şükela:  tümü | bugün
  • başını örten kadına allah cezanı versin demek şeklinde olacaktı ancak "allah" kelimesi sol frame'de engelli, o yüzden beddua etmek olarak değiştirdim.

ayşe seyyide adında bir twitter kullanıcısının başından geçen olaydır.

"bağdat caddesinde annem, babam ve ben yürüyoruz. bir kadın “şunlara bak, allah cezanızı versin” diye seslendi. şaşırıp bakınca da “ne bakıyosun be” diye ekledi. cahille tartışacak halimiz yok, geçtik. ama yıl 2018, sizden farklı insanların varlığını reddedecek kadar cehalet niye?"

tweet

ne yazık ki yalnız değildir.

"bundan iki yıl kadar önce evime giden otobüse küçük valizim ve ağzına kadar dolu sırt çantamla bindiğim zaman yanımdaki abla ile önümde oturan iki kişi otobüsten ‘bu bunları patlatmadan inelim’ diye bağırarak indiler.tıklım tıklım otobüste 7 durak boyunca kimse yanıma oturmamıştı." .

"aşti'de otobüs beklerken bir köşede kimseye rahatsızlık vermeden açıp yasin'i şerif okuyan arkadaşıma; "bu burada yapılacak iş mi" denilmesi ve söze mukabele etmediği halde "kendisi de rahatsız olmuyor herhalde" diye sözlü tacize devam edilmesi üzerinden iki ay geçmedi." .

"bir iki ay evvel benim de başıma ankara’da bir avm’de geldi aynı olay.yaşadığım şokla donup kaldım. tekrar yaşarsam böyle bir olay, yapan kişiler hakkında şikayette bulunmayı düşünüyorum.yıl olmuş 2018, insanca davranmayı ben öğretemem, cezalarını çeksinler, en azından korksunlar." .

"olmaz sanıyoruz ama oluyor. ben de kendim pek sözlü tacize uğramadığım için bunun artık geçmişte kaldığımı sanıyordum ama açık bir arkadaşımla yürürken fark ettim ki aslında rahatsız edici boyutlarda hala var. kendi yaşadığım olaysa geçen sene taksimin arka sokağında bir adamın bana 'sizin hepinizin kökünü kazıyacağız burası arabistan değil' diye bağırması olmuştu." .

başörtülü veya başı açık fark etmez, kadınlara giyiminden dolayı hakaret etmek korkunç bir türkiye gerçeği olarak ortada duruyor. hep beraber bu tür olaylara tepki göstermemiz gerekiyor.
  • reflect olarak karşılığı olabilir. her türlü mana def boost gerekir.
  • (bkz: #79960008) hadi farz edelim ilk tweet sahibi yalan söylüyor. onun tweetine gelen yanıtlardan 10'dan fazla tweetten sadece 2-3 tanesini alıntıladım. hepsi mi yalan söylüyor? birbirini hiç tanımayan insanlar birleşip yalan mı söylediler yani?

halı altına süpürerek bir gerçekten kurtulamayız.

"benzer tecrübelerini paylaşan birçok kişi oldu. iyi ki paylaştık dedim. artık böyle şeyler olmadığını sananlar neden diken üstünde olduğumuzu anlasınlar. bunları dile getirmemiz bile “hala mağdur edebiyatı” veya “genelleme” denilerek ayıplandığından çoğu kez susmakla yetiniyoruz." .
  • polise şikayet edilmesi halinde soruşturma konusu olabilecek eylem. ama edilmemiş sanırım. onun yerine buraya başlık açılmış.
    yine mi mağdursunuz? bitmedi mi daha? organize yalanlarla bu ülkeye yaşattığınız ayrışma tüm toplumu felakete sürüklüyor görmüyor musunuz. yoksa zaten amaç bu mu?
  • mağduriyetin bir türlü bitmemesine örnek olacak büyük oranda yalan içeren olaylar silsilesi.
  • aynı olay başı açık bir kadının başına gelseydi şuan da ekşi sözlük inim inim inliyordu fakat başı kapalı bir insanın başına gelince bizim çomarlar yazmaktan vazgeçiyor. eğer olaylara kendi ideolojinizden bakıp çifte standartlı yaklaşırsanız bu ülke bölünmeye devam eder. artık şöyle olaylarda şu saçma salak sol ve sağ ideolojilerinizi bir kenara bırakın.

umarım pis kokulu ağzı ile salyalarını akıta akıta hakaret eden kişi bulunur.
  • "şimdi sen sana dönmüş kem gözlerin sayısını hesaplama. o gözler ki; yaylılar ve vurmalılar bir esaret marşı çalarken, senin sessizliğinin ritminde kaybolurlar. o kişiler ki nefret dolu yüzleriyle ve çemkiren gözleriyle seni acıtmak isterler. bir kuyuya atıp unutmak, bir toprağa gömüp taşlamak isterler. yüzündeki nurlu ışıkta kendi fondötenlerinin eridiğini hissederler ve kalbindeki merhametle dalga geçerler. dalga geçerler çünkü ilahi mahkemenin var olma ihtimalini hatırlatırsın onlara, ezmek isterler çünkü senin cenneti hak ediyor olma ihtimalin ruhlarını sarsar. seni ancak üçüncü sayfa haberlerinde görmek isterler ve sana bakarken aslında “ya haklıysa” endişesinin üzerine tükürürler.

sen onların yıllar önce kaybettikleri ve mahvettikleri dualarının âminisin ve himayesini kaybettikleri allah’ın emrindesin. sen onlar için “ya allah varsa” korkusunu tetikleyensin. biliyorum bazen küçük bir çocuk gibi dizlerin kanıyor. ama bil ki benim her gün dizlerim kanıyor. fiziksel sancıları bir yana koy ve bir çocuk gibi kocaman aç gözlerini. taş atan bir çocuğun elini tutar gibi tut öbür elini, taşın altındaki siyah adamın terini siler gibi sil gözlerini."
  • hikayede tek eksik; deri eldivenli, üzerleri çıplak 50 kişi.

100 yıldır mağdurlar, mağduriyetini siktiklerim.