şükela:  tümü | bugün
 • eğlenceye giderken telefon ellerinden düşmez, her kareyi çekip instagram'a atarlar, "nasıl da eğleniyoruz" dedirtmek için. anın tadını çıkarmak yoktur onlar için bir başkası görmüyorsa anlamı yoktur hiç bir şeyin.

  elalem ne der?ciler vardır bir de... elalem onlar için çok önemlidir. kızının, oğlunun başarısızlıkları, sıradışı davranışları, kavgaları filan elalem için saklanması gereken şeylerdir.

  konsere gidip canlı kanlı seyretmek varken o anı kameraya alıp canlı konseri kücücük telefon ekranından seyredenlerde vardır. bir başkalarına göstermek icin..

  linkedin'de satış'tan ebru'nun sales exutive manager olması da bundandır. yaptığı işi dışarıda kimse bilmediği için daha "şık" durmalıdır.
 • mutlulukları başkalarının mutluluğuna, görüşüne, iznine vs bağlı olan insanlardır.
  sonuç itibariyle başkaları için değil gene kendileri için yaşıyorlardır. amaç kendini mutlu etmek.

  ayrıca; (bkz: çizgilere basmadan yürümeye çalışan insanlar)
 • başkaları için yaşadıklarından özgür değillerdir. her istediğini yapamaz, öyle her istediği yere gidemez. bin kişiye hesap vermek zorunda kalır. hatta birçok zaman başkalarına verdiği bu yersiz değer inancının gereklerini yaşamasına bile mani olur. ya iş arkadaşın kuran okuduğunu öğrenirse! dimi ama! evet, rezil olursun. o halde sen arkandan konuşan iş arkadaşına veya akrabana değil de, allah'a rezil ol, ne diyelim? layıksın başkaları için yaşamaya.