şükela:  tümü | bugün
 • başlığı açan arkadaşın hiç bişey bilmediğini gösteren kasaba
 • ırak devletinine ait toprak. empati yoksunu insanımız 10 sn rus uçağı türk toprağına girdi diye uçak vurulmasını savunur ama yıllardır ırak devletinin ulusal egemenlik hakkına tecavüzü görmezden gelir.

  edit : madem ırak diye bir devlet yok niye bağdat büyük elçiliği var? niye siyasi -ekonomik antlaşmalar yapıyoruz bu var olmayan ülkeyle? niye bm tanıyor? bunların hepsi bahanedir. empati yoksunluğudur. işine geldiği gibi görme hastalığıdır. benim toprağım bayrağım namusum diyeceksin, başkasınınkini hiçe sayacaksın.
 • ırak var mı ki toprağı olsun... ırak'ın yaptığı açıklamaların bizi bağlayan hiçbir yanı yoktur; evet yoktur çünkü ırak diye bir şey yoktur. zaten ingilizler eliyle kurulan bu yapay muhtarlık ne ülke olabilmiştir ne de bir toplum kurabilmiştir. bizim ırak sınırımız fiili bir durumdadır; resmi çizgiler yahut bu yönde bir anlaşma bulunmamaktadır. ayrıca herkes ırak'ta cirit atarken bilmem kaç küsür km'lik sınırımızın olduğu ve çok değil doksan yıl önce bizim resmi topraklarımız olan bir bölgeye müdahil olmamızdan daha doğal bir şey olamaz.

  benim anlamadığım başbakan başika'da bulunuşumuzu 'demografik yapının değiştirilmesine müsaade etmemek' olarak açıklamış; iyi de ağa demografik yapının amına koyan barzani'nin peşmergelerini niye eğitiyoruz o zaman? ırak merkezi hükümeti kendi varlığını korumaktan acizken ne demografisini değiştirecek? kerkük'te türkmen eserlerini yıkan (bkz: kerkük'te tarihi türk eserlerinin yok edilmesi) türkmen mezarlıklarına dahi kürt göçmenleri yerleştiren ve açıkça 'kerkük kürdistan'ın kalbidir' diyen; yetmezmiş gibi punduna getirip telafer'e, musul'a yerleşmek isteyen barzani'nin götü boklu peşmergelerini eğitmenin neresi milli çıkarlarımıza uygun?

  bizim amacımız bölgede türkmen varlığını buharlaştırıp musul ve kerkük'ü içeren bir kürdistan kurmak mıdır? erbil havaalanı'na türkiye'nin doğusunu kürdistan sınırlarında gösteren dev bir harita asan barzani, yıllardır pkk'nın kuzey ırak'ta üslenmesine göz yuman, yaptığımız her sınır ötesi harekatta vıyaklayan barzani gerçekten bizim dostumuz mudur?

  sorular, sorular... bulunuşumuzun neyi amaçladığını anlayamadığım musul'un kuzeyindeki üs...
 • başbakanımızın sözleriyle devletimizin bağlandığı ırak'a ait bölge. şu saatten sonra türk askeri oradan ne olursa olsun çekilemez. gözdağı mı verdik, hareket alanımızı mı daralttık zamanla görücez.
 • ırak, suriye devlet değil. başika da bizim arka bahçemiz.
 • başika kampı ırak yönetiminin bilgisi dahilinde musul'un yaklaşık 30 km kuzeyinde ordumuz tarafından kuruldu. ırak savunma bakanının* bizzat gelerek kampı ziyaret etmesi merkezi hükümetin onayı olarak değerlendirilebilir.

  türk ordusu başika'da haşd el vatani adı altında kurulan orduyu eğitiyor. bu birliğin kurulmasının amacı musul'un ışid işgali öncesindeki yapısını korumaya çalışmak. zira ortadoğu'da öyle bir denklem oluştu ki, ışid bir bölgeyi ele geçiriyor ve ardından suriye'de pkk, ırak'ta haşd el şabi amerikan silahlarıyla gelip orayı kurtarıyor. pkk kurtardığı(!) bölgeleri kürt şehri haline getiriyor, haşd el şabi kurtardığı(!) bölgeleri şii şehri haline getiriyor. ne güzel dünya değil mi?

  peki biz orada ne yapıyoruz? musul'un büyük aşiretlerinden ve ışid şehri ele geçirmeden önce şehri yöneten* nuceyfi aşiretiyle çalışıyoruz. mit ve türk ordusu nuceyfi aşiretiyle anlaşıyor ve aşiretin mensuplarından oluşan haşd el vatani adı verilen ordu kuruluyor. bugüne kadar yaklaşık olarak 8 bin savaşçının eğitildiği söyleniyor. buraya kadar resmi olarak bir sorun yok, zira kağıt üzerinde sadece eğitim veriyoruz ve silah olmayan askeri donanım sağlıyoruz ( bot - telsiz vs.) . işte zurnanın zart dediği nokta burada başlıyor. zira biz oraya sadece telsiz ve bot sokmuyoruz.

  ırak merkezi yönetimi ilk başta başika için onay veriyor çünkü biz orada sadece eğitim verecek ve silah olmayan donanım sağlayacaktık. buna sıcak baktılar çünkü musul operasyonu için mayın eşşeği lazımdı. merkezi ordunun hafif silahlar verdiği haşd el vatani ordusu musul'un alınması için savaşacak ölecek ve musul alındığında beraber şehri aldıkları iran destekli haşd el şabi'nin elinde bulunan ağır silahların eşliğinde şehirden siktir edileceklerdi. türk ordusu bu durumun yaşanmasını istemiyor ve bu yönde hareket ediyor.

  burada olay sadece musul değil tabii ki. türkiye kuzey ırak'ta bir etki alanı oluşturmaya çalışıyor. amerika bugün baltık ülkerinde sürekli yeni anlaşmalar yapıyor, yeni üsler kuruyor. gürcistan'ı ukrayna'yı kaşıyor. bu rusya'ya karşı etki alanı oluşturmaktır. bunu minimal düşünün. türk ordusu da kuzey ırak'ta güçlü aşiretlerle ve barzani ile ilişki kurup pkk'ya ve iran'a karşı etki alanı oluşturmaya çalışıyor. başika bu etki alanının merkez üssüdür.

  ne işimiz var başika'da diyenler inşallah cahildirler, başka türlüsünü söylemek istemem. ama orada askerimiz ölüyorcular ise sadece komik. ya orada görev yapan askerlerin kim olduğunu bilmiyorlar ya da pembe götlüler. evet gülmeyin ya, komşunun oğlunun dağıtımının başika'ya çıkabileceğini düşünen mallar var bu sitede. evet bomonti malt hocam, şişe evet.
 • ırak savunma bakanı'ndan 'türk askeri' tepkisi! ırak savunma bakanı halid el ubeydi, türk mevkidaşı ismet yılmaz ile görüştü. askeri sevkiyata tepki gösterdi.
  ubeydi türk askerleri hakkında da türkiye'ye suçlamada bulundu.
  bak ırak savunma bakanı ziyaret etti dediğiniz, destekliyor dediğiniz adamın bir iki yazısı basınımıza yansıyanı bunlar. arasak belki tonla daha haber bulabiliriz.
  şii ler bölgeyi ele geçirmesin, kürtler ele geçirmesin , sizin amacınız sünnilik , barış kardeşlik değil tüm derdiniz sünniler yönetisin, tüm dünya sünni olsun. tek renk- tek mezhep-tek adam- tek tip düşünce. işte siz busunuz.
  ırakta abd'nin ne işi var diyenlere soruyorum, senin istenmediğin yerde ne işin var?
  bu başika saçmalığını savunulan emperyalizm konusunu biraz incelesin.

  güncelleme: ırak başbakanlık enformasyon dairesinden yayımlandığı bildiride, "ibadi'nin ankara ziyareti sırasında, cumhurbaşkanı erdoğan'ın, başika'da bir üs kurması iddiası üzerine başika'ya girdikleri sözleri asılsızdır. ayrıca türk hükümetini yaptığı açıklamalarda, önce musul valisi etil nüceyfi'nin talebi üzerine daha sonra kürdistan hükümeti'nin talebi üzerine ve son açıklamalarında ise, uluslararası koalisyon gücü'nün yalanlamasına rağmen, koalisyon gücü talebi ve izini üzere bulunuyoruz sözlerinde çelişkiler görünmektedir. türk hükümeti'nin bu çelişkili açıklamaları, kendilerini ve sonucu bilinmeyen bir krize yol açarak komşu bir ülkenin egemenliğine müdahele ederek türk askerini zor duruma bıraktılar.
  rte ırak başbakanına "musulda bildiğimizi okuyacağız" dedi. aynısını başkası yapsa demediğini bırakmaz ama oy verip desteklediği yapınca ölümleri bile kutsallaştırır.
  not: cahil olmak faşist olmaktan iyidir.
 • şu olaya mezhepçi gözle bakana laf anlatamazsın.

  "şii ler bölgeyi ele geçirmesin, kürtler ele geçirmesin , sizin amacınız sünnilik , barış kardeşlik değil tüm derdiniz sünniler yönetisin, tüm dünya sünni olsun. tek renk- tek mezhep-tek adam- tek tip düşünce. işte siz busunuz. " diyor adam. yahu bölge sünnilerin çoğunlukta olduğu bölge şiiler ya da kürtler kendilerine ait olmayan yerlere konuyor diyenler mezhepçi oluyorsa sen ne oluyorsun acaba. herhalde şii ele geçirmesi kürt ele geçirmesine bölge kiminse onda kalsın.

  ama yok sizin derdiniz türk'e sünni'ye hayat hakkı olmasın tüm dünya puşt olsun.

  not: şii'ye bir sünniye iki.
 • anlaşılan sadece dinci-gericilerimiz değil faşistlerimiz de misak-ı milli hayallerine kapılmış. fırsattan istifade gidip oralara çöreklenelim fikrindeler. olursa büyük kahraman oluruz, olmazsa biz çekildik deriz nasıl olsa halk arkamızda düşüncesindeler.
  davutoğlu uçak düştüğünde sınır namustur demişti, şimdi güneydoğuyu gezen hulusi akar sınır namustur diyor. anlaşılan sadece türkiyenin sınırı namus. son söz "milletin hayatı tehlikeye maruz kalmadığı sürece, harp bir cinayettir"