şükela:  tümü | bugün
 • iner misin cikar misin yarismasinda hayvan taklitleri yapmaya calisip asansorun alcalmasiyla gorunmez hale gelen adam icin hissettigimiz duygu. simdi de kopek hav hav. simdi de horoz: uuuururuuuuuuruuuuu.
 • cem ozer her televizyona ciktiginda yasadigimiz duygu.
 • değil kendilerinin, başkalarının bile yüzsüzlük, haddini ve/veya çapını bilmezlik, ahlaksızlık/terbiyesizlik, müdanasızlık, aptallık gibi hallerine tahammül gösteremeyen ve hatta bunlarla başa çıkamayan bünyelerin davranış biçimidir.

  bu kişiler, özellikle tv seyrederken ya da gazete okurken, her zaman tehdit altındadırlar. her an kendini bilmez bir manken-sanatçının sanat ile ilgili demeçlerine, yaşını başını almış bir sanatçının yarı-çıplak pozlarına, koskoca milletvekili olmuş bir lavuğun yalan dolu açıklamalarına, george bush'un barışa ne kadar önem verdiğine dair demeçlerine, cahilce yapılan konuşmalara, ve hatta genellersek cahil cesaretine maruz kalabilirler. tek hataları, o gördükleri utanmayan insanın yap(a)madığını yapıp, onun yerine utanmalarıdır.

  bu kişiler için hayat zordur, habire bir yerden göz kaçırmak, kanal değiştirmek, gazete buruşturmak, kıpkırmızı olmak zorunda kalırlar. düzenli olarak yürekleri sıkıştığından, beyinleri zonkladığından, midelerine kramplar girdiğinden, fenalıklar bastığından, bu tiplerin sağlıkları da pek iyi değildir, genelde stres sebepli hastalıklardan muzdariptirler.

  durumun karikatürize hali için bkz da bkz : zıçan adam
  (bkz: secondary embarassment)
 • (bkz: empati)
 • utanilacak bir duruma sizinle birlikte baska bircok kisinin daha tanik oldugunu hissettiginiz zamanlarda insanin basina gelen hadise. cogunlukla televizyonda birinin aptalca laflar etmesi ve sacma hareketlerde bulunmasi sirasinda (bkz: turkiye popstar)(bkz: sira sende)(bkz: sans kapiyi calinca) insanin "ay daha fazla bakamiycam" turunde nidalar esliginde kanal degistirmesi bundandir. tv izlemenin yaninda bir de toplu tasima araclarinda da hissedilir bu utanc. cogu kimsenin sessiz oturdugu ya da kisik sesle konustugu bir ortam olan bu mekanlarda bir kisim insan yuksek sesle ve de yine aptalca muhabbetlerde bulunuyorsa icinizden kulaklarinizi kapatmak gelir ve "lutfen suusuuun" diye icinizden bagirirsiniz. ama bir yandan da dinlemek istersiniz. igrenctir.
 • (bkz: utanip kanali degistirmek)
  bir kaç örnek vermek gerekirse;
  dili dönmediği halde ingilizce şarkı söylemeye çalışan şarkıcı bozuntuları , 1.50 boyuyla ince burunlu çizme giyip yürüyemen hatunlar, film sırasındayken "woww falan oldum çook cooldu yaa" diyen genç adam (bkz: festival seyircisinin dayanilmaz ukalaligi), ishal kedi bakışlı gotik yavrucaklar (bkz: 15 f gotik) , tarih dersinde göz göre göre yalan yanlış faşizan şeyler anlatan tarih öğretmeni (bkz: merzifon anadolu lisesi)...
 • özellikle tv programlarına çıkan densiz, yeteneksiz ve özgüven patlaması geçirmiş insanlar karşısında oluşan his.

  bazı üst versiyonlarında kötü filmleri seyredememe, tiyatroya gidememe gibi sonuçlar oluşur.*
 • vicdan sahibi olduğunuzun işaretidir. kimi zaman,insan olmanın sorumluluğunu hissetmektir.
 • senin adina senden utaniyorum seklinde de insanlarin suratina soylenebilincek soz
 • çetrefilli iş... herkesin kendi evinin önünü süpürmesinin sokağın temizlenmesine yetmemesi gibi herkesin sadece kendi adına utanması da ar damarını onarmaz. komşusunun kapısını yada sokağın ortasını süpüren kişiye deli gözüyle bakılacağı gibi "işgüzar" damgası da vurulur. başkası adına utanana da "lüzumsuz", "arıza", "salak" sıfatları yakıştırılabilir. entrynin özü: bu işin diyalektiğini yaparsak boku çıkar. utanıcak şeyler yapmayın yaptırmayın lütfen!