şükela:  tümü | bugün soru sor
 • ülkemizde de dünya'da da bolca bulunan bir canlı türüdür.

  fakat hayatın daha laylaylom, insanların daha az dert sahibi, refahın daha yüksek olduğu; kafaya takılacak konu ve edinilecek dert bulma konusunda sorun yaşanan yerlerde hayatını sürdürenleri mazur görmek nispeten daha kolaydır.

  bu türün sığırlık konusunda en iddialı olanları, halihazırda mevcut problemleri olan coğrafyalarda ikamet edip hayatını koyun gibi yaşar ve diğer sorunlara eğilmez/eğilemezken bilmem kimin atamadığı golü, yediği kartı, yaptığı faulü, bilmem hangi takımın yaptığı şikeyi, hakemin verdiği yanlış kararı tartışanlar; en en iddialı olanlarıysa ciddi ciddi para verip maçlara giden, takım tutan, birbiriyle sürtüşüp kavga eden, bağırıp çağıran, takımının başarısına gülüp yenilgilerine canı sıkılan hıyarlardır.

  bir yerlerden para falan aldıklarını düşünüyorum, çünkü bu kadar mallık gerçekten fazla. bence sadece taraftarların bildiği özel toplantılar falan yapılıyor ve takımlar bütçelerinden pay ayırıp taraftarlarına dağıtıyorlar.

  yoksa hiçbir maddi veya manevi bağının olmadığı, bir zamanlar nedense tutmaya karar verdiğin ya da çocukken/gençken sana tutman empoze edilen takımın için kazık kadar halinle bu kadar kıçını yırtmazsın. koca koca herifler ve bazen hatunlar maymuna dönüyorsunuz lan birileri top oynuyor diye...

  bir de maç sonrası özetler, yapılan değerlendirmeler, girişilen tartışmalar falan var ki of of of... gerçekten izdivaç programı izleyen ev kadınlarından hiç mi hiç farkınız yok.

  yani size ne amına koyayım ya? gerçekten, size ne? sana ne ali veli ne yapmış, hasan hüseyin hangi takıma gitmiş, ahmet mehmet taraftara hareket mi çekmiş, bir başkası hangi takımı çalıştıracakmış? bırak kim ne bok yerse yesin, hangi takım kazanırsa kazansın, kim ne yapıyorsa yapsın. siz kazanmıyorsunuz, farkında mısınız? kazandırıyorsunuz hatta. bir defasında haberde görmüştüm; dallamanın teki "ben çocuğumun rızkını veriyorum, siz ne biçim top oynuyorsunuz?!" diye stadın önünde ağlıyordu, hamile karısı da yanında... hani beynini sikeyim diyeceğim de sike sürülecek durumda değil.

  şimdi "dertlerimizi unutmak, deşarj olmak için maça gidiyoruz" veya "aidiyet" falan diye başlayacak sivri zekalıları baştan uyarıyorum: size hususi olarak söverim, beni delirtmeyin. deşarj olmak isteyen kendisini geliştirmeye yönelik olan bir meşgale bulsun; boş boş bağırıp kendisini ilgilendirmeyen kişiler, takımlar ve meseleler uğruna duygusallaşmasına ve beynini boş yere meşgul etmeye değil. aidiyet duygunu da sosyal gruplara katılarak, bir derneğe üye olarak, ilgi alanına hitap edecek bir kulübe, kursa, vesaireye giderek tatmin et. gerçekten, şuna ayıracağın zamanı, enerjiyi ve parayı kendine fayda sağlayacak bir şeylere ayırsan böyle bir uğraşa tenezzül etmeyeceksin, üstelik bu topluca yapılırsa hayat kalitesi yükselecek ve belki de seviye atlayacağız lan. farkında olacağız, sorgulayacağız, daha iyisini talep edeceğiz ve bu enerjimizi belki de gerçek hayata dönük ve problemleri çözmeye yönelik şeylere kanalize edeceğiz.

  harbi geri zekalısınız.

  edit: imla

  edit 2: (#82945105) cümlenin ne olduğunu bilmeyenleri de görmemize vesile olmuş canlı türüdür. sığır deyince kızıyorlar bir de... gerçi işi baya zor olmalı. toynakları olan ben olsaydım, bu kadar bile klavye kullanamazdım herhalde. becerisinden dolayı tebrik ediyorum bu arkadaşı. sığırlığı sabit elbette. ve şu "sen çok mu dolusun? çok mu faydalısın? atomu mu parçaladın, uzaya mı gittin?" gibi ucuz, sikindirik laflar neden hala demode olmadı? atomu parçaladığımı mı iddia etmişim ki? (edit 2.1: heheh sinirlenmiş de yavrum. belli kimin derdini küfürle anlattığı.)

  edit 3: (#82945430) başka da getir. ben yazdıklarımın arkasındayım. ancak konuyla zerre alakası olmayan entrylerimi karıştırıp buraya getirmek ve bu şekilde bana saldırmaya çalışmak olsa olsa ad hominem olur. burada yazdıklarıma cevap veremez, dolayısıyla "sığır" olarak tabir ettiğim insanları savunmaya da yaramaz. sadece onlardan biri olduğunu gösterir. yemin ederim çoluk çocukla uğraşıyoruz.

  edit 4: (#82945511) bakın bu doğru. sığırlardan özür dilerim. ama yazmış bulunduk bir kere.

  edit 5: (#82945786) entel değilim, düşünme yetisine sahip sıradan bir insanım sadece.

  edit 6: (#82945944) vur birader vur, kemikleri kırılsın!
 • bu salaklardan çok var:”fenerrrrr biricik aşkımmmm”

  bu eleştiriyi yapmak için atom parçalamanıza gerek yok, elif şafak gibi bir çöp yazar okusanız bile daha iyi en azından okuma pratiği olur.
 • "yani size ne amına koyayım ya? gerçekten, size ne? sana ne ali veli ne yapmış" diye bir cümle içeren tezat açıklama.

  bir de sanırsın atom parçalıyor evde. futbola çok kafa yormam ama kafa yorana kafa yorup tuğla gibi entry döşeyecek ne yaşadınız arkadaş? bu şimdi senin tavsiye veren rahat halin mi? herkes senin dediğine mi uymalı? bu açıklamayı yaparken kendini aklıselim mi buluyorsun?

  bu memleketten bir sik olmaz.

  edit: 0 karma ile yeni yetme trol olduğun belli ama yine de sözlük senin gibilere kalmasın diye yazayım dedim. sen kendini geliştir, cümlenin de ne olduğunu öğren amına koyduğumun sığırı, türkçe hocan arap mıydı senin? dünya kendi çevresinde dönsün istiyor, bunlar bir de üreyip çocuklarına da bu mallığı öğretiyor. sonra memleket niye böyle? eleştirdiğin kesimden iki kat fazla sığır olduğunun farkında değilsin de ondan amına koyduğumun dangalağı. küfürsüz dert anlatamayan yarak hasan seni.
 • başka meseleye kafası çalışmıyordur.
 • hafta içi maç için başka şehirlere gidip oradaki trafiğin ırzına geçecek kadar boş insanlardır.

  hiç mi işiniz gücünüz yok?
 • başka meseleleri aklına getirmemek için uğraşıyor olabilir.
 • ya arkadaş insan ilgilendigi bir şey yüzünden neden sığır damgası yer sorarım ? bu olsa olsa biz türklere özgüdür açık ve net ,bu durumu eleştirip kafaya takan ayrı bir sığırdır kesin olarak .
 • sıkılmıştır boktan yaşamlardan, saçma sapan ülke sorunlarından yada babası abisi, mahalle arkadaşları holigandır semtinin takımına aşıktır merkez-çevre muhabbetinden başka şeylere kafa yoramaz olmuştur bilinmez.
 • hayret kimse de dememiş!

  (bkz: ekşi sözlük'te yazacak kadar sığır olmak)