şükela:  tümü | bugün
 • akp devletinin gönderdiği 150 asker, 20 civarında tank eşliğinde sözümona peşmergeyi eğitme amaçlı işgal ettiği musul'un bir kasabası. asıl görevleri, esad'ı devirmek ve rojava'yı yok etmek olan ışid''e destektir. hayret, kimse tek satır yazmamış başika hakkında. oysaki başika söylenişi ne güzel bir isim, kulağa ne hoş geliyor dedim, ekşi’ye felan baktım ama bulamadım tek satır. kürt arkadaşlar sağ olsun, anlamını öğrendim. kürtçe'de çok beğendiğin bir şey için söylenen bir iltifat, sıfat, bir nevi çok güzel anlamına geliyormuş. başika, başika...
 • ırak devletinine ait toprak. empati yoksunu insanımız 10 sn rus uçağı türk toprağına girdi diye uçak vurulmasını savunur ama yıllardır ırak devletinin ulusal egemenlik hakkına tecavüzü görmezden gelir.

  edit : madem ırak diye bir devlet yok niye bağdat büyük elçiliği var? niye siyasi -ekonomik antlaşmalar yapıyoruz bu var olmayan ülkeyle? niye bm tanıyor? bunların hepsi bahanedir. empati yoksunluğudur. işine geldiği gibi görme hastalığıdır. benim toprağım bayrağım namusum diyeceksin, başkasınınkini hiçe sayacaksın.
 • ırak var mı ki toprağı olsun... ırak'ın yaptığı açıklamaların bizi bağlayan hiçbir yanı yoktur; evet yoktur çünkü ırak diye bir şey yoktur. zaten ingilizler eliyle kurulan bu yapay muhtarlık ne ülke olabilmiştir ne de bir toplum kurabilmiştir. bizim ırak sınırımız fiili bir durumdadır; resmi çizgiler yahut bu yönde bir anlaşma bulunmamaktadır. ayrıca herkes ırak'ta cirit atarken bilmem kaç küsür km'lik sınırımızın olduğu ve çok değil doksan yıl önce bizim resmi topraklarımız olan bir bölgeye müdahil olmamızdan daha doğal bir şey olamaz.

  benim anlamadığım başbakan başika'da bulunuşumuzu 'demografik yapının değiştirilmesine müsaade etmemek' olarak açıklamış; iyi de ağa demografik yapının amına koyan barzani'nin peşmergelerini niye eğitiyoruz o zaman? ırak merkezi hükümeti kendi varlığını korumaktan acizken ne demografisini değiştirecek? kerkük'te türkmen eserlerini yıkan (bkz: kerkük'te tarihi türk eserlerinin yok edilmesi) türkmen mezarlıklarına dahi kürt göçmenleri yerleştiren ve açıkça 'kerkük kürdistan'ın kalbidir' diyen; yetmezmiş gibi punduna getirip telafer'e, musul'a yerleşmek isteyen barzani'nin götü boklu peşmergelerini eğitmenin neresi milli çıkarlarımıza uygun?

  bizim amacımız bölgede türkmen varlığını buharlaştırıp musul ve kerkük'ü içeren bir kürdistan kurmak mıdır? erbil havaalanı'na türkiye'nin doğusunu kürdistan sınırlarında gösteren dev bir harita asan barzani, yıllardır pkk'nın kuzey ırak'ta üslenmesine göz yuman, yaptığımız her sınır ötesi harekatta vıyaklayan barzani gerçekten bizim dostumuz mudur?

  sorular, sorular... bulunuşumuzun neyi amaçladığını anlayamadığım musul'un kuzeyindeki üs...
 • başbakanımızın sözleriyle devletimizin bağlandığı ırak'a ait bölge. şu saatten sonra türk askeri oradan ne olursa olsun çekilemez. gözdağı mı verdik, hareket alanımızı mı daralttık zamanla görücez.
 • ırak, suriye devlet değil. başika da bizim arka bahçemiz.
 • ırak savunma bakanı'ndan 'türk askeri' tepkisi! ırak savunma bakanı halid el ubeydi, türk mevkidaşı ismet yılmaz ile görüştü. askeri sevkiyata tepki gösterdi.
  ubeydi türk askerleri hakkında da türkiye'ye suçlamada bulundu.
  bak ırak savunma bakanı ziyaret etti dediğiniz, destekliyor dediğiniz adamın bir iki yazısı basınımıza yansıyanı bunlar. arasak belki tonla daha haber bulabiliriz.
  şii ler bölgeyi ele geçirmesin, kürtler ele geçirmesin , sizin amacınız sünnilik , barış kardeşlik değil tüm derdiniz sünniler yönetisin, tüm dünya sünni olsun. tek renk- tek mezhep-tek adam- tek tip düşünce. işte siz busunuz.
  ırakta abd'nin ne işi var diyenlere soruyorum, senin istenmediğin yerde ne işin var?
  bu başika saçmalığını savunulan emperyalizm konusunu biraz incelesin.

  güncelleme: ırak başbakanlık enformasyon dairesinden yayımlandığı bildiride, "ibadi'nin ankara ziyareti sırasında, cumhurbaşkanı erdoğan'ın, başika'da bir üs kurması iddiası üzerine başika'ya girdikleri sözleri asılsızdır. ayrıca türk hükümetini yaptığı açıklamalarda, önce musul valisi etil nüceyfi'nin talebi üzerine daha sonra kürdistan hükümeti'nin talebi üzerine ve son açıklamalarında ise, uluslararası koalisyon gücü'nün yalanlamasına rağmen, koalisyon gücü talebi ve izini üzere bulunuyoruz sözlerinde çelişkiler görünmektedir. türk hükümeti'nin bu çelişkili açıklamaları, kendilerini ve sonucu bilinmeyen bir krize yol açarak komşu bir ülkenin egemenliğine müdahele ederek türk askerini zor duruma bıraktılar.
  rte ırak başbakanına "musulda bildiğimizi okuyacağız" dedi. aynısını başkası yapsa demediğini bırakmaz ama oy verip desteklediği yapınca ölümleri bile kutsallaştırır.
  not: cahil olmak faşist olmaktan iyidir.
 • şu olaya mezhepçi gözle bakana laf anlatamazsın.

  "şii ler bölgeyi ele geçirmesin, kürtler ele geçirmesin , sizin amacınız sünnilik , barış kardeşlik değil tüm derdiniz sünniler yönetisin, tüm dünya sünni olsun. tek renk- tek mezhep-tek adam- tek tip düşünce. işte siz busunuz. " diyor adam. yahu bölge sünnilerin çoğunlukta olduğu bölge şiiler ya da kürtler kendilerine ait olmayan yerlere konuyor diyenler mezhepçi oluyorsa sen ne oluyorsun acaba. herhalde şii ele geçirmesi kürt ele geçirmesine bölge kiminse onda kalsın.

  ama yok sizin derdiniz türk'e sünni'ye hayat hakkı olmasın tüm dünya puşt olsun.

  not: şii'ye bir sünniye iki.
 • anlaşılan sadece dinci-gericilerimiz değil faşistlerimiz de misak-ı milli hayallerine kapılmış. fırsattan istifade gidip oralara çöreklenelim fikrindeler. olursa büyük kahraman oluruz, olmazsa biz çekildik deriz nasıl olsa halk arkamızda düşüncesindeler.
  davutoğlu uçak düştüğünde sınır namustur demişti, şimdi güneydoğuyu gezen hulusi akar sınır namustur diyor. anlaşılan sadece türkiyenin sınırı namus. son söz "milletin hayatı tehlikeye maruz kalmadığı sürece, harp bir cinayettir"
 • öncelikle ırak diye bir ülkenin aslında hiç var olmadığını anlamak gerekiyor; bak güzel kardeşim, senin ırak dediğin yerin yarım asırdan biraz fazla bir yönetim tecrübesi var ki akıllara ziyan...ülkeyi ülke yapan toplumdur; ırak'ta yaşayan insanlar hiçbir zaman bir 'ırak toplumu' olmadılar. şii'ler irancı, araplar suudçu, türkmenler her yerde oldukları gibi sahipsiz kürtler ise her zamanki gibi bütün dünyanın desteklediği bir hayat yaşadılar. şiddeti düşse bile çatışma ve gerilim bu ülkede hiç bitmedi. ırak kurulduğu günden bugüne 'ırak' olarak varlık gösteremedi. biraz tarih okusan ne demek istediğimi çok rahat anlarsın. bizim orada elçiliğimizin olması yahut anlaşmamızın bulunması değil yani mesele. böyle dünyada sadece bizim rağbet ettiğimiz 'toprak bütünlüğü', 'şurası şuralılarındır' gibi tezlerin hiçbir karşılığı olmadığını sadece haberleri izlesen anlayabilirsin. kusura bakmayın ama dünya sizin sandığınız kadar masum bir yer değil ve alemin tek enayisi de biz değiliz. dünya barışını biraz da dünya nimetlerini bölüşenler düşünsün.

  altmış üç ülke ırak'ta ne arıyorsa bizde onu arıyoruz, aramalıyız. avustralya iki kıta aşıp gelmiş ama biz bağırsak duyulacak kadar yakın bir ülkeye 'karışmamalıyız'. 93 yıl önce erzurum gibi bir vilayetimiz olan musul'un, kerkük'ün kaderinde italyan'ın dahli olacak ama biz 'barış olsun, insanlar ölmesin, kuşlar ne güzel, rüzgar ne kadar hoş' retoriğine sığınacağız. böyle saçma şey olmaz.

  musul üzerinde tarihi, kültürel, coğrafî ve siyasi bağlarımız, bağlantılarımız mevcutken sadece bir seyirciden ibaret kalmamızın bedelini çok ağır ödeyeceğimizi bilmek gerekir. körfez harekatından, 2003 abd'nin ırak işgalinden güçlenerek çıkan pkk'nın bir de musul yakınlarında yeni bir üs elde etmesini istemiyorsak musul'da etkin olmalıyız.

  haşdi şabi militanlarının bir katliama imza atmaması, iran'ın güneyimize sarkmamasını istiyorsak etkin olmalıyız. kürtler'in bir göç dalgasıyla kerkük'te olduğu gibi musul'un da demografik yapısını değiştirmesini istemiyorsak etkin olmalıyız.

  doksan yıldır seyirci olmamızın bedelini ödediğimiz yetmez mi?

  tanım: bölgenin en yakın muhatabı olduğumuz için bulunmak zorunda olduğumuz kamp. bu kampın ilerleyen süreçte nasıl bir anlam taşıdığını hep birlikte göreceğiz; kazanırsak da kaybedersek de..