şükela:  tümü | bugün
 • başka bir okul mümkün” girişimi istanbul'da yaşayan ve halihazırda var olan eğitim modellerinden yana derdi olan bireyler, aileler ve eğitimcilerden oluşan bir inisiyatif.

  yaklaşık 1,5 yıldır devam eden, önce çok ufak bir grupla başlayıp şu anda yüzlerce takipçisi olan bir girişim.

  29 mayıs 2011 pazar günü geniş katılımlı bir toplantı ve tanıtım sunumu var. okuyun, heyecanlanın.

  www.baskabirokulmumkun.net
  http://baskabirokul.blogspot.com/
  http://www.nurturia.com.tr/…simi-tanitim-toplantisi
 • "bu okul mümkün!
  karr amacı gütmeyen ve kendi kendine yeterliliği amaçlayan,
  çocukların yaratıcılık ve özgüvenlerini besleyen,
  çocukların ekolojik sıkıntılar hakkında bilgilendirildiği,
  başta çocuklar olmak üzere okulun tüm bileşenlerinin karar alma süreçlerine katıldığı bir okul mümkün..."

  http://www.radikal.com.tr/…id=1076555&categoryid=79
 • çalışmalarını yakından takip ettiğim, beğendiğim bir oluşum. istanbul ve bodrum bbom okulları için öğretmen ilanı açmışlar.

  http://www.baskabirokulmumkun.net/…enlerini-ariyor/
 • bugün radikal'de haberleri çıkan dernek. eylül 2013 itibariyle istanbul ve bodrum'da olmak üzere iki okul açıyorlar.

  "pazartesi günleri öğrencisinden öğretmenine, okul personeline kadar herkesin katıldığı ‘okul meclisi’ toplantılarıyla başlıyor. çocuklar kararlar alınırken etkin rol oynuyor, hayat bilgisi dersinin tüm saatleri haftanın tek gününe toplanıp, öğrencilerin okul dışına çıktığı gerçek bir hayat bilgisi gibi işleniyor, çocuklar bir arazi üzerinde sebze meyve yetiştiriyor, matematik problemlerinde a şehrinden b şehrine yol alan karbon salınımı yapan araba değil bisiklet üzerine, ‘su sanki hiç tükenmezmiş’ algısıyla havuzu bir musluğun doldurduğu diğerinin boşalttığı soru yağmur suyunun birikmesi üzerinden kurgulanıyor, klasik ve toplu sınav yerine alternatif ölçme değerlendirme yöntemleri kullanılıyor... böyle eğitim veren bir okul hayal ürünü değil. eğitim meselesiyle derdi olan bir grup anne, baba ve eğitimci üç yıl önce ‘başka bir okul mümkün’ diyerek yola çıktı. kısıtlı imkanları olan devlet okullardan ve müşteri arayan özel okullardan başka alternatifin olabileceğini gösterdi. ‘eğitim kooperatifi’nin sahibi olacağı, okul yönetimini okul meclisinin üstleneceği iki ‘başka’ okul eylül’de açılıyor."

  http://www.radikal.com.tr/…id=1120958&categoryid=86
 • köy enstitüleri ruhunun ilköğretime indirgenmiş hali gibi gözüken oluşum, umarım başarılı olur ve doğa ile iç içe ve hayvansever insanlar yetiştirir.
 • istanbul ve bodrum'da açılacak 2 okul için işe alım görüşmeleri yaptılar. ileride izmir'de de açılacağı söyleniyor.
 • ilk ilkokulu açılmış olan oluşum.

  çocukların kendi seçtikleri ismiyle "mutlu keçi ilkokulu" olarak bodrum ortakent'te açılmıştır.
 • "okul bahçesinde öğrenciler koşuşturuyor. kimi yakalamaca oynuyor, kimi ip atlıyor. dikkatli bakınca aralarında öğretmenlerinin de olduğu göze çarpıyor. öğretmenlerden biri çocukların çevirdiği ipten atlıyor, diğeri çocukları yakalayıp ebelemeye çalışıyor. film atölyesinde çocuklar, miyazaki’nin insanoğlu tarafından kirletilerek yaşanılamaz hale getirilen doğayla ilgili anime filmini izliyor. çocuklar öğretmenlerine isimleri ile hitap edebiliyor, öğlen bostandan gelen organik sebzelerden yapılmış yemekleri yiyorlar. okul hem ucuz hem de doğaya saldığı karbon az olan zeytin küspesiyle ısınacak. 20 çocuk döşeme taş yoldan yemekhanedeki ahşap banklara, bahçedeki oyuncaklara kadar velilerin ve gönüllülerin kendi elleriyle yaptığı bir okulda okuyor... burası “daha demokratik, ekolojik, alternatif bir eğitim mümkün” diyen bir grup veli ve eğitimcinin kurduğu, çocukların koyduğu isimle ‘mutlu keçi ilkokulu’.
  her şey, 2009 yılında eğitim sistemine dair sıkıntıları kendi deyişleriyle ‘konuşup kararmaktan usanmış’ bir grup veli ve eğitimcinin ‘başka bir okul mümkün mü?’ sorusuyla başladı. sayıları giderek arttı. önce ‘başka bir okul mümkün girişimi’ni, 2010’da ‘başka bir okul mümkün derneği’ni (bbom) kurdular. şu an dernekte yaklaşık 150 kişiler. dernekte çocuklarını bbom okulunda okutmak isteyen ebeveyn gönüllüler, bu modelin hayata geçmesi için çalışan ebeveyn olmayan gönüllüler var.

  kâr amacı yok
  üç yıldır harıl harıl çalışan dernek sonunda hayallerini gerçekleştirdi. ilk bbom okulu 2013-2014 eğitim -öğretim yılında bodrum’da açıldı. okul özel okul statüsünde görünse de diğerlerinden en büyük farkları kâr amacı gütmemeleri. okulun sahibi bbom bodrum eğitim kooperatifi . çocuklarını bu okulda okutan aileler ve finansal olarak okula destek vermek isteyenler üye. kooperatifin 25 üyesi var. üyeler önce okulun kuruluş giderlerini paylaştı. şimdi de çocuğunu okutanlar yıllık 12 bin 500 tl olan eğitim giderini ödüyor.

  veliler işbaşında
  radikal, bodrum ortakent-yahşi’de bulunan mutlu keçi ilkokulu’na konuk oldu. okulun her bir köşesinde dernek ve kooperatif üylerinin, anne-babaların, bbom ile hiçbir bağı olmasa da destek veren gönülülerin emeği var. eğitim yılı başında yetişmesi için harıl harıl çalışmış herkes. kimi taşları döşemiş, kimi atölye yapımında çalışmış...
  yıldız teknik üniversitesi’ndeki ‘yıldız dayanışma’dan gelen gönüllüler bağışlanan ahşaplardan bahçeye oyuncaklar yapmış. okul kolektif bir çalışmanın ürünü. zaten okulun lavaboları ve kapıları dışında her şey bağış. hatta bahçedeki kaz, tavuk, ördek ve sivas kangalı köpek bile.
  okulun adı, çocukların arkadaki keçi çiftliğinden esinlenip koyduğu isimle ‘mutlu keçi’, milli eğitim’in verdiği isimle ise ‘özel yahşi ilkokulu’.

  meb: keçi inatçı hayvan, okul adı olmaz
  çünkü ‘mutlu keçi’ ismi,”keçi inatçı hayvandır” denilerek onaylanmamış. resmi adı farklı olsa da yerleşkenin adı ‘mutlu keçi’ olarak belirtiliyor. yedi derslikli okulda 20 öğrenci okuyor. öğrencilerin yüzde 37’si burslu. bbom’un kuruculardan ve okulun velilerinden ytü öğretim üyesi yrd. doç. burak ülman, “derdimiz sadece kendi çocuklarımızın okuyacağı bir okul değil. alternatif bir model oluşturmak istiyoruz. bir grup orta üst sınıf ailenin kurduğu okul değil burası. okulun inşaatında çalışan ustanın da, bahçıvanın da çocuğu burslu okuyor” diyor.
  mutlu keçi’de beslenme ilkelerinden kılık kıyafet ilkelerine kadar her şey ‘başka’. mesela yemeklere un, şeker, tuz girmiyor. onların yerine tam buğday unu, pekmez ve kaya tuzu kullanılıyor. çocuklara taze meyve ve sebze dağıtılıyor. öğrenciler okula serbest kıyafetle geliyor.

  gözlerindeki ışık sönmüyor

  veliler de çocuklar da okulda mutlu. batu tanık, “okulda en sevdiğim, resim atölyesi. bir de bazı kararları biz alıyoruz, bazen istediklerimizi yapabiliyoruz” diyor. çocuklar genelde hep aynı şeyi söylüyor: “bu okulda en çok oynamayı seviyoruz.”
  veliler de çocukları mutlu olduğu için memnun. okulun bahçıvanı ve velisi olan kamil akay, “oğlum 2. sınıfta, geçen sene başka okuldaydı. buraya daha çok severek geliyor. sabahları erkenden kalkıyor. hafta sonları ‘okul yok mu?’ diye soruyor. benim için de buranın uygulamalı bir okul olması çok güzel” diye konuşuyor. kızı defne birinci sınıfa giden şebnem demiröz ise “bu okulu kurarak hayalimizi gerçekleştirdik” diyor:
  “kızım okul dönüşü daha kapıda anlatmaya başlıyor yaşadıklarını. onun gözünün içindeki ışığın sönmediğini, sistemle robotlaşıp sorgulamayı kesmediğini görmek çok güzel.”

  meclis’te çocuklara karar hakkı

  milli eğitim bakanlığı müfredatı uygulanıyor ancak uygulamalar daha zengin ve yaşayarak öğrenmeye yönelik. sınıflarda taşınabilir masalarla oturma düzeni değişken. kimi çocuk bir arada çalışıyor, kimi ise tek başına. zaten her öğrencinin ‘bireyselleştirilmiş eğitim planı’ var. bir çocuk henüz çizgi çizme, bir diğeri harfleri öğrenme seviyesindeyse, farklı çalışabiliyorlar. öğrenciler katılacakları atölyeleri kendileri seçiyor. seramik, ingilizce, dünya dilleri, italyanca, film, müzik , görsel sanatlar, çocuk yogası gibi pek çok atölye var. çarşamba günü eğitim hayatın içinde yapılıyor. kimi zaman bir nar bahçesinde kimi zaman bir demir atölyesindeler. çarşambaları okul meclisi toplanıyor. tüm çalışanlar ve öğrenciler katılıyor. son konu spor salonunun düzenlenmesiydi. kararları çocuklar aldı.

  bu modeli sürdürmek için destek lazım

  mutlu keçi’nin sürdürülebilir olması için desteğe ihtiyacı var. bbom’un kurucularından ve okulun velilerinden burak ülman, bir sene sonra öğrenci sayısının ve kooperatif üyesinin artmasıyla gelir ve giderin kafa kafaya geleceğini ancak desteğe ihtiyaçları olduklarını anlatıyor: “ilk iki sene bizim için çok önemli. hesaplarımıza göre bir yıl sonra öğrenci sayısı ve kooperatif üye sayısının artmasıyla gelir ve giderimiz kafa kafaya gelebilir. iki yılı atlattıktan sonra üçüncü sene ikinci dördü, yani ortaokulu kurmak için birikim yapmaya başlayacağız. bu kadarını yaptıysak gerisini de yaparız. zor olanı başardık. ancak desteğe ihtiyacımız var. “okula ve derneğe ayni ve nakdi destekte bulunulabilir.
  iletişim için: 533 383 43 16, www.baskabirokulmumkun.net, iletisim@baskabirokulmumkun.net, facebook.com/baskabirokulmumkundernegi."

  http://www.radikal.com.tr/…lu_keci_ilkokulu-1155794
 • tek kelime ile harika bir oluşum. bu sene açılan bodrum-ortakent'teki mutlu keçi ilkokulunun yapım aşamasında çalışan gönüllülerden biri olarak söyleyebilirim ki; eğitim mantalitesinden, eğitmen kadrosuna, okul binasına-bahçesine, ekolojik duruşa, kar amacı gütmeyen özgün finansman anlayışına vs. her özelliğine hayran olduğum ve benim anılarımda "o iğrenç sıkıcı ilkokul dönemi"ne bile geri dönme isteği uyandıran harika bir okula sahip harika bir oluşum.

  başka bir okul mümkün derneği'nin şu an yalnızca bir okulu var. umarım en yakın zamanda başka illerde, başka ilçelerde daha başka bir eğitim, başka bir okul mümkün olur.