şükela:  tümü | bugün soru sor
 • izmite bağlı bir mahalle iken karşıyaka beldesi merkez olmak üzere yeniköy, bahçecik, yuvacık ve kullar beldelerinin birleşmesi, servetiye karşı, servetiye cami, kazandere, aksığın, tepecik, serindere, camidüzü ve doğantepe köylerinin bağlanması ile ilçeye adını vermiştir. 2008 yılında kurulan ilçenin nüfusu 63.091'dir. yüzölçümü 215 km2 olup, km2 ye yaklaşık 293 kişi düşmektedir.
 • izmit ile gölcük arasında bulunan, biraz yobaz bir kocaeli ilçesi. adı sanı da pek duyulmamıştır. yüksek yerlerinden izmit körfezi ve sapanca gölü manzarası izlemek mümkündür. e-5'teki gölcük sapağına girilerek buraya ulaşılır. akrabalarımın yaşadığı yer olmasaydı pek bilmezdim sanıyorum.
 • emniyet sarayı, polis mobese kamerası ve kız kuleli park gibi hizmetlerini yaya üst geçitlere asarlar
 • başiskele bölgesi kocaeli'nin en eski yerleşim alanlarından biri olma özelliğini taşımaktadır. m.ö. vııı. yüzyılda megaralılar (yunanistan'ın megara bölgesinden gelen göçmenler) tarafından ilçenin adını aldığı başiskele mevkiinde astakoz adı ile bağımsız bir kent devleti kurmuşlardır. daha sonraları bu kent, traklar tarafından yıkılmış ve harabe haline getirilmiştir. m.ö. 263 yılında iskender'in komutanlarından nicomedes, bugünkü izmit yakınlarında nicomedia kentini kurmuş ve bitinya krallığının merkezi yapmıştır. bahçecik x. yüzyılda bizans'ın eyalet merkezi olmuştur. xı. yüzyıla kadar bizanslıların hakim olduğu bölge, osmanlılar tarafından 1337 de ele geçirilmiş, xvı. yüzyılda ııı. murat döneminde bölgeye getirilen taş ve inşaat ustaları içindeki ermeniler, yuvacık, bahçecik, akmeşe ve aslanbey'e yerleştirilmiştir.

  bahçecik havalisinde, bizans dönemine ait mermer kitabeler, heykeller, sarnıçlar bulunmaktadır. tarihi bağdat yolunun kilezdere üzerinde geçişini sağlayan tarihi kemer köprü kullar beldesindedir.

  yuvacık'a ilk göçler osmanlı imparatorluğu'nun son döneminde karadeniz ve kafkasya'dan türklerin göç etmesi ile başlamıştır. yuvacık´a göçlerdeki amaç, bölgede bir savaş ve isyan çıkması halinde isyanları bastırmak ve denge oluşturmak olmuştur. bu şekilde yuvacık'a ilk yerleşimler başlamıştır.

  yeniköy eski bir rum köyüdür. 1924 den sonra köy yeniden tesis edilmiştir. lozan antlaşması sonrası yunanistan'ın drama havalisinden getirilen mübadiller yeniköy'e ve akmeşe'ye yerleştirilmiştir.
 • hemen yan komsusu gölcük'ten çok çok daha iyi bir belediyeye sahip olan ilçe.

  kocaeli'ye çalışmak için gelecek/gelmeyi planlayan arkadaşlara bu ilçeden ev tutmalarını öneririm. havası, doğası, deniz manzarası ile gelecek birkaç yıl içinde emlak fiyatlarının çoşacağını söyleyebilirim.
 • çok değer kazanan bölge.
  6 ay içinde metrekare değerleri %20den fazla artmıştır.
 • izmitin yeni kurulan bir semti diyebiliriz. mütahitlerin ve inşaat şirketlerinin yeşil ve mavinin hemen yanında diye reklam edip yaptıkları binalardan dolayı yeşil namına bişey kalmamıştır. buna rağmen evler ciddi anlamda pahalı satılıyor.

  yeşil kalmamasına rağmen zamanında hızla büyüyen izmit semtleri gibi çarpık kentleşme yoktur bana göre. yollar büyük, evlerin önü ferah, bahçeli ve alçak yapıdalar. yalnız çarşı konusunda sıkıntı çekiyorlar bence. henüz oturmamış bir çarşısı var gördüğüm kadarıyla.
 • kocaeli nin kıymetli bir bölgesi.
  neden mi kıymetli? sen golcüğü kesemiyon herhalde.