şükela:  tümü | bugün
  • şimdi gerçeklik kendi içinde nedensellik ve anlam taşır. geriye doğru izleyebilir, ileriye doğru öngörebilirsin. ama iki gerçeklik üstüste bindiğinde, yani hafızandakinden bilmediğin bir diğerine geçtiğinde bu iki gerçeklik büyük oranda benzeşmesine rağmen birebir örtüşmeyeceğinden detaylarda hata çıkar. anlam bu detaylarda yiter, hata kendini gülünç - şaşırtıcı anlamsızlıklar olarak ortaya çıkarır (aynı teoriye göre rüya da böyle bir mekanizma). bunu ben söylemiyorum teori söylüyo da tr'de hayat çok böyle değil mi ya. gerçek bir kediye gerçek bir okuldan karne verilmesi ve bunu ciddi bir haber kanalı olan cnn'de olağan bir sabah haberi olarak izlemen. yada benim bildiğim gerçeklikte normal ve güvenli olan eve balık akvaryumu koymakken, salonun ortasına arı kovanı inşa edip onu seyreden adam. nerdeyiz biz. bütün bunlar sistem örtüşmemesi patlakları mı. yanlışlıkla bu tarafa mı geçtik. saynur tezel bir aydır nerde. kim bu aşırı makyajlı, artikülasyonu berbat kadın? tv izlerken makarasına salladığım bu kurgu bile kulağa bütün bunların gerçek gerçeklik olmasından daha mantıklı geliyor, o üzücü.

tanım editi: varsayımsal bir teori.