şükela:  tümü | bugün
 • gunluk gazetelere, resmi mercilerce verilmis ilanları tevzi eden, ilan yayinlandiktan sonra, ilanin yayinlandigi gazetenin ilgili sayisini, ilani veren resmi merciye ulastiran kurum. istanbulda, sultanahmette bulunur. basin ilanin ilan ambargosu koydugu bir gazete, arkasinda inatla destekleyen dev bir sirket yoksa batmaya mahkumdur.
 • şu andaki genel müdürü eski gençlik ve spor genel müdürü mehmet atalay dır.
 • bilimum icradan satış ilanları, satışa çıkaran kişi veya kurum tarafından bu kuruma verilir ve güya "eşitlik" ilkesi gereği bütün gazetelere eşit davranmak zorundadır ancak nedense ilanlar bu kurum tarafından; bugün, yeni şafak, star, zaman, sabah vb. şukerasına verilir.
 • http://www.bik.gov.tr/ üzerinden edinilecek bireysel online üyelik vasıtasıyla kendisi üzerinden gerek ülke çapında gerekse mahalli gazetelere verilen, yani resmi nitelikli tüm ilanlara tek bir merkezden ulaşma imkanı sağlayan kurum. özellikle bireysel olarak resmi ihaleleri takip etme niyetinde olanlar için son derece faydalı bir hareket. ha bu surette takip edilen ihalenin gelişme ve sonuç aşamalarına ilişkin bir şey söylemem pek mümkün değil tabii; malum türkiye'nin kendine özgü şartları falan...
 • yerel gazetelerin bir numarali gelir kalemi olan ilan gelirlerini bu kurumlar yerine toparlayan, ve belli kriterlere gore dagitan resmi kurumdur. bunun karsiliginda kendi yuzdesi olan %15 i cukkalamaktadir o ayri.

  yararlari:

  daha oncesinde belediye ve kamu topluluklarindan toparlanamayan ilanlar resmi bir kurum tarafindan toparlanmaktadir. ve bekleme, alamama gibi sorunlar ortadan kaldirilmistir.

  gazetelerin bu ilanlari almasi icin belli kriterlere sokmustur ve bu anlamda yerel gazeteciligi kar mantigina ceviren gazetelerin bir sekilde onune gecilmistir. gecisler kritik olsa da, sonucunda herkesin kazandigi gorulmektedir.

  zararlari: cezayi verdi mi, cocugu koymaktadir. toparlanabilmek zordur.
 • istanbul un en bickmsiz binasinda hizmet vermekteler.
 • yeni akit gazetesi hakkında ilginç bir karar veren kurum.

  üç gün resmi ilan ve reklam yayınlamama kararı vermiş, tamam güzel. fakat şikayet beş ayrı bent ihlaline dayanıyor, karar ise iki tanesine.

  şikayet konusu yazıda ağır küfür var tamam mı, pezevenk kaltak filan diyor adam. fakat bu kurum, yazıya ahlaka aykırı yayın bendinin ihlslinden ceza verirken, küfürden vermiyor. şiddeti özendirenden veriyor, ayrımcılık ve aşağılayıcılıktan vermiyor. enteresan.

  neyse biz şikayetin yolunu öğrendik nasıl olsa, gerisi gelir zaten.

  detaylar için lütfen bakınız: http://koridorda.blogspot.com/…n-ceza-meselesi.html
 • binalarını tayyip erdoğan'ın seçim reklamları ile donatan devlet kurumu.

  --- spoiler ---

  chp istanbul milletvekili süleyman çelebi, başbakan yardımcısı bülent arınç‘a “basın ilan kurumu’nun kimin hizmetinde” olduğunu sordu. arınç’a, kurumun binasının cumhurbaşkanı adayı recep tayyip erdoğan’ın afişleriyle donatıldığını hatırlatan çelebi, “basın ilan kurumu’na siyasi partiler, afişler ve ilanlar için her hangi bir bedel ödemişler midir?” sorusunu yöneltti.

  http://sozcu.com.tr/…urumu-kimin-hizmetinde-551534/

  --- spoiler ---
 • 10 gün önce kaldırması gereken akp reklamını hâlâ kaldırmamış olması ile dikkat çeken kurum. birisi seçimin gerçekleştiğini akpnin iktidar olduğunu söylese iyi olur.