şükela:  tümü | bugün
 • başlığı açan arkadaşın hiç bişey bilmediğini gösteren kasaba
 • ırak var mı ki toprağı olsun... ırak'ın yaptığı açıklamaların bizi bağlayan hiçbir yanı yoktur; evet yoktur çünkü ırak diye bir şey yoktur. zaten ingilizler eliyle kurulan bu yapay muhtarlık ne ülke olabilmiştir ne de bir toplum kurabilmiştir. bizim ırak sınırımız fiili bir durumdadır; resmi çizgiler yahut bu yönde bir anlaşma bulunmamaktadır. ayrıca herkes ırak'ta cirit atarken bilmem kaç küsür km'lik sınırımızın olduğu ve çok değil doksan yıl önce bizim resmi topraklarımız olan bir bölgeye müdahil olmamızdan daha doğal bir şey olamaz.

  benim anlamadığım başbakan başika'da bulunuşumuzu 'demografik yapının değiştirilmesine müsaade etmemek' olarak açıklamış; iyi de ağa demografik yapının amına koyan barzani'nin peşmergelerini niye eğitiyoruz o zaman? ırak merkezi hükümeti kendi varlığını korumaktan acizken ne demografisini değiştirecek? kerkük'te türkmen eserlerini yıkan (bkz: kerkük'te tarihi türk eserlerinin yok edilmesi) türkmen mezarlıklarına dahi kürt göçmenleri yerleştiren ve açıkça 'kerkük kürdistan'ın kalbidir' diyen; yetmezmiş gibi punduna getirip telafer'e, musul'a yerleşmek isteyen barzani'nin götü boklu peşmergelerini eğitmenin neresi milli çıkarlarımıza uygun?

  bizim amacımız bölgede türkmen varlığını buharlaştırıp musul ve kerkük'ü içeren bir kürdistan kurmak mıdır? erbil havaalanı'na türkiye'nin doğusunu kürdistan sınırlarında gösteren dev bir harita asan barzani, yıllardır pkk'nın kuzey ırak'ta üslenmesine göz yuman, yaptığımız her sınır ötesi harekatta vıyaklayan barzani gerçekten bizim dostumuz mudur?

  sorular, sorular... bulunuşumuzun neyi amaçladığını anlayamadığım musul'un kuzeyindeki üs...
 • başbakanımızın sözleriyle devletimizin bağlandığı ırak'a ait bölge. şu saatten sonra türk askeri oradan ne olursa olsun çekilemez. gözdağı mı verdik, hareket alanımızı mı daralttık zamanla görücez.
 • şu olaya mezhepçi gözle bakana laf anlatamazsın.

  "şii ler bölgeyi ele geçirmesin, kürtler ele geçirmesin , sizin amacınız sünnilik , barış kardeşlik değil tüm derdiniz sünniler yönetisin, tüm dünya sünni olsun. tek renk- tek mezhep-tek adam- tek tip düşünce. işte siz busunuz. " diyor adam. yahu bölge sünnilerin çoğunlukta olduğu bölge şiiler ya da kürtler kendilerine ait olmayan yerlere konuyor diyenler mezhepçi oluyorsa sen ne oluyorsun acaba. herhalde şii ele geçirmesi kürt ele geçirmesine bölge kiminse onda kalsın.

  ama yok sizin derdiniz türk'e sünni'ye hayat hakkı olmasın tüm dünya puşt olsun.

  not: şii'ye bir sünniye iki.
 • öncelikle ırak diye bir ülkenin aslında hiç var olmadığını anlamak gerekiyor; bak güzel kardeşim, senin ırak dediğin yerin yarım asırdan biraz fazla bir yönetim tecrübesi var ki akıllara ziyan...ülkeyi ülke yapan toplumdur; ırak'ta yaşayan insanlar hiçbir zaman bir 'ırak toplumu' olmadılar. şii'ler irancı, araplar suudçu, türkmenler her yerde oldukları gibi sahipsiz kürtler ise her zamanki gibi bütün dünyanın desteklediği bir hayat yaşadılar. şiddeti düşse bile çatışma ve gerilim bu ülkede hiç bitmedi. ırak kurulduğu günden bugüne 'ırak' olarak varlık gösteremedi. biraz tarih okusan ne demek istediğimi çok rahat anlarsın. bizim orada elçiliğimizin olması yahut anlaşmamızın bulunması değil yani mesele. böyle dünyada sadece bizim rağbet ettiğimiz 'toprak bütünlüğü', 'şurası şuralılarındır' gibi tezlerin hiçbir karşılığı olmadığını sadece haberleri izlesen anlayabilirsin. kusura bakmayın ama dünya sizin sandığınız kadar masum bir yer değil ve alemin tek enayisi de biz değiliz. dünya barışını biraz da dünya nimetlerini bölüşenler düşünsün.

  altmış üç ülke ırak'ta ne arıyorsa bizde onu arıyoruz, aramalıyız. avustralya iki kıta aşıp gelmiş ama biz bağırsak duyulacak kadar yakın bir ülkeye 'karışmamalıyız'. 93 yıl önce erzurum gibi bir vilayetimiz olan musul'un, kerkük'ün kaderinde italyan'ın dahli olacak ama biz 'barış olsun, insanlar ölmesin, kuşlar ne güzel, rüzgar ne kadar hoş' retoriğine sığınacağız. böyle saçma şey olmaz.

  musul üzerinde tarihi, kültürel, coğrafî ve siyasi bağlarımız, bağlantılarımız mevcutken sadece bir seyirciden ibaret kalmamızın bedelini çok ağır ödeyeceğimizi bilmek gerekir. körfez harekatından, 2003 abd'nin ırak işgalinden güçlenerek çıkan pkk'nın bir de musul yakınlarında yeni bir üs elde etmesini istemiyorsak musul'da etkin olmalıyız.

  haşdi şabi militanlarının bir katliama imza atmaması, iran'ın güneyimize sarkmamasını istiyorsak etkin olmalıyız. kürtler'in bir göç dalgasıyla kerkük'te olduğu gibi musul'un da demografik yapısını değiştirmesini istemiyorsak etkin olmalıyız.

  doksan yıldır seyirci olmamızın bedelini ödediğimiz yetmez mi?

  tanım: bölgenin en yakın muhatabı olduğumuz için bulunmak zorunda olduğumuz kamp. bu kampın ilerleyen süreçte nasıl bir anlam taşıdığını hep birlikte göreceğiz; kazanırsak da kaybedersek de..
 • başımıza iş açacak gibi.
 • peşmerge tarafından işid'den alındığı iddia edilen bölge. oradaki türk askeri kampı hakkında henüz bir bilgi yok.
 • hayaller: erdoğan'dan ibadi'ye: "sen benim zaten muhatabım değilsin, seviyemde değilsin,kıratımda değilsin, kalitemde değilsin."

  gerçekler: ibadi: "başika'dan türk askerinin çekilmesi konusunda türkiye ile anlaştık."