadının kalçalarını kesmekte ise gözleri, zaten aklının nerede olduğu, ibadetine ne kadar konsantre olduğu bellidir. kimse kalkıp da "dikkatini dağıtır olmaz öyle" demesin. islam insana her şeyden önce ahlaklı olmayı öğütler. zaten ibadet dışı zamanlarda bile onun bunun götünü kesmek hoş bir davranış değilken, ibadet ederken kadınların orasını burasını kesmeye yer aramak oldukça ahlaksızdır bence.

  ayrıca dinin 1500 yıllık kuralları, 1500 yıl boyunca körü körüne kabul edilsin diye değil, tanrının insanlara bahşettiği zeka sayesinde onları çözmemiz için, kişisel ve toplumsal huzuru korumak, manevi zenginliğe erişmek için vardır. bununla beraber kalkıp da son derece şekilci bir halde "oh biz çok laikiz" diyerek ibadet ettiğni göstermek de yersizdir.

  her halükarda, zaten kişilerin günahları kendilerini bağlar.

  bunlar da benim naçizane görüşlerimdir.
 • başı açık namaz kılmayı bir kenara bırakıp konu edilen olaya baktığımızda, bir art niyet kokusu almamak mümkün değil. kadınların namazda ellerini göbeklerinin üstünde bağlamalarından, ve namaz kılarken cemaatin etrafını kesmesinden anlıyoruz ki, bu insanlar namaz kılmayı da bilmiyorlar. oraya çıkıp poz vererek bir şeyi empoze etmeye çalışıyorlar veya aşırı saflıklarından bir şeyleri daha iyi hale getireceklerini zannediyorlar. olayı televizyondan izlediğimde (atv) namaz esnasında bir amcamla gözgöze bile geldim.(kameranın içine içine bakıyordu.) güzel kardeşim sen demek ki normalde namaz kılmıyorsun ki, namazın nasıl kılındığından da haberin yok. peki çıkıp orada kime neyi gösteriyorsun? halka çağ atlamanın yolunu mu??

  bu insanların yaptığını bütün herkes yapacak olursa, yakında sözlükte "camiden kız kaldırmak", "namazda kız kesmek" gibi başlıkları da görürüz herhalde. işte o zaman daha bi medeni oluruz!!
 • (bkz: sentez)