şükela:  tümü | bugün soru sor
 • javascript'in yaratıcısı, netscape ve mozilla'nın co-founderlarından brendan eichin yönettiği brave browser takımının eseri olan erc20 bazlı token. dijital reklamcılık dünyasında büyümenin yüzde 99'una sahip olan google ve facebook'un yoluna taş koymaya yönelik "cesur" bir amaçla yola çıkmış kullanıcı, yayıncı, reklamcı ilişkisini yeniden tanımlamayı planlayan devrim niteliğinde bir değer aracı olarak düşünülüyordu. dünkü ico'su (initial coin offering) bir rekor kırmış olup 24 saniyede 36 milyon dolar değerinde ether toplayıp soldout olmuştur. bizim gibi küçük yatırımcılar üçün birini alıp hüsran yaşamışlardır. zira sadece balinaların aşırı yüksek transaction fee'leri ödeyerek katılabildiği, totalde ilk etapta 190 küsür kişinin sahip olabildiği tokenlar haline gelmiştir. hatta bir kişi tüm tokenların çeyreğine sahip şu anda. google veya facebook bile almış olabilir. resmi olmayan alım satımı da liqui ve etherdelta gibi borsalarda başlamış ve fiyatı ico fiyatının 4-5+ misliyle satılmaktadır.

  alana tutana hayırlı olsun

  https://basicattentiontoken.org/
  https://etherscan.io/token/bat

  not: hayatımda bu kadar hızlı bu kadar büyük paranın toplandığını hiç görmemiştim.
 • markete çıkışı sonrasındaki minumum fiyatı 0.00001012 btc olan amaçlı coinlerden. günümüzde ise dibe yakın bir seviye olan 0.00001237 btc'den işlem görmektedir. orta-uzun vade için üzmeyecek miktar alınabilir..ve tabi ki ytd*.
 • kripto marketin en iyi projelerinden biri. rakip google ve facebook gibi reklam devleri. proje ekibi brave browser ürününü geliştirmekte ve bu tarayıcının en büyük özelliği reklam izleyip izlememeye karar verebiliyor olmanız. isterseniz reklamları serbest bırakabiliyor, isterseniz reklamları kapatabiliyor, isterseniz de brave ağındaki reklamları göstererek bundan gelir elde edebileceksiniz. oldukça güzel bir model ama henüz tarayıcıda reklam izleyerek gelir elde etme modülü yok, yeni sürümlerde gelecek. mobil sürümü de oldukça hızlı ve reklamsız.

  ayrıca yotuberler için de yakın zamanda bir güncelleme geldi. duckduckgo partnerlikleri var ve kripto markete uygun metamask uygulamasını da tarayıcıya entegre ettiler. mercury ismini verdikleri güncelleme beklenenden geç çıktı ve biraz hayal kırıklığı yarattı, gemini yolda. takip etmekte fayda var.

  yatırımcıları için en büyük dezavantajı tokenlerin büyük bir bölümü bir grubun elinde olması, bu nedenle fiyatı manipülasyona açık. uzun süre 20 cent civarlarında gezindi, şimdilerde biraz toparlandı, 37 cent seviyelerinde. fiyatındaki dalgalanmalar yayıncıları, reklam verenleri ve reklam izleyicileri nasıl etkileyecek ileride göreceğiz.
 • gerçekten heyecanlandıran proje.
  sözlüğün çakma ekonomist ve bilişimcilerimi bir yana bırakırsak, gerçekten blockchain denilen şeyin neler başarabileceğine ya da neden geleceğin ta kendisi olduğuna örnek teşkil ediyor.

  blockchainin vaadettiği şey 3.şahısları ortadan kaldırmak. sizi ürün olarak kullanan facebook ve googleı. iki kişi arasındaki ticaretten komisyon alan bankayı vesaire.

  bu abiler diyorlar ki, facebook ve google sizler sayesinde, sizleri ürün olarak kullanıp milyonlarca dolar kazanıyorlar. gelin bizim browserımızı kullanın ki bu brave browser oluyor, reklam gelirlerini paylaşalım ve ödemeleri bu coin ile yapalım.
 • biraz isimden kaybediyor sanki. daha iddialı ve kulağa hoş gelen bir isim bulabilirler/miş. şu takımın başarısız olması zor:
  https://basicattentiontoken.org/about/

  adviserları arasında zcash'in founder'ı zooko wilcox da var. bu kadar ucuzken kenara 1000 tane ayırın. tek sorunu bence ethereum token'ı olması. daha farklı bir platform bulabilirlerdi.
 • bomba gibi gelen, google, youtube gibi devlere reklam alanında büyük bir rakip olma potansiyeline sahip projedir. ayrıca brave adında chrome'mun eksiklerinin bazılarını gidermiş olan, gayet hızlı ve güçlü bir web browser'ı ile desteklenmektedir.
 • başarılı ve çözüm odaklı bir proje. brave browser'ın hala geliştirilmeye ihtiyacı olsa da reklamları önleme konusunda başarılı.

  https://brave.com/
 • browserını indirmek için üç farklı yerde internet bağlantısıyla denedim. hep bir yerde takıldı. çare olarak wget ile londra'daki sunucuma çekip, sftp üzerinden türkiye'deki bilgisayarıma daha hızlı aktardım. sadece sunucu 100mb/s indirdiği için değil, secure olmasına rağmen sftp bile http layerından hızlı olduğu için. başgan sen yapma bari. interneti, internet yapan adamsın. büyük düşün.

  not: ie 5.5 kullanıyorum.
 • binance'den kucuk bir miktar alip izlemeye basladigim altcoin.

  guzel bir fikirle yola cikmislar. brave browser orta vadede facebook ve google'i tirmalarsa biraz yukselir umuduyla aldik bakalim (ytd)
 • bat projesine benzer başka bir reklamcılık projesi için;

  (bkz: adhive.tv)